Idén későbbi időpontban kerül sor a bérmálásokra, a fiatalok személyes pünkösdjére
Fotó: Gecse Noémi
Az első pünkösd alkalmával az apostolok egy jeruzsálemi házban ültek, és bizonytalanságban várakoztak. Tíz nappal korábban a feltámadt Jézus a szemük láttára emelkedett fel, majd egy felhő eltakarta a szemük elől. Mintha hasonló lelkiállapot jellemezné 2020 pünkösdvárását is. A Lélek érkezésének bizonyosságát a Szentírás örökíti. Lehessen lelki újjászületést, megújulást hozó a pünkösdünk!
2020. május 30., 09:022020. május 30., 09:02
„Amikor elérkezett pünkösd napja, ugyanazon a helyen mindnyájan együtt voltak. Egyszerre olyan zúgás támadt az égből, mintha csak heves szélvész közeledett volna, és egészen betöltötte a házat, ahol ültek. Majd lángnyelvek jelentek meg nekik szétoszolva, és leereszkedtek mindegyikükre. Mindannyiukat eltöltötte a Szentlélek, és különböző nyelveken kezdtek beszélni, úgy, ahogy a Lélek szólásra indította őket” – olvasható az újszövetségi pünkösdről, az egyház születéséről az Apostolok cselekedeteiben.
Az 50. nap
Ha a pünkösd ünnepére az Ótestamentumtól az Újszövetségen át napjainkig egyetlen jelképet keresnénk, úgy az a szivárvány lehetne. A magyar pünkösd szó a görög pentekoszté, azaz ötvenedik szó magyarítása. Az ötvenes szám a szentírási jubileumi év ünneplése, és az ótestamentumi pünkösdé is. Az Ószövetség hálaadó arató-, a hetek ünnepe volt, amelyet a húsvét utáni hetedik héten ültek. Így
Későbbi elnevezése a törvény kihirdetésének ünnepe, azaz a sínai szövetségkötésé.
Az Újszövetségben a pünkösd zárja a húsvéti ünnepkört: a húsvéttal kezdődő üdvtörténeti eseményeket a Lélekküldés teljesíti ki. Teológiai értelemben a Szentlélek kiáradásával, a megváltás kegyelmeinek szétosztásával érik be Krisztus húsvéti műve.
A pirosnak is nevezett pünkösdöt magyar népünk tovább színezte néphagyományaival, történelmi eseményekhez kötött szokásaival és népi, gyermekdalosjáték-kincsével. Illatos, sokszirmú az ünnep növény szimbóluma is, a pünkösdi rózsa. Az ötvenedik napi tüzeskerék-eregetés történelmi gyökerű: az egykori várvédők hősiességére emlékeztet.
A csíksomlyói pünkösdszombati fogadalmi zarándoklak pedig a magyarság összetartozásának szivárványhídja: egyik pillére az ősök hitéhez való ragaszkodásé, másik a Mária-tiszteleté.
A Szentlélek ajándékai
Joggal érezzük találkozásünnepnek is az „áldott szép pünkösdnek gyönyörű idejét”: az Úr asztalánál, a családokban, a néphagyományokban.
Idén legfőképpen ajándékosztó ünnepre számíthat, aki bensőleg is megélte az elmúlt hónapok elszigeteltségének, várakozásának és reményének időszakát. Érezzük meg, hogy a Szentlélek hét ajándék hordozója: az erőé, a bölcsességé, az értelemé, a jótanácsé, a jámborságé, az istenfélelemé és a lelki erősségé.
A pellegrin ember most megállásra kényszerült – így jut el a lábak, azaz a zarándoklás imájától a szív, vagyis a hit búcsújárásig. Bízzunk benne, hogy véget ér a vírus „pünkösdi királysága”; a belső tuskók cipelése, világunk kakasviadala. A pünkösd megélése helytől, időtől, külső körülményektől független: találkozás Isten Lelkével és megújulás Benne. Áldott Lélekünnepet kívánunk!
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
szóljon hozzá!