Archív
Fotó: Veres Nándor
„Ikerünnepséget” szervez hétfőn a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum: megünneplik a Hadtörténeti Levéltár és a Hadtörténeti Múzeum megalakulásának 101 éves évfordulóját, illetve megnyitják az 1848–49-es ereklyék a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményéből című kiállítást, melynek főszereplője Gábor Áron ágyúja. A megnyitón ünnepi beszédet mond Németh Szilárd miniszterhelyettes, a kiállítást megnyitja Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
2019. november 13., 20:102019. november 13., 20:10
A sepsiszentgyörgyi múzeum felújításával járó „kényszerszünetet” használják ki arra, hogy a székelység történelmi ereklyéjét, az 1848-as szabadságharc egyetlen fennmaradt háromszéki ágyúját az anyaországban is megmutassák, ezzel is öregbítsék a sepsiszentgyörgyi közgyűjtemény hírét – mondta el szerdai sajtótájékoztatón Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. Hozzátette, a gyűjteményükben mintegy nyolcvan 1848-as ereklye szerepel, ezek egy részét szintén kiállítják a Hadtörténeti Múzeumban, így látható lesz többek között a Gábor Áron által készített kerek asztalka, Kiss Ernő tábornok nyerge, Deák Ferenc pipája, Kossuth Lajos cigarettaszipkája, a Damjanich tábornagy akasztófájából készült kereszt, Bem József sétabotja vagy Zathureczky István által a kuffsteini börtönben készített kosárka.
Vargha Mihály abban bízik, a magyarországi „vendégszereplés” egyik hozadéka lesz, hogy a Hadtörténeti Múzeum szakmai tudással gyarapítja a kiállítást, pontosítják a tárgybeazonosításokat, leírásokat, ugyanakkor
Az igazgató kifejtette, rekordlátogatásra számítanak, hiszen Gábor Áron és az ágyú mítosza ma is élő, a budapesti múzeum pedig kihasználja a téma adta lehetőséget, rengeteg múzeumpedagógiai foglalkozást szerveznek köréje. A kiállítás fél évig lesz látogatható Budapesten, de már több magyarországi múzeum bejelentette igényét rá, így a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a nyíregyházi Jósa András Múzeum is.
Vargha Mihály felidézte,
Az ágyú 1906-ban egy kézdivásárhelyi csatornaásáskor került elő, 1923-ban került a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumba, majd 1971-ben Bukarestbe vitték, ahol az akkor létrehozott Román Nemzeti Történeti Múzeumban helyezték el. Végül 2010-ben került vissza a sepsiszentgyörgyi múzeumba, akkor még csak kölcsönbe, majd 2014-ben 61 római aranydénárért, 12 darab, az erősdi kultúrához tartozó tárgyért, és az ágyúcső másáért a tulajdonjogot is megkapta a múzeum.
A harmadfokú, piros jelzésű figyelmeztetés szerint péntek estig Arad, Temes, Krassó-Szörény Mehedinţi, Dolj, Olt és Teleorman megyében kánikula lesz, a hőmérséklet csúcsértéke 39–41 Celsius-fok között váltakozik, és éjszaka sem hűl le a levegő 23 fok alá.
A budapesti Petőfi-hídtól a Margitsziget alsó harmadáig terjedő, csaknem öt kilométer hosszú, úgynevezett látványtéren több mint negyvenötezer különálló pirotechnikai effekt jelenik meg augusztus 20-án. A tűzijáték mellett drónshow és fényfestés is lesz.
A határrendészet szerint naponta mintegy 20–50 ukrán férfi lépi át illegálisan Románia északi határát. A szökés egyáltalán nem veszélytelen: ott vannak a Máramarosi-havasok, az örvénylő Tisza, no meg a drótkerítés. Többen életüket veszítették.
Csütörtökön ünnepli a katolikus egyház a legfontosabb Mária-ünnepet, Nagyboldogasszony napját, vagyis Szűz Mária halálát és mennybevételét.
Egy 29 éves, telekfalvi fiatalember mászott fel szerdán este a székelyudvarhelyi piaci vasúti hídra, ahol azzal fenyegetőzött, hogy a mélybe veti magát. Végül a helyszínre hívott barátnője térítette jobb belátásra a fiatalembert, aki lemászott a hídról.
Negyven fok körüli csúcsértékekre figyelmeztettek hőségriasztásukban a meteorológusok, és a mai adatokat nézve, egyáltalán nem túloztak.
Hosszú hétvégéjük lesz a közalkalmazottaknak Nagyboldogasszony ünnepe alkalmából, mivel a román kormány pihenőnappal kötötte össze az augusztus 15-i munkaszüneti napot a hétvégével.
Több kulturális és szórakoztató program kíséri a gyergyószárhegyi templom búcsúünnepét Nagyboldogasszony napján.
Erdélyben jelenleg egyetlen, a világhírű Kassai Lovasíjászat kritériumainak megfelelő pálya működik, az is a Kerecsen Lovasíjászat Sportklub égisze alatt létrejött csibai Virág Lovasíjász Központban. Hétvégén még hármat avatnak.
Nem helyénvaló, hogy Kovászna városában, ahova szabadeséssel érkezik a víz a Bászka patakából, többet fizetnek a vezetékes vízért, mint Sepsiszentgyörgyön – jelezte felháborodását egy Kovásznai lakos szerkesztőségünknek.
szóljon hozzá!