Január végén a Fehér megyei Topánfalva közelében szirti sast fogtak – puszta kézzel. Lábán a MILVUS Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2008-ban felkerült gyűrűjét fedezték fel. Az egyesület szakemberei a megfigyelés után a Bihar megyei Királyerdőben engedték szabadon a madarat.
2011. február 15., 16:002011. február 15., 16:00
2011. február 15., 17:042011. február 15., 17:04
Tíznapos megfigyelés után február 10-én engedték „haza” azt a szirti sast, amelyet január végén a Fehér megyei Topánfalva (Câmpeni) mellett puszta kézzel fogtak meg. A nagy ragadozó madár lábán a MILVUS Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2008-ban felkerült gyűrűjét találta meg az a helybéli gazda, aki befogta a madarat. Telefonon értesítette az egyesület munkatársait, akik Marosvásárhelyre szállították, majd megfigyelés alá helyezték a szirti sast.
Szakértők szerint néhány napos rehabilitációt követően a befogott madár állapota kielégítővé vált, ezért a MILVUS Csoport munkatársai úgy döntöttek, hogy a ritka fajhoz tartozó példányt Bihar megyébe viszik, ahol szabadon engedik. Február 10-én délben a MILVUS Csoport munkatársai a Bihar megyei Királyerdőben nyitották ki a szirti sas szállító ketrecét, a madár pedig azonnal kirepült, ami azt jelenti, hogy a rehabilitáció sikerült – számolt be a Székelyhon.ro szerkesztőségébe eljuttatott írásában a sas hazatéréséről Kovács István biológus.
A szirti sas (Aquila chrysaetos) egyébként igen ritkán kerül a MILVUS Csoport madármenhelyére. Ennek oka egyrészről az, hogy az egyik legnagyobb testű Romániában is élő ragadozó madárról beszélünk: a csőrétől a farkáig egy méter hosszú, szárnyfesztávolsága meghaladja a két métert, másrészről pedig igen ritka is, Romániában jelenleg mintegy 100 pár szirti sast tartanak számon. Főként emlősökre és madarakra vadászik, jelentős mértékben dögevő. Vadászterülete 520 négyzetkilométer is lehet. Ez a ritka és védett faj gyakran kering kifeszített szárnyakon, és tekintélyes magasságra emelkedik.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
szóljon hozzá!