A kimutatást elkészítő négy Hargita megyei kórház alkalmazottainak az 53 százaléka kapta meg a koronavírus elleni oltást vagy esett át a megbetegedésen az elmúlt hat hónapban
Fotó: Balázs Attila/MTI
Felmérést készített a Sanitas szakszervezet az egészségügyi rendszerben dolgozók körében mért átoltottsági arányról, illetve arról, hogy közülük mennyien estek át a megbetegedésen. Az érdekvédelmi tömörülés ezzel azt az álláspontját kívánja igazolni, mely szerint nincs szükség a koronavírus elleni védőoltás vagy az alkalmazottak saját költségre történő tesztelésének a kötelező érvényű bevezetésére az egészségügyben. Hargita megyében rosszabb az átoltottsági arány az országos átlagnál, az egyik kórházban viszont jócskán meghaladja az országos középarányost.
2021. augusztus 14., 18:252021. augusztus 14., 18:25
A Sanitas szakszervezet által a héten közzétett felmérés eredménye szerint az ország egészségügyi intézményeiben – elsősorban a kórházakban – dolgozók 60,14 százaléka többségében már mindkét, koronavírus elleni oltásadagot megkapta, illetve kisebb részben az első adagot, vagy átestek már a fertőzésen.
Az érdekvédelmi tömörülés szerint a felmérés eredményei is a szakszervezet álláspontját igazolják, amely szerint nincs szükség az oltás vagy az alkalmazottak saját költségére történő tesztelés kötelezővé tételére az egészségügyben. Közleményükben azzal érvélnek, hogy az említett arány már megközelíti a nyájimmunitáshoz szükséges arányt, továbbá arra is felhívják a figyelmet, hogy az egészségügyi alkalmazottak védett környezetben dolgoznak, védőfelszerelést használva, így még kisebb a kockázata a fertőzés terjedésének.
A felmérést a kórházaktól begyűjtött statisztikai adatok alapján készítette el a szakszervezet, és ez kiterjed az egészségügyi minisztérium és más szaktárcák, illetve egyéb központi, valamint helyi hatóságok alárendeltségében működő egészségügyi intézményekre. A felmérésbe ugyanakkor belefoglalták a megyei közegészségügyi igazgatóságoktól, mentőszolgálatoktól és vérközpontoktól kapott adatokat is – áll a szakszervezet közleményében.
A Hargita megyére vonatkozó adatok szerint a kórházakban alacsonyabb az átoltottsági arány az országos átlagnál. A szakszervezetnek egyébként csak a kórházakról vannak ilyen jellegű információi és azok is hiányosak, ugyanis amint azt Nyulas Emma, a Sanitas Hargita megyei vezetője lapunknak elmondta, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháztól nem kaptak adatokat. A megyében működő másik négy kórház kimutatásai szerint az azokban dolgozó alkalmazottaknak az 53 százaléka kapta meg a koronavírus elleni oltást vagy esett át a megbetegedésen az elmúlt hat hónapban.
A személyzet koronavírussal szembeni védettségét tekintve megyeszerte a Maroshévízi Kórház áll a legjobban, ott még az országos átlagnál is magasabb a beoltottak aránya. A kórház dolgozóinak majdnem a 64 százaléka mindkét oltásadagot megkapta már, közel 5 százalékuk még csak az első adagot, az összesített arány 68,57 százalék, azaz kevesebb mint a 32 százalékuk nincs beoltva. Az ugyanakkor nem derül ki a kórházi kimutatásból, hogy a személyzetből hányan estek át a megbetegedésen.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban dolgozók 54,06 százalékának van valamilyen mértékű védettsége a koronavírus ellen: majdnem a 44 százalékuk mindkét oltást megkapta, több mint 4 százalékuk az első oltásadagot, illetve 6,14 százalékuk a megfertőződés által szerzett természetes védettséget az elmúlt fél évben. Egyébként valószínűleg az intézmény korábbi Covid-háttérkórház mivolta miatt a négy közül ebben az egészségügyi intézményben estek át a legtöbben, összesen 62-en a fertőzésen.
A védettségi arány 54,41 százalékos a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban, ebből valamivel több mint 42 százalékot tesz ki a beoltottak aránya. A személyzet összelétszámához képest arányaiban itt estek át a legtöbben a megbetegedésen, az elmúlt fél évben a dolgozók 12,1 százalékánál igazolták a fertőzést – ez 33 alkalmazottat jelent.
A statisztikai információkkal kapcsolatban egyébként a Sanitas szakszervezet megyei vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy ezek folyamatosan változó adatok, egy részük még júliusi, de azóta nőhettek, hiszen a kimutatások elkészítése óta tovább nőhetett az oltást felvevők száma. A szakszervezet álláspontját idézve elmondta, a szaktárca nem teheti kötelezővé az oltást az egészségügyben, illetve a saját költségre történő tesztelést sem a beoltatlanok esetében, a felmérést is azért készítették, hogy igazolják, az egészségügyi dolgozók közül sokan be vannak már oltva, mások pedig a megbetegedésen átesve szereztek védettséget.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!