A környezetőrség vezetője szerint sokat javult a helyzet pikniktörvény betartását illetően az elmúlt tíz évben. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Érdemes szánni néhány percet a szabadtéri piknikezésre vonatkozó szabályokról való tájékozódásra is, hogy ne keserű szájízzel és egy borsos bírsággal érjen véget a május elsejei batyubál. Egy nagyon félresikerült piknikezésért elméletileg akár 70 ezer lejt meghaladó összegű pénzbüntetést is be lehet gyűjteni, persze, ez meg is spórolható a vonatkozó szabályok betartásával.
2023. május 01., 12:252023. május 01., 12:25
Idén az eddiginél is nagyobbra nőtt a természetben hagyott szemét miatt kiszabható bírság értéke, de számos más, környezetre káros tevékenység is jókora pénzbírságot eredményezhet. Tűzgyújtás a természetben, védett növények begyűjtése, vadak etetése, esetleg egy patakban történő gyors kocsimosás, miközben a parázson sül a pecsenye – sokan nem tudják, a felsoroltak közül melyik megengedett, és ha az, milyen körülmények között szabályos, ezért a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjétől, Balla Izabellától érdeklődtünk a vonatkozó előírásokról és az azok megszegéséért kiszabható bírságok értékéről.
A majálisozáskor, illetve általában a szabadtéri piknikezéskor betartandó előírások többségét a már több mint tíz éve létező pikniktörvény összesíti. Ennek értelmében
Ha valaki mégis egy másik helyszín mellett dönt, de nem gyújt tüzet, illetve más szabályt sem szeg meg, önmagában a piknikezésért nem kap pénzbírságot.
– kezdte a leggyakoribb kihágásra vonatkozó szankciók ismertetését Balla Izabella, megjegyezve, hogy a tarló- és avartüzek okozásáért kiróható bírságok értéke is nemrég változott. Az ilyen jellegű kihágást elkövetőket egyébként a környezetőrség mellett a tűzoltóság is megbírságolhatja.
A szemetelés a másik, piknikezéshez kapcsolódó gyakoribb szabályszegés. A vonatkozó törvény értelmében
Ha mindez nem a kijelölt piknikezőhelyen történik, „akkor a 92-es sürgősségi kormányrendeletben foglaltakat kell alkalmazni”. Ez sokkal nagyobb, 30 ezer lejtől 45 ezer lejig terjedő pénzbüntetést határoz meg a törvénysértő természetes személyek esetében, ha viszont a szemét mennyisége nagy, tehát nagyobb hatással van a környezetre, akkor az már bűncselekménynek számít, és 1-től 5 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható – tudtuk meg a megyei környezetőrség vezetőjétől. Egyébként idén nőtt a természetben hagyott nagy mennyiségű szemét miatt kiszabható pénzbüntetés értéke is.
Fotó: Pál Árpád
Nem árt tudni ugyanakkor azt sem, hogy egyes törvénysértések esetében súlyosbító körülménynek minősül, ha azokat természetvédelmi területen követik el.
Ha valaki úgy dönt, hogy a kellemest a hasznossal összekötve megmossa a kocsiját is piknikezés közben, ám ezt például egy patakban teszi, az sokkal többe kerülhet számára, mintha igénybe venné egy autómosó szolgáltatásait.
Ezügyben egyébként az illetékes önkormányzat, illetve a rendőrség is szabálysértési eljárást indíthat, de a korábban említett esetek többségében is, így nem csak a környezetőrségtől kell tartsanak a szabályszegők – tudtuk meg Balla Izabellától.
A törvény kitér a védett növények begyűjtésére, illetve a védett állatok etetésére is – mindkettő tilos, a piknikezőhelyek közelében is, és 200-tól 400 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható. Ha a piknikezők fákat csonkítanak meg és azok nem védett fajok, akkor a környezetőrség nem, de a terület tulajdonosa kezdeményezhet hatósági eljárást az elkövetők ellen.
Majálisozáskor gyakori az is, hogy az egész határ a hangos zenétől visszhangzik. Ezzel kapcsolatban az erős autóhifik teljesítményét a természetben tesztelgetők számára a jó hír az, hogy a környezetőrségtől nem kaphatnak bírságot, a rossz hír pedig az, hogy más hatóságoktól viszont igen. „Ez nem a mi hatáskörünk, mi csak a környezetvédelmi engedéllyel rendelkezőknél végezhetünk zajszintellenőrzést” – mondta Balla Izabella, megjegyezve, hogy a piknikezés során történő zenebömböltetésért más hatóságok bírságolhatnak.
A piknikezésekre vonatkozó ellenőrzéseket illetően egyébként a környezetőrség vezetője kérdésünkre elmondta, évekkel korábban voltak ilyen, a főhatóság által elrendelt tematikus ellenőrzések, de már nincsenek, viszont ha bejelentést kapnak, akkor természetesen intézkednek.
Fotó: Veres Nándor
Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy más hatóságok, például
Az utóbbi években egyébként a környezetőrség nem igazán kellett ilyen jellegű bírságokat alkalmazzon, mert nem észleltek kihágásokat, tapasztalatuk szerint szabálykövetőbbekké váltak a piknikezők. Erre Balla Izabella szerint az is magyarázat lehet, hogy sok önkormányzat alakított ki piknikezőhelyeket, ráadásul némelyik ezek közül jól felszerelt kirándulóhely. Megjegyezte ugyanakkor, hogy – szemben az elmúlt évvel – idén tarlótüzek is alig voltak, ami nagyon örvendetes, és bíznak benne, most, hogy kizöldült a természet, már nem is lesznek.
Feltehetően szándékos gyújtogatás okozta a kedd reggeli mezőméhesi tűzesetet, amelyben egy személy életét vesztette. A rendőrség nagy erőkkel nyomoz – derül ki a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből.
Gyalogost ütött el egy autós Székelyudvarhelyen kedden dél körül, az illetőt kórházba szállították.
A romániaiak 35,9 százaléka teljes mértékben elégedetlen Nicușor Dan eddigi elnöki tevékenységével – derül ki INSCOP Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Lakóház gyulladt ki Mezőméhesen kedden délelőtt, egy nő életét vesztette.
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
1 hozzászólás