Székely szimbólum. Használata korlátozva • Fotó: Veres Nándor
Csökkent a prefektúra által törvénytelennek ítélt önkormányzati dokumentumok száma tavaly Kovászna megyében. Sebastian Cucu prefektus évértékelőjén arról számolt be, hogy összesen 140 tanácshatározatot, polgármesteri rendeletet találtak törvénytelennek, ebből 137-et visszavontak, és három esetben fordult a prefektúra a közigazgatási bírósághoz.
2019. február 11., 22:142019. február 11., 22:14
A prefektus ugyanakkor rámutatott, 2018-ban negyvennel csökkent a törvénytelennek ítélt dokumentumok száma az egy évvel korábbi adatokhoz képest, de
hiszen kevesebb határozatot fogadtak el és rendeletet adtak ki. Tavaly összesen kilencvenkét ügyük volt a bíróságon, ezek még a korábbi évekről gyűltek fel, ebből tizenhat esetben nyertek, tizenhatban veszítettek, és hatvan még nincs lezárva. Ezek közül tizenegy ügy volt a közigazgatási bíróságon, három tanácshatározat visszavonását kérték, hármat bérezés miatt indítottak, egyet a szerintük törvénytelenül kitűzött zászló eltávolításáért, de gépjárműbejegyzés vagy gépjárművezetői jogosítvány felfüggesztéséért is pereltek.
A prefektus elmondta, tavaly igyekeztek a megelőzésre fektetni a hangsúlyt, tizenhat találkozót tartottak a polgármesterekkel és jegyzőkkel, ezek során többek között a földek visszaszolgáltatásáról és a zászlók törvényes kitűzéséről tartottak eligazítást.
Az utóbbi néhány évben átalakult az önkormányzat és a prefektúra közötti viszony, elsősorban a zászlókitűzés és a magyar feliratok kérdéskörében – értékelte a helyzetet megkeresésünkre Tamás Sándor. Kovászna Megye Tanácsának elnöke kifejtette,
„A prefektúra úgy tesz, mintha nem lenne mindehhez semmi köze, csak széttárják a karjukat, hogy sajnos nincs mit tenni, a civil szervezetek kezdeményezik a különböző pereket. Mi azonban nagyon jól tudjuk, hogy
együtt dolgoznak, hogy elgáncsolják a szabad szimbólum- és zászlóhasználatot” – mondta Tamás Sándor.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
1 hozzászólás