Átoltottsági arány az egészségügyben: az országos átlagnál alacsonyabb az arány Hargita megyében

A kimutatást elkészítő négy Hargita megyei kórház alkalmazottainak az 53 százaléka kapta meg a koronavírus elleni oltást vagy esett át a megbetegedésen az elmúlt hat hónapban •  Fotó: Balázs Attila/MTI

A kimutatást elkészítő négy Hargita megyei kórház alkalmazottainak az 53 százaléka kapta meg a koronavírus elleni oltást vagy esett át a megbetegedésen az elmúlt hat hónapban

Fotó: Balázs Attila/MTI

Felmérést készített a Sanitas szakszervezet az egészségügyi rendszerben dolgozók körében mért átoltottsági arányról, illetve arról, hogy közülük mennyien estek át a megbetegedésen. Az érdekvédelmi tömörülés ezzel azt az álláspontját kívánja igazolni, mely szerint nincs szükség a koronavírus elleni védőoltás vagy az alkalmazottak saját költségre történő tesztelésének a kötelező érvényű bevezetésére az egészségügyben. Hargita megyében rosszabb az átoltottsági arány az országos átlagnál, az egyik kórházban viszont jócskán meghaladja az országos középarányost.

Széchely István

2021. augusztus 14., 18:252021. augusztus 14., 18:25

A Sanitas szakszervezet által a héten közzétett felmérés eredménye szerint az ország egészségügyi intézményeiben – elsősorban a kórházakban – dolgozók 60,14 százaléka többségében már mindkét, koronavírus elleni oltásadagot megkapta, illetve kisebb részben az első adagot, vagy átestek már a fertőzésen.

Az átoltottsági arány az orvosok körében a legmagasabb (majdnem 70 százalékos), a legalacsonyabb (közel 50 százalék) pedig az egészségügyi kisegítő személyzet körében.

Az érdekvédelmi tömörülés szerint a felmérés eredményei is a szakszervezet álláspontját igazolják, amely szerint nincs szükség az oltás vagy az alkalmazottak saját költségére történő tesztelés kötelezővé tételére az egészségügyben. Közleményükben azzal érvélnek, hogy az említett arány már megközelíti a nyájimmunitáshoz szükséges arányt, továbbá arra is felhívják a figyelmet, hogy az egészségügyi alkalmazottak védett környezetben dolgoznak, védőfelszerelést használva, így még kisebb a kockázata a fertőzés terjedésének.

A felmérést a kórházaktól begyűjtött statisztikai adatok alapján készítette el a szakszervezet, és ez kiterjed az egészségügyi minisztérium és más szaktárcák, illetve egyéb központi, valamint helyi hatóságok alárendeltségében működő egészségügyi intézményekre. A felmérésbe ugyanakkor belefoglalták a megyei közegészségügyi igazgatóságoktól, mentőszolgálatoktól és vérközpontoktól kapott adatokat is – áll a szakszervezet közleményében.

Hargita megye: nem teljes a kép

A Hargita megyére vonatkozó adatok szerint a kórházakban alacsonyabb az átoltottsági arány az országos átlagnál. A szakszervezetnek egyébként csak a kórházakról vannak ilyen jellegű információi és azok is hiányosak, ugyanis amint azt Nyulas Emma, a Sanitas Hargita megyei vezetője lapunknak elmondta, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháztól nem kaptak adatokat. A megyében működő másik négy kórház kimutatásai szerint az azokban dolgozó alkalmazottaknak az 53 százaléka kapta meg a koronavírus elleni oltást vagy esett át a megbetegedésen az elmúlt hat hónapban.

Az átoltottsági arány a Tölgyesi Pszichiátriai Kórházban a legalacsonyabb, ott a személyzetnek kevesebb mint a 34 százaléka van beoltva, a fertőzésen pedig további 1,38 százalékuk esett át az elmúlt fél évben.

Maroshévíz az élen

A személyzet koronavírussal szembeni védettségét tekintve megyeszerte a Maroshévízi Kórház áll a legjobban, ott még az országos átlagnál is magasabb a beoltottak aránya. A kórház dolgozóinak majdnem a 64 százaléka mindkét oltásadagot megkapta már, közel 5 százalékuk még csak az első adagot, az összesített arány 68,57 százalék, azaz kevesebb mint a 32 százalékuk nincs beoltva. Az ugyanakkor nem derül ki a kórházi kimutatásból, hogy a személyzetből hányan estek át a megbetegedésen.

A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban dolgozók 54,06 százalékának van valamilyen mértékű védettsége a koronavírus ellen: majdnem a 44 százalékuk mindkét oltást megkapta, több mint 4 százalékuk az első oltásadagot, illetve 6,14 százalékuk a megfertőződés által szerzett természetes védettséget az elmúlt fél évben. Egyébként valószínűleg az intézmény korábbi Covid-háttérkórház mivolta miatt a négy közül ebben az egészségügyi intézményben estek át a legtöbben, összesen 62-en a fertőzésen.

A védettségi arány 54,41 százalékos a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban, ebből valamivel több mint 42 százalékot tesz ki a beoltottak aránya. A személyzet összelétszámához képest arányaiban itt estek át a legtöbben a megbetegedésen, az elmúlt fél évben a dolgozók 12,1 százalékánál igazolták a fertőzést – ez 33 alkalmazottat jelent.

Ez csak egy pillanatkép

A statisztikai információkkal kapcsolatban egyébként a Sanitas szakszervezet megyei vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy ezek folyamatosan változó adatok, egy részük még júliusi, de azóta nőhettek, hiszen a kimutatások elkészítése óta tovább nőhetett az oltást felvevők száma. A szakszervezet álláspontját idézve elmondta, a szaktárca nem teheti kötelezővé az oltást az egészségügyben, illetve a saját költségre történő tesztelést sem a beoltatlanok esetében, a felmérést is azért készítették, hogy igazolják, az egészségügyi dolgozók közül sokan be vannak már oltva, mások pedig a megbetegedésen átesve szereztek védettséget.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 10., vasárnap

Nem minden nyertes projekt valósult meg a részvételi költségvetésből

Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.

Nem minden nyertes projekt valósult meg a részvételi költségvetésből
2024. november 10., vasárnap

Hétfőtől lezárják a forgalom előtt a Transzalpinát

Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.

Hétfőtől lezárják a forgalom előtt a Transzalpinát
2024. november 10., vasárnap

Napokon belül forgalomba helyezhetik az első új elektromos vonatot

A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.

Napokon belül forgalomba helyezhetik az első új elektromos vonatot
2024. november 10., vasárnap

Hiába küzdöttek a traktor alá szorult áldozat életéért

A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.

Hiába küzdöttek a traktor alá szorult áldozat életéért
2024. november 10., vasárnap

Huszonnyolcezerrel csökkent a nyugdíjasok száma októberben

Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Huszonnyolcezerrel csökkent a nyugdíjasok száma októberben
2024. november 10., vasárnap

Világbajnokok lettek a romániai tűzoltók a nemzetközi mentőversenyen

Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.

Világbajnokok lettek a romániai tűzoltók a nemzetközi mentőversenyen
2024. november 10., vasárnap

Közel 700 jogosítványt vontak be a rendőrök a hétvégén

Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.

Közel 700 jogosítványt vontak be a rendőrök a hétvégén
2024. november 10., vasárnap

Holtan találtak rá az eltűnt csíkszeredai nőre

Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.

Holtan találtak rá az eltűnt csíkszeredai nőre
2024. november 10., vasárnap

Lengyel alkotás nyerte el az Alter-Native filmfesztivál fődíját

Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.

Lengyel alkotás nyerte el az Alter-Native filmfesztivál fődíját
2024. november 10., vasárnap

Hargita megyében nőtt leginkább a felszámolt cégek száma

Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.

Hargita megyében nőtt leginkább a felszámolt cégek száma
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!