Fotó: Erdély Bálint Előd
Több hibát is vétett a kivitelező, amelyek miatt három helyen leszakadt a tavaly felújított 135-ös megyei út Kobátfalva és Firtosmartonos között – derült ki az ügyet vizsgáló szakértők elemzéséből. Az út jelenleg használható, noha van, ahol nem teljes szélességében.
2020. november 27., 09:092020. november 27., 09:09
Az Országos Vidékfejlesztési Programban pályázva mintegy 12 millió lejből újíttatta fel Hargita Megye Tanácsa a 135-ös megyei út Kobátfalva és Firtosmartonos közötti szakaszát.
Bár eleinte úgy tűnt, hogy a heves esőzések miatt csúszhatott meg a talaj az út alatt, nem pedig a kivitelező hibázott, a helyreállítások során azonban felmerült a gyanú, hogy a kivitelező cég sem végzett megfelelő munkát. Éppen ezért egy átfogó, független szakértői elemzést rendelt meg a megyei tanács, az eredmények kiértékelése az elmúlt napokban történt meg. Utóbbit lapunkhoz is eljuttatta Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke: ebből kitűnik, hogy noha a talaj valóban megcsúszott, emellett
Egyebek mellett nem megfelelő minőségű és mennyiségű anyagot használt a felújítás során, valamint az aszfalt vastagsága sem egyezett a tervekbe foglaltakkal. Egy másik nagy gond a vízelvezetéssel volt: nem voltak elég hosszúak és nem is pontosan a kijelölt helyen öntötték meg a betonsáncokat, valamint a föld alatti vízelvezető csövek sem voltak megfelelően elhelyezve. Ezeket és a többi problémát mielőbb ki kell javítani.
Borboly Csaba lapunknak elmondta, a továbbiakban meg kell vizsgálják, hogy mekkora a kivitelező hibáiból keletkezett kár értéke, és mekkora az előre nem látható földcsuszamlás által okozott veszteség. Egyértelmű, hogy az építést végző cég kell megtérítse az általa okozott károkat, valamint hasonló felelősség terheli a munkálatot felügyelő mérnököt (az építkezés műszaki ellenőrét) is – tette hozzá a megyei tanács elnöke.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jelenleg egyébként használható az útszakasz, ám érdemes óvatosan közlekedni a problémás részeken, hiszen nem mindenhol van aszfalt, az egyik meghibásodásnál pedig félsávos útlezárást alkalmaztak.
A határrendészet szerint naponta mintegy 20–50 ukrán férfi lépi át illegálisan Románia északi határát. A szökés egyáltalán nem veszélytelen: ott vannak a Máramarosi-havasok, az örvénylő Tisza, no meg a drótkerítés. Többen életüket veszítették.
Csütörtökön ünnepli a katolikus egyház a legfontosabb Mária-ünnepet, Nagyboldogasszony napját, vagyis Szűz Mária halálát és mennybevételét.
Egy 29 éves, telekfalvi fiatalember mászott fel szerdán este a székelyudvarhelyi piaci vasúti hídra, ahol azzal fenyegetőzött, hogy a mélybe veti magát. Végül a helyszínre hívott barátnője térítette jobb belátásra a fiatalembert, aki lemászott a hídról.
Negyven fok körüli csúcsértékekre figyelmeztettek hőségriasztásukban a meteorológusok, és a mai adatokat nézve, egyáltalán nem túloztak.
Hosszú hétvégéjük lesz a közalkalmazottaknak Nagyboldogasszony ünnepe alkalmából, mivel a román kormány pihenőnappal kötötte össze az augusztus 15-i munkaszüneti napot a hétvégével.
Több kulturális és szórakoztató program kíséri a gyergyószárhegyi templom búcsúünnepét Nagyboldogasszony napján.
Erdélyben jelenleg egyetlen, a világhírű Kassai Lovasíjászat kritériumainak megfelelő pálya működik, az is a Kerecsen Lovasíjászat Sportklub égisze alatt létrejött csibai Virág Lovasíjász Központban. Hétvégén még hármat avatnak.
Nem helyénvaló, hogy Kovászna városában, ahova szabadeséssel érkezik a víz a Bászka patakából, többet fizetnek a vezetékes vízért, mint Sepsiszentgyörgyön – jelezte felháborodását egy Kovásznai lakos szerkesztőségünknek.
A nyugdíjak 82,56 százaléka, azaz több mint 3,8 millió időskori juttatás nő az újraszámolás nyomán, a növekedés átlagos mértéke 622 lej – jelentette ki a szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.
Nagy csapást jelent a trunki csángómagyarságnak, hogy vasárnap délután szinte teljesen leégett a Moldvai Csángómagyar Szövetség által megvásárolt ingatlan, a Magyar Ház. A szövetség adománygyűjtést indított, hogy helyreállíthassa az épületet.
3 hozzászólás