Húszmillió euróból épült meg tíz évvel ezelőtt a Sepsi Aréna
Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala
A befolyó adókból legfeljebb működtetni lehetne Sepsiszentgyörgyöt, de fejleszteni nem – állította Antal Árpád, a háromszéki megyeszékhely polgármestere egy csütörtöki sajtóeseményen. Szerinte az utóbbi mandátum három teljes pénzügyi évét tekintve a Szentgyörgy lakói által befizetett adók többszöröse folyt be a városkasszába más forrásokból.
2024. május 30., 14:172024. május 30., 14:17
„Lehet haragudni az RMDSZ-re, kritizálni a polgármestert, de a számok azt mutatják, hogy az RMDSZ az az erő, amely kezdeményezéseivel, lobbival, szövetségesek keresésével képes megvalósítani azt, amit ígér” – emelte ki Antal Árpád.
A számokkal bizonyította kijelentését: 2021-től 2023-ig a helyi adókból 28 101 255 lej folyt be a városi költségvetésbe ingatlanok és autók után fizetett adók formájában, ezzel szemben 150 millió lej európai uniós támogatást nyert a város fejlesztésre, beruházásokra, tehát
De ha tekintetbe vesszük azokat az összegeket is, amelyek az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának, az általa képviselt erőnek köszönhetően folytak be a város büdzséjébe, akkor ez az összeg kilencszerese a természetes személyek adójának – derült ki a polgármester összesítéséből.
A kormány tartalékalapjából szabad felhasználásra 30 millió 240 ezer lejt nyert Sepsiszentgyörgy, amiből akár a szülők által befizetendő osztálypénz is kiváltható volt, roncsautóprogramot is finanszírozhatott, de beruházásokra is fordíthatta az önkormányzat.
A város további 38 millió lejt kapott a központi költségvetésből az egyházak és kulturális intézmények finanszírozására annak a törvénytervezetnek köszönhetően, amelyet az RMDSZ kezdeményezett és neki sikerült átvinnie a törvényhozáson, illetve megvédeni attól, hogy hatálytalanítsák. Ennek azért is van kiemelt jelentősége, mert
„Ha ezt nem kapta volna meg, beleroppant volna a város a kulturális intézmények fenntartásába” – jelezte a polgármester.
Sepsiszentgyörgy fejlesztéséhez elengedhetetlenek azok a bevételek, amelyeket az RMDSZ-nek köszönhet a város, fejtette ki a polgármester
Fotó: Tuchiluș Alex
Végül jelentősen növeli a fejlesztésre fordítható költségvetést az is – folytatta az elöljáró –, hogy az RMDSZ javaslatára a személyi jövedelemadó egy részét visszaosztják a megyei önkormányzatoknak, az pedig a maga során a települések között osztja el. Sepsiszentgyörgy ilyenformán 42 millió 320 ezer lejhez jutott, vagyis minden 1 lejnyi adó után 3,92-t kapott vissza; ebből lehet támogatni az egyházakat, a közösségépítő programokat, a civil szervezeteket.
Minden előbbi forrást összesítve tehát
és akkor még nem is volt szó a terelőútról, az akkor 20 millió euróból megépült Sepsi Arénáról, amelynek építését éppen tíz éve jelentette be a város, vagy a 60 millió eurós költségvetésű jégcsarnokról – fejtette ki a kampányeseményen az elöljáró.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
szóljon hozzá!