Nem fontos a megbízhatóság. A szakember szerint más biztosításokkal ellentétben az RCA-val az a baj, hogy az ember azt „nem saját magának vásárolja”. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Sokakat érint a csőd szélére került Euroins Románia biztosítótársaság bedőlése, olyan gépjárműtulajdonos is van – a lapunkhoz érkezett panaszok szerint –, aki két hete kötötte meg náluk az éves gépjármű-felelősségbiztosítást (RCA). Mit tehetnek az ilyen helyzetben lévő kliensek, kell-e új biztosítást kötniük ugyanarra az időszakra, illetve fennáll-e a veszélye újabb biztosítótársaságok bedőlésének? Erről kérdeztük Birtalan Józsefet, a biztosítók tevékenységét is felügyelő Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagját.
2023. március 21., 08:002023. március 21., 08:00
A City Insurance alig több mint egy éve történt csődje után ismét hasonló hír borzolja a kedélyeket napok óta országszerte: a Pénzügyi Felügyelet fizetésképtelenség miatt megvonta a több mint két és félmillió ügyféllel rendelkező Euroins Románia biztosítótársaság engedélyét, és csődeljárást kezdeményez ellene.
Megvonta a Pénzügyi Felügyelet (ASF) az Euroins biztosítótársaság működési engedélyét – erősítette meg pénteken a hatóság az egy nappal korábban kiszivárgott információt.
Az alacsony árak miatt nagyon sokan kötötték meg a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást az Euroinsnél. Olyan szerencsétlen helyzetben lévő gépkocsi-tulajdonos is van, aki két hete tette meg ezt, és egész évre megvásárolta a biztosítást.
– fogalmazott a férfi, aki közel 700 lejt fizetett az éves biztosításért néhány nappal azelőtt, hogy az Euroins engedélyét bevonta a Pénzügyi Felügyelet. Olyanról is tudunk, akinek őszig érvényes a kötvénye, de miután olvasta, hogy a csőd bejelentését követő 90 napig marad csak érvényben, felháborítónak tartja, hogy a biztosítási időszak egy részére még egyszer ki kell fizetnie a kötelező biztosítást.
Nem feltétlenül kell kétszer fizetniük ugyanarra az időszakra az Euroins jelenlegi ügyfeleinek, van egy másik lehetőség is – tudtuk meg Birtalan Józseftől, a Pénzügyi Felügyelet vezetőtanácsi tagjától.
De mindenkinek megvan az a lehetősége, hogy felmondja a biztosítást, és visszakapja időarányosan a pénzt, amit kifizetett. Ha valaki mégis kitart, akkor tudnia kell, hogy a csőd kimondása után (aminek az időpontját nem tudjuk előre meghatározni, mert a bíróság dönt róla) még 90 napig marad érvényes a biztosítása” – magyarázta.
Szakértők szerint a biztosítási csődök elkerülhetetlenek, tekintve, hogy Romániában az autópályák hiánya miatt nagyon zsúfoltak az amúgy is rossz állapotban lévő közutak, így a balesetek száma is magas (a halálos közúti baleseteké például lakosságarányosan EU-szerte Romániában a legmagasabb), a baleseti károkra kifizetett összegek pedig több mint 40 százalékkal magasabbak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások megvásárlásából befolyt összegeknél.
„Én nem mondanék 40 százalékot. Szétválasztanám a természetes személyeket a jogi személyektől, a személyautókat a kamionoktól, mert mindenhol más a baleseti arány, és a károk súlyossága is statisztikailag. Ezt hivatottak tükrözni azok a referenciaárak, amelyeket közzétettünk, és amik óriási felháborodást keltettek, holott összesítik az utóbbi öt évben kifizetett pénzeket, káreseményeket, és ezek alapján meghatározzák, hogy mennyibe kellene kerülnie egy biztosításnak ahhoz, hogy a biztosító fenntartható legyen.
– magyarázta Birtalan József.
A Pénzügyi Felügyelet által a múlt hónapban közzétett legfrissebb referenciaárak itt tekinthetők meg. A kimutatás alapján jól látható, hogy több kategóriában lényegesen magasabb kellene lennie az RCA árának ahhoz, hogy időnként ne vigyenek a csődbe egy-egy biztosítót a túl olcsón kínált kötvények. Fontos tudni ugyanakkor azt is, hogy
A mellékelt módszertanban és az éves kimutatásokban azonban megtalálható a balesetek előfordulásának a gyakorisága is kategóriákra lebontva, például az, hogy a 30 évesnél fiatalabb korosztályba tartozók sokkal gyakrabban okoznak balesetet, mint az idősebbek.
Az Euroins Romániánál megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások a törvény értelmében a csődeljárás megindítását kimondó döntést követő 90 napig érvényesek maradnak.
A referenciaár meghatározása egyébként nem egy predikciós eszköz, nem előrevetíti, csak megmagyarázza azt, hogy miért drágulhatnak a kötvények. Attól az ártól a biztosítók árai pluszban és mínuszban is eltérhetnek az adott társaság kereskedelmi, árképzési politikájától függően – hangsúlyozta az ASF vezetőtanácsának tagja.
Az azzal kapcsolatos kérdésünkre, hogy várhatók-e még az Euroinséhez hasonló csődök a jövőben, Birtalan József szerint a válasz „igen is, és nem is”.
„Azért, mert valóban nem lehet dömpingárakat alkalmazva fennmaradni. Másrészt a többi biztosító nem egy lábon áll, mint az a kettő (a City Insurance és az Euroins Románia – szerk. megj.), amelyik tönkrement. Ezeknél
és még csak nem is Casco (fakultatív jellegű gépjármű-biztosítás) volt. Máshol nagyon sok életbiztosítás, lakásbiztosítás, hitelgarancia, mindenféle van, tehát azok több lábon állnak. Teljesen más a dinamikája azoknak a biztosításoknak, mert amikor megkötnek egy életbiztosítást, azt 15–20 évig fizetik, miközben az autóbiztosítást fél évre vagy egy évre kötik, de nem maradnak hűek a biztosítóhoz, mindig a legolcsóbbat veszik, éppen attól, amelyik aznap a legolcsóbban kínálja. Tehát nem folyamatos a finanszírozás, miközben a kötelezettségvállalás – nagy kár vagy személyi sérülés esetén – eltarthat 20–25 évig is” – magyarázta Birtalan József.
Nem fognak nőni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási díjak az Euroins csődje miatt – jelentette ki a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) elnöke hétfőn az illetékes szenátusi szakbizottságok kezdeményezte meghallgatásról való távozásakor.
Más biztosításokkal ellentétben – például egy egészségbiztosítással szemben, amelynek a megkötésekor a kliens számára fontos, hogy megbízható legyen a biztosítótársaság, amellyel szerződést köt – az RCA-val éppen az a gond, hogy
és hogy a rendőr ne büntesse meg a hiánya miatt – fűzte hozzá.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
1 hozzászólás