A hosszú várólisták miatt a türelem nélkülözhetetlen egyes szakrendeléseken
Fotó: Barabás Ákos
Az egy hónapot is jócskán meghaladja a várakozási idő a kórházi járóbeteg-rendelők némelyikében. A helyzetet lazán kezelő betegek azzal viccelődnek, hogy meggyógyulnak, mire bejutnak a szakorvoshoz diagnózisra. De mi van akkor, ha sürgős lenne a kivizsgálás? A hosszas várakozási időkről az ellátást szabályozó megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatóját és a székelyudvarhelyi kórház igazgatóját kérdeztük.
2017. augusztus 28., 12:452017. augusztus 28., 12:45
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár a kórház vonzáskörzetében élők igénye, valamint az adott szakterületen dolgozó szakorvosok száma alapján köt szerződést a kórházzal meghatározott számú norma lefedésére. A gyakorlatban egy teljes norma heti 35 órányi rendelési időt jelent.
„Az, hogy szerződéskötéskor hány normára tesz nekünk ajánlatot egy kórház, az annak a függvénye, hogy a létező szakorvoslétszámmal hány normát tud biztosítani. Ez attól is függ, hogy a szakorvosok mennyire vannak lefedve munkával, mert azt tudni kell, hogy ők a járóbeteg-rendelő mellett a kórházi részlegen is dolgoznak” – kezdett bele a helyzet vázolásába Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a szakorvosok – amennyiben nem dolgoznak kórházi járóbeteg-rendelőben – a magánrendelések esetében is köthetnek szerződést az egészségbiztosítási pénztárral. Ilyen esetben a biztosítási csomag részét képező szolgáltatásokat nem a beteg, hanem a pénztár fizeti. Ezáltal a kórház által leszerződött normák száma is csökkenthető.
„Mi kiszámítjuk, hogy megyeszinten, kórházanként és szakonként is hány szakorvosra lenne szükség ahhoz, hogy megfelelőképpen működjön ez a rendszer, ezt szembeállítjuk azzal az ajánlattal, amivel jönnek a kórházak, és próbáljuk úgy alakítani, hogy a lehető legtöbb norma legyen leszerződve” – fogalmazott Duda Tihamér, hozzáfűzve, hogy
Érthető, hogy például egy nőgyógyász érdeke az, hogy lehetőleg minimális időt dolgozzon a kórházi járóbeteg-rendelőben, aztán délután a magánrendelőjében folytassa a munkát, ahol elkérhet 250 lejt egy konzultációért. Normahiány esetén azonban a biztosítóház egyeztet a kórház vezetőségével annak érdekében, hogy több rendelési időre tudjanak szerződést kötni, hiszen
– magyarázta Duda.
A székelyudvarhelyi kórházban hat szakrendelés esetében lenne szükség a normabővítésre
Fotó: Barabás Ákos
Az egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója szerint az nem fordulhat elő, hogy egy beteg nem jut el időben az orvoshoz, hiszen az azonnali ellátásra szoruló pácienseket a kórház sürgősségi osztályára irányítják a háziorvosok, járóbeteg-rendelőbe pedig csak azokat, akiknek az állapota ezt megengedi. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy
A várólista nem romániai jellegzetesség, nyugati országokban, vagy Kanadában, az Egyesült Államokban például sokkal hosszabbak ezek, mint itthon – magyarázta. Az intézmény kimutatást vezet a kórházakkal leszerződött szakrendelési időkről és a normahiányról is. A számításaik azonban nem az ideális helyzetre vonatkoznak, hanem a megye, illetve az adott kórház lehetőségeire. Példaként megemlítette, hogy
Az egészségbiztosítási pénztár kimutatása szerint a székelyudvarhelyi kórházban 21 szakterületen működik járóbeteg-rendelés, ezek közül hat esetében túl kevés a rendelési idő. Heti 1–7 órányi normabővítésre lenne szükség ezekben a rendelőkben, kivéve a pszichiátriai szakrendelést, ahol a szükségesnél 90 órával kevesebb a rendelési idő.
Noha betegek szerint más szakrendeléseken is meglehetősen hosszú a várakozási idő, a kimutatásban ez nem jelenik meg. Erre Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház igazgatója adott magyarázatot. Szerinte ennek az lehet az oka, hogy szakorvosonként változik a várólisták hossza még egy-egy szakterületen belül is, ugyanis a pácienseknek joguk van szakorvost választani. Egyes orvosoknál hosszú a várólista, másoknál rövidebb, és olyan is van, akinél nincs várakozási idő – magyarázta Lukács –, a statisztikában viszont ezek vélhetően kiegyenlítik egymást. Egy másik ok szerinte az lehet, hogy bizonyos megbetegedések szezonális jellegűek, és olyankor megnő a várólisták hossza, ám az év többi részében ez nem jellemző.
– oszlatta el az illúziókat a kórházigazgató. Azokon a szakrendeléseken ahol az egészségbiztosítási pénztár kimutatása szerint is normahiány van, úgy lehetne javítani a helyzeten, hogy partnerségi szerződést kötnének az orvosokkal a nyolcórás munkaidő utáni rendelések biztosítására – mondta Lukács Antal.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!