Fotó: Rédai Botond
A kitűzött célok követésével nehéz időszakban is lehet haladni – hangzott el a Bogát–Önkormányzati Társulás (ADI–Bogát) péntek este megtartott közgyűlésén. Az éves beszámoló során Szentes Csaba elnök értékelte a 2009-es esztendőt, illetve osztotta meg a jelenlevőkkel a folyó évre vonatkozó elképzeléseket, teendőket. Utóbbiból bőven jut a fejlesztési társulásban részt vevő községeknek.
2010. február 21., 18:132010. február 21., 18:13
2010. március 08., 16:432010. március 08., 16:43
Fotó: Rédai Botond
Mint ismeretes, a 2008- őszén létrejött Bogát–Önkormányzati Fejlesztési Társulás sikeresen pályázott az EU vidékfejlesztési alapjához, így nem kevesebb, mint hatmillió euró támogatást sikerült elnyernie. Ez az összeg egy átlagos község tízéves költségvetését teszi ki, így komoly infrastrukturális fejlesztés kivitelezését teszi lehetővé. A Csicsó, Madéfalva, Rákos és Szentmihály községeket magába foglaló társulás így rövid fennállásának legnagyobb sikerét érte el. Ennek megfelelően erről a pályázatról esett a legtöbb szó az említett közgyűlésen.
Mint kiderült, még tavaly június 18-án aláírták az ezzel kapcsolatos szerződést, így három év áll a községek rendelkezésére, hogy elvégezzük a munkálatokat: Madéfalván és Rákoson víz- és csatornahálózatot kell építeni, Szentmihályon napközi otthont létesítenek, illetve 5 kilométer községi utat javítanak fel. Csicsó községben a csaracsói iskola teljes felújítása és információ-, valamint ifjúsági központtá történő átalakítása is része a beruházásnak. Ezenkívül a DC12-es községi utat is leaszfaltozzák Madéfalvától Csaracsón át Csibáig.
Kihívás pénzügyileg
Utófinanszírozásos pályázatról lévén szó, már többször felmerült a kérdés, hogyan sikerül majd biztosítani a szükséges költségeket. A korábbiakhoz képest sokkal optimistábban nyilatkoztak az illetékesek ezzel kapcsolatban. Szentes Csaba elnök szerint, aki egyúttal Madéfalva polgármestere is, nehéz lesz ugyan, de a közbirtokosságok hozzájárulásával és esetleges kormányzati segítséggel megoldódik a kérdés. A megyei tanács is segített a probléma kezelésében, és még tavaly 148 ezer lejjel támogatta az ADI–Bogátot.
Tervek, pályázatok
Az ADI–Bogát múlt évi tevékenysége nem csak ebben az egy pályázatban merült ki. A beszámolóban elhangzott, további négy kiírásra adtak le dokumentációt: a Szülőföld Alaptól egy millió forintot nyertek a kis régió honlap készítésére, illetve a nemrég megjelent Látnivalók a Bogát régióban című kiadvány szerkesztésére. További két pályázat vár elbírálásra, ebből egyik turisztikai fejlesztéssel kapcsolatos, itt 200 ezer eurót lehet nyerni. A második a polgármesteri hivatalok alkalmazottainak képzéséről szól, ennek értéke közel fél millió lej lenne.
Nő a hozzájárulás
A beszámoló során megtudtuk, az ADI–Bogátnak eddig egyetlen alkalmazottja volt, Szentes Antal megyei tanácsos személyében. Az elvégzendő munka mennyisége miatt viszont egy további személy alkalmazását teszi szükségessé. Ezen és több más okból kifolyólag az egyes községek által befizetett tagdíj 10 ezer lejről 19 ezer lejre emelkedik – derült ki az évértékelő során.
Mezei utat építenének
A Bogát Fejlesztési Társulás tervei között szerepel egy mezei út kiépítése Csíkszentmihály és Csíkcsicsó között. Egy 10–15 km-es alternatív útszakaszról lenne szó, amelynek kialakítására 1,5 millió euró értékben lehetne pályázni. A közgyűlésen elhangzott, amennyiben a négy település önkormányzatai is beleegyezésüket adják, a társulás mindenképpen élni szeretne ezzel a lehetőséggel.
szóljon hozzá!