Hirdetés
Hirdetés

Megvonták a működési engedélyét, fizetésképtelen az Euroins

Az Euroins ügyfeleit az állami garanciaalapból kárpótolhatják. Képünk illusztráció •  Fotó: 123RF

Az Euroins ügyfeleit az állami garanciaalapból kárpótolhatják. Képünk illusztráció

Fotó: 123RF

Megvonta a Pénzügyi Felügyelet (ASF) az Euroins biztosítótársaság működési engedélyét – erősítette meg pénteken a hatóság az egy nappal korábban kiszivárgott információt.

Székelyhon

2023. március 17., 11:432023. március 17., 11:43

2023. március 17., 13:142023. március 17., 13:14

A testület vezetőtanácsa csütörtöki ülésén döntött

az ország legtöbb ügyfelével rendelkező,

a bolgár Eurohold tulajdonában lévő biztosítótársaság engedélyének bevonásáról, ami a hatályos jogszabályok értelmében

a cég fizetésképtelenségét vonja maga után.

A biztosító irányítását innentől a román állami biztosítási garanciaalap (FGA) veszi át.

Hirdetés

A több mint 2,5 millió biztosítottal szerződésben álló Euroins körüli problémákról már egy ideje sejteni lehetett, a társaság 400 millió eurós deficitet halmozott fel a hitelképességi alappal szemben. Amennyiben a bíróság is kimondja a biztosítótársaság fizetésképtelenségét,

az Euroins ügyfeleit az állami garanciaalapból (FGA) kárpótolják, kérdéses azonban, hogy az alap rendelkezik-e az ehhez szükséges forrásokkal,

vagy az államnak kell beavatkoznia.

Egyébként 2020 februárja és 2023 januárja között a pénzügyi felügyelet összesen 17 ellenőrzés során 26 szankciót szabott ki 16 millió lej értékben az Euroins biztosítótársaságra.

Honnan hová?

Az Euroins azt követően került első helyre mintegy 38 százalékos részesedéssel a román kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) piacán, hogy az addigi piacvezető City Insurance, amelynek 3,13 millió ügyfele volt, tavaly csődbe ment.

Az Astra (2015), Carpatica (2016) és City Insurance (2021) után az Euroins nyolc év alatt már a negyedik nagy biztosító, amely tönkrement Romániában, valamennyiük portfóliójának jelentős részét a gépjármű-felelősségbiztosítások tették ki.

Minden esetben az a biztosító vált fizetésképtelenné, amelynek – a legolcsóbb kgfb-t kínálva – sikerült rövid idő alatt növelni piaci részesedését.

A román gazdasági sajtó szerint az Astra csődje 550 millió lejbe, a Carpaticáé 500 millióba, a City Insurance-é pedig (eddig) 750 millió lejbe került a román államnak – írja az MTI.

Az országban az Euroins bukása előtt is közfelháborodást keltett a járművezetők körében, hogy – egyebek mellett a City csődje miatt – jelentősen megdrágult a kgfb, miután az összevont pénzügyi felügyelet (ASF) a fél évvel korábbi szinthez viszonyítva 9 és 20 százalék közötti mértékben emelte a referenciaárakat.

Állami reakció

Dan Cărbunaru kormányszóvivő az ASF pénteki bejelentése után közölte: a bukaresti kormány minden szükséges intézkedést meghoz a kgfb-piacot megrázó események által érintett biztosítottak érdekeinek védelmében. A helyzet rendezésére a pénzügyminisztérium javaslatokat vár a pénzügyi felügyelettől.

Korábban Nicolae Ciuca miniszterelnök jelezte, hogy a kormány fontolóra veszi a kgfb-kötvények árának ideiglenes korlátozását.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 07., csütörtök

Beismerés: az összes kormánypárt helyezett el embereket az állami vállalatoknál

Az összes párt az embereinek elhelyezésére használta az állami vállalatok vezetői tisztségeit, ezen azonban a következő években változtatni kell – jelentette ki szerdán este Ilie Bolojan.

Beismerés: az összes kormánypárt helyezett el embereket az állami vállalatoknál
Hirdetés
2026. május 07., csütörtök

Enyhén csökkent a munkanélküliség, de az állásajánlat is kevesebb

Az idénymunkák újraindulásával enyhén csökkent a munkanélküliség Hargita megyében. A sokévi átlagnál kisebb viszont az állásajánlatok száma is.

Enyhén csökkent a munkanélküliség, de az állásajánlat is kevesebb
2026. május 07., csütörtök

Huszonöt fokot zuhant a hőmérséklet fél nap alatt Csíkszeredában

Székelyföld-szerte nyárias meleg volt tegnap délután, Csíkszeredában is 25,2 Celsius-fokig melegedett fel napközben a levegő hőmérséklete.

Huszonöt fokot zuhant a hőmérséklet fél nap alatt Csíkszeredában
Hirdetés
2026. május 06., szerda

Petőfi utca: az ötletelésen túl mi változik?

A csíkszeredai sétálóutca lehetőségeinek hangsúlyosabb kihasználásához közel négy évvel ezelőtt ötletversennyel igyekezett jó elképzeléseket gyűjteni a városháza. Korodi Attila polgármester szerint utána történt elmozdulás, de még van mit tenni.

Petőfi utca: az ötletelésen túl mi változik?
2026. május 06., szerda

Bolojan: a Romgaz és az Azomureș megállapodása fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé

A Romgaz és az Azomureș közötti elvi megállapodás fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé, ami a mezőgazdaság és a gazdaság egésze szempontjából is kulcsfontosságú – közölte szerdán Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: a Romgaz és az Azomureș megállapodása fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé
2026. május 06., szerda

Kiegyezett a Romgaz az Azomureș tulajdonosaival

Elvi megállapodásra jutott a marosvásárhelyi vegyipari vállalat vezetősége és az állami tulajdonban levő Romgaz a kombinát egy részének megvásárlásáról. A hírt szerdán jelentette be a Romgaz.

Kiegyezett a Romgaz az Azomureș tulajdonosaival
Hirdetés
2026. május 06., szerda

Szombaton alakul meg az új Országgyűlés

Megalakul szombaton az új Országgyűlés, amely várhatóan megválasztja az új miniszterelnököt, az áprilisi parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, Magyar Pétert.

Szombaton alakul meg az új Országgyűlés
2026. május 06., szerda

Június 5-ig lehet benyújtani a 2026-os támogatásigényléseket az APIA-hoz

Június 5-e a 2026-os támogatásokhoz kapcsolódó kifizetési kérelmek benyújtásának határideje – közölte szerdán a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA).

Június 5-ig lehet benyújtani a 2026-os támogatásigényléseket az APIA-hoz
2026. május 06., szerda

Bűnügyi eljárás indult a lelőtt börtönszökevény ügyében

Büntetőeljárást indított a Dolj megyei ügyészség annak az elítéltnek az ügyében, aki kedden megszökött a craiovai börtön egyik munkapontjáról, és üldözése közben lelőtték a rendőrök.

Bűnügyi eljárás indult a lelőtt börtönszökevény ügyében
Hirdetés