Sok tanintézményben nagy kihívást jelentett a megfelelő mellékhelyiségek kiépítése, de olyan is van, ahol megszüntették a néhány éve szépen kivitelezett mosdót
Fotó: Barabás Ákos
Hargita megye az ország többi megyéjéhez képest jól áll az egészségügyi engedéllyel rendelkező tanintézmények arányát illetően, olyan viszont nemigen szokott előfordulni – mint ami idén megtörtént –, hogy egy oktatási egységben a felújítás után romoljanak a közegészségügyi feltételek. Kászonaltízen mégis megtörtént.
2024. október 14., 16:052024. október 14., 16:05
A 2000-es évek első fele óta nagyon sokat javultak a közegészségügyi feltételek a Hargita megyei tanintézetekben, mára alig maradt olyan, amely nem felel meg az egészségügyi működési engedély megszerzéséhez szükséges feltételeknek.
A helyzet csak lassan javult, az önkormányzatok a lehetőségeikhez mérten fejlesztéseket hajtottak végre, de ha sikerült is kiépíteniük a benti mosdókat, a vízvezetékrendszer hiánya miatt ezeket gyakran csak kútból, vízszivattyúval biztosított vízzel tudták ellátni, ami nem felelt meg a vonatkozó közegészségügyi előírásoknak.
Valamivel több, mint másfél évtizeddel ezelőtt a megyében jóval nagyobb volt az egészségügyi engedéllyel nem rendelkező oktatási egység száma a jóváhagyással rendelkezőkhöz képest, de
– közölte megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság tiszti főorvosa.
Fotó: Veres Nándor
A két óvoda közül a kászonaltízinek speciális a helyzete, ugyanis tavaly még rendelkezett az egészségügyi engedéllyel, azóta azonban lényegében eltűnt a mosdója. Az történt, hogy 2–3 éve felújították az óvodát – amely az iskolával egy épületben működik –, akkor készült el a mosdó is, így az egység megkapta a működési engedélyt.
Lényegében kiürítették a helyiséget, mondván, az óvodások is az iskola vécéjébe járnak majd. Ez azonban nem megengedett, a kicsi, tipegő gyermekek nem használhatják az iskolások számára kialakított mosdót, tehát ilyen értelemben nem keveredhetnek a gyerekek – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
Fotó: Veres Nándor
Az engedéllyel nem rendelkező másik oktatási egység a gyimesfelsőloki Komjátpatakán működő óvoda. Ott viszont az épület sem felel meg az egészségügyi engedélyhez szükséges feltételeknek, tehát ott még nagyobb a gond.
„Ahhoz képest, ahogy korábban álltunk, tényleg nagyon nagy fejlődés történt. Ha ezt a két problémás esetet sikerülne megoldani, akkor nem is lenne gond. Más megyékhez képest elégedettek lehetünk, de amíg egy is van, amelynek nincs engedélye, addig nem mondhatjuk azt, hogy tökéletes a helyzet” – összegzett a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
szóljon hozzá!