Fotó: Gergely Imre
Új mandátumának első hónapjait a tűzoltás időszakának nevezi Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere. Sajtótájékoztatóján elmondta: annyi pénz kell ahhoz, hogy az elkezdett beruházásokat be lehessen fejezni, mint amennyi a város négyéves bevétele.
2025. január 20., 19:232025. január 20., 19:23
2025. január 20., 21:412025. január 20., 21:41
A város négyévi költségvetésével egyenlő pénzre lenne szükség ahhoz, hogy a beruházásokat be lehessen fejezni, és a város zavartalan működése biztosítva legyen – erről beszélt Nagy Zoltán hétfői sajtótájékoztatóján. Amint fogalmazott, mostanra sikerült elérni ahhoz a mérföldkőhöz, amikor már nagyjából tisztán látszanak a dolgok a városházán, sikerült rendszerezni a rengeteg felgyűlt számlát, és ennek alapján megállapítható, hogy melyik fejlesztés hol tart, mi kell még, hogy be lehessen fejezni ezeket.
74 millió lejt tesz ki a beruházások önrészeinek összege, illetve a fűtőmű ötmilliós adóssága. A VSK működéséhez szükséges közel egymillió lej, és még van egy visszafizetési kötelezettsége is a városnak a fejlesztési minisztérium fele, négymillió lej értékben.
„Ez az az összeg, ami szükséges ahhoz, hogy biztosítani tudjuk a működést és projekteket folytassuk. Ez a pénz jelen pillanatban nincs meg, vagy csak nagyon kis mennyiségben áll rendelkezésre. Segít ugyan bizonyos mértékben a korábbi városvezetés által felvett 22 millió lejes hitel, de ennek a részleteit is fizetnünk kell, ami évente négy és fél millió lej kiadást jelent a következő öt évben. Ehhez még hozzájön, hogy a kintlévőségek, adótartozások mértéke 16 millió lej.
– részletezte Nagy Zoltán.
Fotó: Gergely Imre
„A helyzet nem reménytelen, merthogy ennek a forrásnak az előteremtése folyamatban van, minisztériumoktól próbáljuk megszerezni, de ez még hatalmas lobbimunka lesz. Ehhez szükség van mind a megyei, mind az országos politikai szereplők segítségére is” – mutatott rá a polgármester, aki leszögezte, nem tartja célszerűnek további hitelt felvenni. Azt látja, hogy
Ugyanakkor mindenképpen fontos, hogy felgyorsuljon a kintlevőségek, adótartozások behajtása, mert minden egyes lejre nagy szükség van.
A beruházásokhoz szükséges 74 millió lejt többnyire azok a költségek jelentik, amelyek nem támogatott pluszköltségként jelentkeznek a projektekben. Vannak olyan projektek, ahol 40 százalékos vagy akár nagyobb költségtöbblet jelent meg amiatt, hogy a tervezettnél később fejeződnek be ezek a fejlesztések. Minden egyes késedelmi évre 12-15 százaléknyi többletköltség jön rá a beruházásra – ezek terhe a városra hárul.
– jelezte, majd folytatta a felsorolást: a régi szülészeti épület felújítására 2022-ben 9 millió lejt kért a város, ehhez még 9 milliót kell hozzátegyen Gyergyószentmiklós. Több projektnél a tényleges értékeket alábecsülve történtek a költségszámítások. Az utcák felújításáról szóló Anghel Saligny-tervből finanszírozandó beruházáson például 7 millió lejes többletköltséggel számolnak.
A polgármester több kategóriába sorolja a város beruházásait, azok állapotától függően. Elmaradt pályázatoknak nevezi azokat, amikre ugyan finanszírozást nyert a város, de nem valósultak meg. Ilyen például a főtér felújítása, a mozi épületének átalakítása és a Batthyány középiskola sportteremének a megépítése.
(...) Az én szememben leállt projekt például a kultúrház felújítása. Az energiahatékonysági megoldások 98 százalékban elkészültek, viszont a belső tér felújításával nem volt foglalkozva, ezért a külsőleg felújított épület belül használhatatlan állapotban van. Most vagyunk a tervezés fázisában, hogy a belső tereket újratervezzük és forrást találjunk arra, hogy fel lehessen újítani. Ebben a formában nem lehet a kultúrházat megnyitni.”
Fotó: Gergely Imre
Ugyanebben a kategóriában van a megyei tanáccsal közösen elindított bekötőút építése, amely a szárhegyi útról az Állomás utca felé vezetne. Ott olyan adminisztrációs problémák vannak, amelynek kitisztázása még sok időt fog felvenni.
A nagyobb folyamatban levő beruházások esetében a mobilitás terv részeként megtörtént útfelújítási projekt és a Békény-Dózsa György-Halász útszakasz a befejezés fázisában van.
Ezekhez még megfelelő fedett garázst kell építeni, és töltőállomásokra is szükség van, ami szintén nincs előkészítve.
– erre reális esély van. Az ivóvízhálózat fejlesztésre még további 5 millió lejre lesz szükség.
Amint a polgármester ezzel kapcsolatban megjegyezte, amikor a városházára visszakerült, ez a beruházás le volt már állítva, a kivitelező már nem dolgozott. Ez azért érthetetlen számára, mert később szembesült azzal, hogy erre a projektre még rendelkezésre állt 3 millió lej. Forráspótlást pedig akkor lehet igényelni, ha az eddigi pénzt már elköltötték. Tehát tavasszal a 3 millióból indulhat újra a munka, és amint a pénz elfogy, újra leáll a kivitelezés, amíg meglesz a szükséges további 5 millió.
Már jóval korábban elkezdték az előkészítését a várost elkerülő út megvalósításának. Erre még 2021-ben együttműködési megállapodást kötött Gyergyószentmiklós a kormánnyal. Azonban a város nem végezte el a „házi feladatot”.
Az előtanulmányok elkészítésére, a tervezésre és később a kivitelező kiválasztására kellett volna lefolytatni a közbeszerzés folyamatát, hogy amint ez megvan, a kormány teljes egészében finanszírozza a beruházást. Ez nem történt meg, miközben Sepsiszentgyörgyön ugyanebben a programban már el is készült az elkerülőút. Most elővették a fiókból ezt a projektet, készítik a tervező kiválasztásához a közbeszerzést.
Nagy Zoltán mindenképpen arra törekszik, hogy mire az autópálya elkészül ez az elkerülőút is kész legyen. 2026-ra a kivitelezési szerződés megkötése meg kell történjen, és azután kezdődhet az építkezés. „Biztatnak a kormánynál, de bele kell húzzunk” - jegyezte meg.
Egy másik újjáélesztés alatt álló beruházás a gyilkostói közműépítés. Ehhez 7,6 millió lej finanszírozási kérelmet nyújtottak be, intenzíven tárgyalnak erről minisztériummal. Egy éven belül be lehetne fejezni.
Fotó: Pinti Attila
Újjáélesztik a bölcsődeépítési tervüket is, amire még van kilátás. Azonban politikai támogatás nélkül nem tud megvalósulni a jégpálya-felújítás ügye, hiszen ez 100 millió feletti érték lenne önmagában. Az elöljáró bízik benne, hogy az új kormány segítségével, az RMDSZ politikai lobbijával ez elérhető lehet.
Az Anghel Saligny programban a Jakab Antal tér, a Makkos, Temető, Ady Endre, Mogyorós, Régigyár, Tűzoltó, Fürdő, Budai Nagy Antal utcák és modernizálására hagytak jóvá a városnak pénzt 2022-ben, de azóta sem történt ezzel kapcsolatban semmilyen előrelépés.
„Lehet, hogy úgy számoltak, hogy csak akkor lehet közművesítettnek nyilvánítani egy utcát, ha a teljes városi fejlesztés lezárul. Amikor oda kerültem a városházára, novemberben derült ki, hogy ezt lehet részletekben is. Fontossági sorrendben kellett volna a víz- és csatornázási fejlesztéseket végezni, úgy, hogy ezekben az utcákban megtörténhessen a beruházás átvétele. Most elkezdtük ezt csinálni” – osztotta meg. Ugyanitt megjegyezte:
Ugyanakkor komoly veszélyt lát abban, hogy mire az eddigi késlekedés miatt a szerződéskötés megtörténhet és felhasználhatnák a város számára jóváhagyott pénzt, arra elfogynak a minisztériumi források.
Az elmúlt három hónapban az aktuális problémamegoldások, „tűzoltás” mellett már dolgoztak új projektek előkészítésén is. Tömbházfelújítások jöhetnek, amely a Forradalom negyedben 5 tömbházat érint, de bekerülhetnek az új programba Bucsin- és Virág negyedi társasházak is.
Az országos útüggyel tárgyalások folynak arról, hogy a Gyilkos-tó út és Kossuth Lajos utca teljes hosszában állami pénzből újuljon meg. Készülnek a Virág negyed déli részének modernizálására, melynek keretében közösségi tér épül a kultúrház körül, megújulnak a negyed belső utcái, járdái, rendezik a zöldövezeteket és a parkolást.
Fotó: Gergely Imre
Ipari park megvalósítására és egyéb beruházásokhoz is szüksége lenne a városnak területekre, erre is meg kell találni a forrásokat. Az ipari parkot nagyon fontosnak tartja a polgármester, hiszen cégek, befektetők idevonzása tudná évek múlva stabilizálni Gyergyószentmiklós gazdasági helyzetét. Ehhez azonban 35 hektáros területet kellene megvásárolni.
A Székelyhon kérdésére válaszolva elmondta, mielőtt újra átvette volna polgármesteri mandátumát, nyilván számított arra, hogy pénzhiány van, de arra nem, hogy ekkora mértékű a forráshiány. Ugyanakkor megdöbbentette az, hogy milyen szétesett közösséget talált a városházán. De hozzátette, úgy érzi, kezdenek ebből is talpra állni. Leszögezte:
Az önkormányzat működését a számvevőszék rendszeresen ellenőrzi. Az ő feladatuk az ilyen helyzetek feltárása. Leszögezte, a mostani helyzetkép bemutatást egyszeri alkalomnak szánja, a továbbiakban nem kíván visszamutogatni a múltba. Zárásként elmondta még, hogy
Ugyanakkor fontos feladat, hogy a város felkészüljön 2027-re, amikor Hargita megye Európa Gasztronómiai Régiója lesz, amikor nagyon sok vendég érkezik majd ide is. Egy másik fontos évszám 2032, Gyergyószentmiklós első írásos említésének 700. évfordulója, amire szintén méltó módon kell felkészülni.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
szóljon hozzá!