Sok mindent kérnének az angyaltól, de legalább csokit hozna – mondják a gyerekek
Fotó: Gecse Noémi
Amíg a karácsonyt megelőző napokban egyesek azért aggodalmaskodnak, hogy elég szépre és finomra sikeredett-e a bejgli, hogy hányféle ételt készítsenek, hogy tündököljön az egész lakás, addig vannak, akiknek mindez nem merül fel problémaként. Ott jártunk, ahová nem biztos, hogy eljut az angyal. Ott, ahol nagy kenyerekről és töltött káposztákról álmodnak.
2017. december 25., 16:352017. december 25., 16:35
Omladozó házak, sárban szaladgáló gyerekek, a közcsapról vizet hordó asszonyok, kukázásból hazatérők – ez a kép fogad, amikor megérkezünk a csíksomlyói, Somlyó utcai cigánytelepre. Már az utca elején körbevesznek, jelezvén, hogy itt a határ, ennél tovább nem mehetünk idegenekként. A kezdeti gyanakvásuk azonban hamar feloldódik, amikor megtudják, hogy csak beszélgetni szeretnénk. Egyik-másik arc ismerős is, a városi kukáknál szoktam látni. Egymás szavába vágva mesélnek,
„Nem kapunk sehonnan segítséget, tavaly ilyenkorra már megkaptuk a cukrot, a lisztet, most az sincs.Van, hogy a szocsiált (szociális juttatást) is el akarják vágni. Miből éljenek a cigányok? Munkát sehol nem adnak, mert a magyar, a székely mindenhonnan kimar. Persze, van, hogy az ember belefelejt, hogy nem tud menni hosszabbítani. Az őszintét mondom: a romának nem olyan a memóriája, mint a magyar embernek. Mert a magyar ember megjegyzi, hogy mit mondtak, milyen nap van. A roma azt mondja, ez a hónap, az a hónap, s amikor odajutottak, elvágnak mindent, mert nem tudja, melyik hónapban kellett volna hosszabbíttatni. Összefolynak a napok”– panaszolja az egyikük.
Mint mondják, a gyermekek többnyire járnak iskolába, de nem mindig van cipőjük, ruhájuk, amibe menjenek, ezért „elvágják” a gyerekpénzt.
– magyarázza egyik bőrkabátos férfi.
Fotó: Gecse Noémi
Van, aki tart lovat, disznót, legtöbben a szemetesekhez járnak gyűjtögetni – üveget, papírt, pillepalackot, vasat, ételt és ruhát. „Megyünk a kukákhoz, flakonyozunk, de még onnan is elkergetnek. A ruhákat a nagy vasszekrényekből szedjük ki kankóval. Ha megfognak, megbüntetnek. Egyszer az egyik leánka bebújt egy ilyen szekrénybe, de nem tudott kijönni, a pompierság (tűzoltóság) szedte ki” – meséli egy nő.
Mindjárt érkezik a vajda is, csak fát vág – tudjuk meg. Láthatóan nagy esemény ez, mert végre van amit vágni.
– mutat rá a bőrkabátos. Egy másik hozzáteszi, „nyugdíjmunka” kellene, hogy legyen egy kicsi „évidejük”.
A legnagyobb gondjuk, hogy a házaik omlanak rájuk, az eső beesik, ha egy nagyobb eső van, már kell kimerjék a vizet. Amikor esik, tálakban fogják fel a vizet a házban.
Fotó: Gecse Noémi
Az utcában lakók jönnek-mennek, cserélődik a körülöttünk álló társaság, kíváncsian méregetnek. Én aggódok a gyermekekért, hogy megfáznak, ők nem. Egy évesek, két évesek sapka nélkül, vékony szvetterben. „Nincs meleg” – mondják kacagva, miközben látják, ahogy fázósan toporgunk a sárban.
Mondják, meg szokták ünnepelni a karácsonyt, a gyermekeik is várják az angyalt.
Ilyenkor több ételt kapnak, a lépcsőházakhoz is tesznek ki számukra.
Kérdésünkre, hogy mit kérnének leginkább az angyaltól, többen is rögtön mondják, egy jó házat, de legalább egy fürdőszobát.
– magyarázza az egyik ott lakó. Szeretnék, ha legalább a gyermekek kaphatnának ajándékot, ruhát, cipőt, vagy egy kevés édességet.
Öt éve így van ez a ház – mutatják az egyik roskadozó viskót. „Jöjjenek bátran, nem rúg a ló, rossz lovakat nem tartunk gyermekek mellett” – biztatnak amint elhaladunk egy kikötött ló mellett, hogy megtekintsük a ház belsejét, amelyben többnyire csak az összeguberált kacatok vannak.
Fotó: Gecse Noémi
„Nem tudom bekertelni az udvart, mert a néptanácsé. Pedig úgy be tudnám virágozni, szép virágokat ültetnék. Engedjék meg, hogy építsünk rendes, normális lakást. Még adót is fizetnénk. Amíg a két kezemet bírom, dolgozok. De a legeslegnagyobb kívánságunk, hogy innen elköltözzünk valamerre. S külön-külön, szanaszét. Mert itt egyben vagyunk, s
– kap hirtelen váratlan fordulatot a kívánságlista.
A beszélgetés visszakanyarodik a tavaly kapott liszthez, cukorhoz. Idén is jól fogna. Volt olyan év, hogy csak karácsony után kapták meg a csomagot, így akkor ülték meg az ünnepet – mondják, hozzáteszik, régebb szaloncukorra is jutott.
Telefont, laptopot – kezdik aztán sorolni már bátrabban a nagyobb gyerekek. „Nagyra vágytok, hej, legalább egy csokoládét hozzon” – zökkenti vissza a valóságba őket egy nő, majd a többi asszonyra ripakodik, örvendjenek, ha az angyal küld valamit, amiből főzhetnek.
És hogy mit főznének szívesen, ha tehetnék?
– vágják rá kórusban az asszonyok. „Jó fazék töltött káposztát s nagy kenyeret melléje” – erősíti meg egy idősebb asszony, látni, hogy lelki szemei előtt már gőzölög is a vágyott finomság.
Fotó: Gecse Noémi
„Ezelőtt hét-nyolc éve voltak szép karácsonyaink, akkor több volt a segítség. Készen megkaptuk a csomagokat. Volt egy pap, Tiszti pap, megcsináltatta a töltelékeket, sorjában mindenki kapott. Mindenkinek annyi töltött káposztát adott, hogy elég legyen a családnak. Egy évben hozták feldíszítve a karácsonyfát, cukorkával kirakták, hóembert melléje, a gyerekek örvendek, énekeltek. Éltünk jobb időket is. Nekünk nem egy örömteli ünnep a karácsony. Mindenki szeretné megtartani, csak nincs mód” – összegez az egyik férfi.
Az elmúlt évek sikereire alapozva ismét elindítják Csíkszeredában a környezetszépítő mozgalmat, melynek célja – többek között – kulturált, vonzó lakókörnyezet kialakítása – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
A Sepsiszéki Nagy Balázs és családja által a csinódi kertjükben pontosan tíz évvel ezelőtt építtetett kápolnához zarándokok százai érkeztek Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén.
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be kedden este Sinaián a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
A Tarló zenekar koncertezik március végén a marosvásárhelyi táncházban – olvasható az Erdélyi Hagyományok Háza által szerkesztőségünknek küldött közleményben.
A szokásosnál kissé lassabban halad az idei mezőgazdasági támogatási kérelmek iktatása, de az összterületet tekintve így is az átlag fölött van Hargita megye. A kezdeti nehézségek dacára Maros és Kovászna megyében is jól halad az igénylési folyamat.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
szóljon hozzá!