Online tanóra laptop előtt. Ahol nincs internet, ott munkafüzettel, vagy feladatlapokkal dolgoznak a tanulók. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A tanárok és tanítók március óta számos tanfolyamon képezték magukat, fejlesztették számítástechnikai tudásukat, hogy minél jobban megfeleljenek az online oktatás kihívásainak. A települések internetlefedése azonban hagy maga után kívánnivalót.
2020. november 28., 19:302020. november 28., 19:30
Keresik az alternatív megoldásokat ott, ahol nincs hozzáférés az internethez – válaszolta érdeklődésünkre Cristinel Glodeanu Hargita megyei főtanfelügyelő-helyettes, aki a Székelyhonnak elmondta, nem kaptak értesítést arról, hogy tanárok vagy tanítók közül valakinek ne lenne internet-hozzáférése, esetleg munkaeszköze, amelyen online órát tarthasson. Viszont
„De ezek a gyerekek sem maradhatnak le az oktatásról, tanulniuk kell és mindent megteszünk, keressük az alternatívákat, hogy táblagép és laptop, internetes elérhetőség nélkül is tanulhassanak” – hangsúlyozta a főtanfelügyelő helyettes.
A Hargita megyei tanfelügyelőség együttműködve a megyei önkormányzattal és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével
A kézbesítést postán keresztül oldják meg, vagy a helyi közösségek segítségét igénybe véve, akár úgy is, hogy a helyi boltba beadják azokat, és onnan vehetik el a diákok, vagy hozzátartozóik. Az iskolák könyvtárosai, laboránsai, vagy más, nem pedagógus beosztású alkalmazottai is besegítenek ebbe, akiknek most amúgy nincs feladatuk az intézményen belül – tette hozzá Glodeanu. Segítséget jelent ugyanakkor a Sulitévé is a magyar, vagy a Teleșcoală a román anyanyelvű diákok számára – mondta.
Maros megyében a helyhatósági választások előtt azokban a tanintézményekben, ahol az igazgatók jó kapcsolatot ápoltak a polgármesterrel, a gyerekek hozzájutottak táblagépekhez.
– magyarázta a Székelyhonnak Illés Ildikó.
A főtanfelügyelő-helyettestől azt is megtudtuk, hogy
A tanárok, tanítók számos tanfolyamon, felkészítőn vettek részt, hogy az online módszereket elsajátíthassák. A minisztériumtól közel tízezer Maros megyei gyerek jutott hozzá a táblagéphez, amelyet tanulásra használhat.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!