Marosvásárhelyen és a környező településeken élő fiatal, tehetséges romák mérik össze tánctudásukat annak a Romafest projektnek a keretében, amelyet az Európai Unió Youth in Action ifjúsági programja támogat. A szombaton, február 19-én sorra kerülő megmérettetést fél éves felkészülés előzte meg, amely a fiatal romák tánctudása mellett kitartásukat és felelősségérzetüket is próbára tette.
2011. február 16., 20:052011. február 16., 20:05
2011. február 17., 16:402011. február 17., 16:40
A Romafest program keretében megszervezett táncverseny legfőbb célja lehetőséget biztosítani a táncos kedvű roma fiataloknak, hogy csoportokat alakítva fellépjenek a számukra világot jelentő színpadra és megmutathassák tehetségüket. A Siloe Egyesület által megpályázott program értéke 4500 euró, és a marosvásárhelyi, illetve a környező falvakban élő roma közösségek fiataljait célozza meg. A 14–25 év közötti romák toborzása tavaly szeptemberben kezdődött. Ilonka-Sallai Géza projektkoordinátornak köszönhetően szép számban jelentkeztek érdeklődök, így novemberben már elkezdődhettek a táncórák. A hagyományos roma néptáncokat bemutató versenyre egy kötelező és két szabad táncot kellett betanulniuk a 8–10 fős csapatoknak. A kötelező tánc koreográfiáját egy koronkai fiatal roma lány, Lőrincz Ágnes dolgozta ki és tanította be a csoportoknak – tudtuk meg a Siloe Egyesület által tartott sajtótájékoztatón Ilonka-Sallai Gézától.
Négyet mondtak, öt lett belőle
A toborzás nem volt nehéz, a próbákon való részvétel, a pontosság és a felelősségérzet kialakulása azonban annál inkább. Eleinte 12 csapat gyűlt össze, ám idővel felére csökkent a csoportok száma, lemorzsolódtak azok, akik nem tudtak alkalmazkodni a többiekhez. Legtöbben a pontos idő fogalmát sem ismerik, ha négy órát mondtak, biztosan öt lett belőle – mondta Ilonka-Sallai Géza, aki szociológus szemmel is figyelte a csoportok, próbák alakulását. „Sok versenyzőtől hallottam, hogy eddig bárokban töltötték az időt, most azonban 4-5 órán keresztül táncpróbákon vannak, még ha késve is érkeznek” – mondta Samaj Arnold, a Siloe Egyesület képviselője. Összesen hat csoport „száll ringbe” a legjobb roma tánccsapat címért, amely az elismerés mellett 700 lejes pénzjutalommal is jár. A második helyezett 500, a harmadik pedig 300 lejt vihet haza. A táncokat videóra rögzítik, és eljuttatják a polgármesteri hivatalokba, ahonnan a versenyzők származnak, azaz: Mezőmadaras, Nagyernye, Marosszentgyörgy, Marossárpatak, Koronka és Marosvásárhely a Hidegvölgy révén. A szervezők azzal a céllal teszik ezt, hogy felfigyeljenek tehetségükre az adott településeken és majd fellépési lehetőségeket biztosítsanak számukra falunapokon, fesztiválokon is.
Lehetőség a kitörésre
A versenyzők közül sokan még Marosvásárhelyen sem voltak, nemhogy színpadon. „Biztosan élmény lesz számukra fellépni a családjuk, ismerőseik előtt” – mondta Ilonka-Sallai Géza, aki tavaly ősszel személyesen kereste meg a roma közösségeket és ajánlotta fel a fiataloknak ezt a lehetőséget. A program szervezői úgy érzik, a megmérettetés nagyon jó út a fiatal romák integrációja felé. Lehetőséget kapnak a kitörésre, fejlődésre, az önmegvalósításra, amely természetesen felelősséggel is jár. A megmaradt hat csapat számára valóban a világot jelentik a világot jelentő deszkák.
A belépés ingyenes
Szombaton, február 19-én 18 órától a marosvásárhelyi Mihai Eminescu Ifjúsági Házban kerül sor a megmérettetésre. A versenyzők mellett Kallusi Mária is fellép, aki dalokkal szórakoztatja majd a közönséget, többek közt bemutatja azokat az énekeket is, amelyekkel a magyarországi tehetségkutatóra, a Megasztárra készült. A rendezvényt egy díszcsapat tánca nyitja és zárja. A csapatot a legjobb jelentkezőkből válogatták össze, ők versenyen kívül adják elő táncukat. A produkciókat egy háromtagú profi táncosokból álló zsűri bírálja majd el.
A belépés ingyenes, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
szóljon hozzá!