Viszlát, védőmaszk. Már nem kötelező a viselése, de továbbra is ajánlott
Fotó: Rab Zoltán
Sokak számára meglepetésszerű volt, hogy az orvosi és FFP-védőmaszkokról, illetve a COVID-igazolás gyakori felmutatásáról egyik napról a másikra a „semmire” váltottunk. Az egészségügyi miniszter a korábbiakban mindig fokozatos lazításról beszélt, most meg egyszerre eltörölték a veszélyhelyzetet, és ezzel együtt szinte minden szigorítást. Szakemberek szerint ez több szempontból sem előnyös, a hirtelen bevezetett enyhítések körül pedig továbbra is sok a kérdőjel.
2022. március 10., 11:572022. március 10., 11:57
2022. március 10., 13:142022. március 10., 13:14
Közel két év után oldották fel a Romániában elrendelt egészségügyi veszélyhelyzetet kedd éjfélkor, az intézkedésnek köszönhetően pedig megszűntek azok a korlátozások, amelyet a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében foganatosítottak. Ezzel kapcsolatosan viszont hiányos és olykor egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot az elmúlt napokban. Az enyhítés nagyon hirtelen jött, és továbbra sem tiszta minden részlet.
Az biztos, hogy az Országos Vészhelyzeti Bizottság jóváhagyta kedden a koronavírus-járvány miatt elrendelt karanténszabályok eltörléséről szóló határozatot. Ennek megfelelően nem kell öt napra karanténba vonulniuk azoknak a Romániába érkező személyeknek, akik beutazáskor nem tudják felmutatni a digitális Covid-igazolványt, ahogy az igazoltan fertőzöttek közvetlen kontaktjainak sem. A belügyminisztérium keddi közleménye és Alexandru Rafila egészségügyi miniszter nyilatkozatai alapján továbbá sem kültéren, sem beltéren nem kötelező már a maszkviselés, semmilyen korlátozás sincs érvényben a vendéglátóipari egységek, színházak, mozik, bevásárlóközpontok, sportrendezvények látogatása vagy a különböző események terén, és a nyitvatartást sem szabályozzák.
Mint Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, noha az egészségügyi miniszter nyilatkozatában arról is beszélt, hogy az egészségügyi intézkedések egy részét továbbra is alkalmazni szeretnék, ezzel kapcsolatosan bővebb információk azóta sem hangzottak el. Szerda kora délutánig
Tar Gyöngyi kérdésünkre elismerte, hogy furcsának tartják a hiányos kommunikációt ebben a kérdésben. Hozzátette: szakmai szempontból a fokozatosság kellene érvényesüljön járványhelyzetben a korlátozások be- és kivezetésénél egyaránt. Tehát ahogy súlyosbodik a járványügyi helyzet, fokozatosan szigorítják a korlátozó intézkedéseket, és ahogy enyhül, szintén fokozatosan feloldják ezeket a bevezetés fordított sorrendjében.
– mutatott rá Tar Gyöngyi. Hozzátette: az érvényben lévő előírásoktól függetlenül továbbra sem árt az óvatosság.
Ez a koronavírus-járvány mellett azért is fontos, mert a szakember szerint migrációs folyamatok idején – amilyet jelenleg az orosz–ukrán háború váltott ki – mindig erőre kapnak a járványos betegségek. „Ez törvényszerű, és mivel Ukrajnában nem létezett szigorú, nyilvántartott oltásrend, tudjuk, hogy gyermekbénulás- és torokgyík-gócok is felütötték a fejüket az országban az elmúlt években. Meg is kaptuk az erre vonatkozó járványügyi előírásokat, hogy pótolni kell például az oltásokat és fel kell ajánlani a koronavírus elleni védőoltást az ukrán menekülteknek. A hazai Covid-korlátozások megszűnésével kapcsolatosan viszont semmilyen konkrét utasítást nem kaptunk még” – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
Az egyik napról a másikra elrendelt enyhítésekkel kapcsolatosan Fejér Szilárd kémikus-kutató úgy vélekedett: nagy volt az elvárás a kormánnyal szemben, mert mindenki megunta a maszkhordást, a korlátozásokat, ennek azonban meglesz a böjtje a szakember szerint.
– vélekedik a szakértő, aki szerint eddig az volt a kommunikáció, hogy minden egyes halott sok, ezután meg az lesz, hogy mindenki vigyázzon magára. „Románia most sem áll a helyzet magaslatán, csupán az első hullámban tette ezt. Nálunk az van, hogy nagyjából lemásolja az ország a nyugati dolgokat, de ez a másolás nem tökéletes. Nálunk nem volt megfelelő tesztelés, amivel hatékonyabban lehetett volna harcolni a terjedés ellen, nem volt megfelelő kontaktuskutatás, és most is lemásoljuk a dolgokat annak ellenére, hogy nyugaton jóval jobb az átoltottság és a veszélyeztetett populáció jóval védettebb, mint itt” – hangsúlyozza Fejér Szilárd.
A kémikus-kutató, aki a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam egészségügyi központ laboratóriumának vezetője, elmondta, ők is azt tapasztalják most, hogy a laboratóriumban a pozitív esetek száma egyre kevesebb, viszont részarányban egyre nagyobb azok száma, amelyeket már az omikron BA.2-es alvariánsa okoz, és nem a BA1-es. „Ez a fittebb variáns, ez okozza most valószínűleg – az enyhítésekkel együtt – Angliában is az esetszámnövekedést” – vélekedett a szakértő.
A lazítások ugyanakkor számos változást hoztak a tanügyben is, a tanulók és pedagógusok 2020 szeptemberében tették fel a maszkot, és azóta folyton hordaniuk kellett az intézmény falai között. Illés Ildikó Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes a Székelyhonnak elmondta, mindnyájan várták a tanügyben is a lazításokat.
– fogalmazott Illés Ildikó. A főtanfelügyelő-helyettes hozzátette, két év után nagy újdonság számukra, hogy a veszélyhelyzet megszűntével ismét szervezhetnek tantárgyversenyeket, Maros megye máris öt tantárgyból készül országos olimpiászt szervezni, de visszatérhetnek az iskolába a két év alatt annyit hiányolt szereplések, farsangi mulatságok, összejövetelek is. A diákok tesztelése azonban egyelőre marad, Illés Ildikó szerint szükség is van rá, hogy legalább ilyen módon kiszűrjék a betegeket.
Fellélegeztek a marosvásárhelyi 7-es Számú Általános Iskola diákjai és pedagógusai is a kötelező maszkhasználat eltörlése nyomán, bár Körtesi Sándor iskolaigazgató szerint nem dobta el a maszkokat egyből mindenki, de a döntő többség igen.
– mutat rá Körtesi Sándor. Az iskolaigazgató hozzátette, a lazítások után már nem kell szigorúan vegyék az osztályokban a távolságtartást, ami sok esetben gondot jelentett számukra eddig, nem kell kijelölt ki- és bejárati folyosókon közlekedniük az iskolában, és az orvosi igazolás alapján otthon tanuló diákok számára is megszűnik ez a lehetőség.
„Március 8-áig még voltak olyan diákjaink, akik orvosi okokra hivatkozva otthonról tanultak, online kapcsolódtak be az oktatásba, nekik már nincs lehetőségük erre, vissza kell térjenek az iskolapadokba. Bár úgy értettem, hogy a minisztérium ki fog dolgozni számukra valami más metodológiát, de jelenleg nincs semmi sem érvényben. Úgyhogy a mai nap hiányzónak számítanak, ha nem jöttek iskolába” – magyarázza az igazgató. Megtudtuk, a 7-es iskolában például négy ilyen krónikus beteg gyerek van, akire nézve továbbra is fontos lenne, hogy ne kapjon el semmilyen betegséget.
Körtesi Sándor hangsúlyozza, ők továbbra is ugyanannyira figyelni fognak a fertőtlenítésre, minden osztály fel van szerelve kézfertőtlenítő dobozzal, azokat folyamatosan újratöltik majd, de a mosdókból sem hiányzik a szappan és a fertőtlenítő.
„Ha viszont egy osztály szintjén fertőzési góc alakul ki, akkor a tanfelügyelőség a közegészségügyi igazgatósággal közösen eldöntheti az osztály hazaküldését. Ebben azonban semmi új nincs, mert emlékszem, hogy vagy hét-nyolc évvel ezelőtt az egyik osztályban himlőjárvány volt, vagy négy-öt gyerek betegedett meg egyszerre, és akkor is kiszállt a DSP, és elrendelte az osztály hazaküldését.” Az iskolaigazgató rámutatott: nekik még március végéig van elegendő koronavírustesztjük is, így szorgalmazni fogják azok elvégzését a diákok körében. Ugyanakkor több mint 20 ezer védőmaszkjuk is megmaradt, mert kaptak az egészségügyi minisztériumtól, de a diákok jellemzően saját maszkkal érkeztek azután is, hogy a textilmaszkok használata már nem volt megengedett.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
2 hozzászólás