A sportolók sikereit és kudarcait is felelevenítették
Fotó: Demeter Zoltán
A Magyarországon hírnevet szerző labdarúgó-kapitányról, Baróti Lajosról, illetve az atlétikában jeleskedő Bodosi Mihályról és röplabdában kiemelkedő Derzsi Edéről tartott előadás révén ismerhette meg Barót legnevesebb sportolóit a közönség egy nemrégiben tartott előadáson. A különleges beszélgetésen Killyéni András kolozsvári sporttörténész és Benkő Levente újságíró avatott be a sportolók karrierjébe és életük izgalmas pillanataiba.
2024. április 06., 11:252024. április 06., 11:25
Összesen 28 vereséggel és több mint dupla annyi győzelemmel véste be az emlékezetbe magát Baróti Lajos labdarúgó-edző, aki csapataival európai és világbajnokságokra, sőt az olimpiára is kijutott, nem kevés elismerést felhalmozva. Ezzel szemben a szintén baróti születésű Bodosi Mihály volt az első Európában, aki megugrotta a kétméteres magasságot – habár ezt a korában nem ismerték el, 21 évig volt csúcstartója a magyar magasugrásnak. Derzsi Ede pedig a maga csekély 190 centiméteres magasságával jutott ki röplabdázóként az olimpiára, ahonnan negyedik helyezéssel tért haza Erdővidékre.
Baróti Lajos labdarúgó, edző, szövetségi kapitány és szülővárosának díszpolgára születésének 110. évfordulóját ünnepeljük idén augusztusban. Killyéni András sporttörténész a kiemelkedő erdővidéki kötődésű sportoló életére vonatkozóan elmondta, hogy családja már korán Szegedre került, és ugyan 16 éves koráig nem játszott, pályára lépése után csakhamar tehetséges labdarúgó lett.
1957-ben mesteredzői diplomát szerzett, ugyanakkor a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányává is kinevezték. Címét 1966-ig őrizte meg, ezalatt három világbajnokságon és egy Európa-bajnokságon szerepelt a nemzeti együttes irányításával.
Kilenc év után, 1967-ben lett az Újpesti Dózsa SC edzője, amellyel három bajnoki címet nyert. 1975-től ismét szövetségi kapitány, ebben a periódusban ismét kijuttatta a válogatottat a világbajnokságra, immár negyedszer.
Nevét viselik egyesületek, ugyanakkor számos díjat is nyert. 117-szeres szövetségi kapitány, 62 győzelmet halmozott fel a pályafutása során. 91 éves korában, 2005-ben hunyt el.
A Killyéni András által elmondottakhoz Benkő Levente újságíró hozzáfűzte, hogy Baróti Lajos kiváló edző létére soha nem emelte fel a hangját, ugyanis meggyőződése volt, hogy „ha szép szóval nem megy, akkor nem érdemes csinálni.” Vallotta ugyanakkor, hogy jó kedvvel kell játszani, nevetve, hiszen az az igazi játék.
Bodosi Mihály 1909-ben született az erdővidéki Baróton, de már kiskorában Kaposvárra került, ahol középiskolás korában kezdett el atletizálni.
Benkő Levente és Killyéni András beszélgetett a közönséggel
Fotó: Demeter Zoltán
A kedd esti előadásból, illetve a közönség sorai közt ülő Bodosi család tagjának elmondásából kiderült, hogy
Később mégis világbajnok lett 196 centiméteres ugrásával, 21 évig volt csúcstartója a magyar magasugrásnak. A berlini olimpián 12. helyezést ért el, de később sport helyett az orvosi karriert választotta, Kaposvár híres sebészeként, főorvosként tevékenykedett. 2005-ben hunyt el, ezelőtt azonban a város díszpolgárává választották.
Derzsi Ede (balról), a baróti születésű röplabda-bajnok egykori csapattársa, Jean-Marie Taillade társaságában
Fotó: Forrás: Libre Midi
Derzsi Ede karrierjéről beszélve Benkő Levente újságíró mosolyogva emlékezett vissza a tehetséges röplabdázóval való találkozásokra. Az előadó elmondta, hogy
Fiatal korában technikusnak helyezték ki Bákóba, ahol felfigyeltek rá és rövidesen a Bukaresti Dinamónál találta magát. Kijutott Európa-bajnokságra, ahonnan többek között aranyéremmel is hazatért, ugyanakkor több világbajnokságon is kiemelt helyezést ért el a csapattal. Ahogy Benkő Levente is mondta, a sportoló az 1964-es tokiói olimpián elért negyedik helyezésre volt a legbüszkébb, és érdekességképpen hozzátette, hogy a büszkeség ellenére Derzsi sosem hordott egyenruhát.
Edzősködött, majd technikai vezető és alelnök is volt a Brassói Dinamónál. A sport után a minőségi dzsesszzene volt a legnagyobb szenvedélye. 2015 tavaszán hunyt el.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.
Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
szóljon hozzá!