Tizennyolcadik alkalommal tartottak ballagási ünnepséget a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karán. A szombat délelőtti esemény az egyetem központi ünnepsége is volt, amelyen a 278 végzős hallgató számos „útravalót” kapott.
2022. június 25., 16:162022. június 25., 16:16
2022. június 25., 16:272022. június 25., 16:27
Bevonulnak a ballagók az utolsó névsorolvasásra
Fotó: Haáz Vince
Tizennyolcadik alkalommal tartottak ballagási ünnepséget a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karán. A szombat délelőtti esemény az egyetem központi ünnepsége is volt, amelyen a 278 végzős hallgató számos „útravalót” kapott.
2022. június 25., 16:162022. június 25., 16:16
2022. június 25., 16:272022. június 25., 16:27
Zsúfolásig telt az egyetem aulája szombat délelőtt: végzősök töltötték meg a teret, akikre szülők, rokonok, barátok voltak kíváncsiak, de az egyetem tanári és munkaközössége is búcsúztatta a hallgatókat.
Elhangzott a végzősök utolsó névsorolvasása, majd egyesével vonultak be és foglalták el helyeiket a búcsúztatásukon, amely ökumenikus istentiszteletből, beszédekből, valamint ünnepi műsorból állt. Útravalóként számos jótanácsot és üzenetet kaptak a végzős fiatalok.
Kalapban, talárban
Fotó: Haáz Vince
Elsőként az egyetem rektora, Tonk Márton szólalt fel. Elmondta, amikor múlt év elején megkezdte rektori mandátumát, megfogadta, hogy a soron következő nagy ünnepség – amit a pandémia majd megenged – díszvendége Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára lesz, mindazért
amelyet az általa vezetett intézménytől kapott a Sapientia. A rektor megjegyezte, így kezdték az évet az államtitkárral, de vele is zárják, ugyanakkor ott volt a ballagókkal a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, Brendus Réka is.
Tele az egyetemi aula
Fotó: Haáz Vince
Tonk Márton megjegyezte, másik vállalása volt, hogy nemcsak Kárpát-medencei magyar, hanem romániai egyetemekkel is szorosabb együttműködésre törekszik, ezért volt ott a ballagási ünnepségen Leonard Azamfirei, a George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem rektora is.
Ökumenikus istentisztelettel kezdődött a ballagási ünnepség
Fotó: Haáz Vince
A rektor egy kis számadást is végzett az eseményen: úgy vélte, az elmúlt év egyik nagy sikere volt, hogy szeptembertől személyes jelenléttel zajlott az oktatás, amit nem sok romániai felsőoktatási intézmény mondhat el magáról, ráadásul kényelmesebb lett volna bent maradni az online térdben.
Házigazdák és díszvendégek
Fotó: Haáz Vince
Sikerként könyvelte el a rektor azt is, hogy nagymértékű bérfejlesztést sikerült végrehajtani az egyetemen, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy
„Az esztendő legnagyobb sikere azonban ti vagytok, végzős hallgatók. Egy egyetem számára mi lehet nagyobb siker, minthogy többszázas létszámú végzős évfolyamokat nevelt, tanított, szakmai tudással vértezett fel Marosvásárhelytől Kolozsváron, Csíkszeredán át Sepsiszentgyörgyig” – fogalmazott az intézmény rektora.
Tonk Márton rektor az elmúlt évet értékelte
Fotó: Haáz Vince
Beszédet mondott az ünnepségen Potápi Árpád János államtitkár is. Megjegyezte, ha számba vennénk az elmúlt időszak eredményeit a magyar nemzetpolitika egészére nézve, minden nap lenne mit ünnepelni, annyi esemény, történés, beruházás avatása volt, és egy ilyen siker a Sapientia is.
– mondta az államtitkár.
Potápi: célunk a szülőföldjén sikeres, boldog és elégedett magyarság
Fotó: Haáz Vince
A hallgatókhoz szólva úgy fogalmazott, hogy nem elég sikeresnek lenni, a sikerek akkor igaziak, ha ezekből fakadóan boldogabbak és elégedettebbek vagyunk. „Ezt nemzetpolitikailag úgy fordítom le, hogy
A szülőföldön való megmaradás a legfontosabb sikere a Sapientiának, ez azt jelenti ugyanis, hogy a magyarság boldogul ősei otthonában. Célunk a szülőföldjén sikeres, boldog és elégedett magyarság. Magyarország Kormánya részéről a szülőföldön való megmaradást egy erős intézményrendszer kiépítésével támogatjuk. Ennek kulcsfontosságú része a Sapientia – EMTE” – hangsúlyozta Potápi.
Mosolyok és könnyek
Fotó: Haáz Vince
Kató Béla püspök, a Sapientia Alapítvány kuratóriumának elnöke is felszólalt az ünnepségen, megjegyezve, négyszáz évvel ezelőtt alapította Bethlen Gábor erdélyi fejedelem a gyulafehérvári akadémiát. „Azért emlegetjük őt, mert az akkor, általa megfogalmazott célok huszonegy évvel ezelőtt ugyanúgy ott voltak előttünk, és azok előtt, akik ezt az egyetemet létrehozták. Fontos volt az anyanyelvi oktatás teljeskörű biztosítása, az erdélyi magyar értelmiség szülőföldön való nevelése és oktatása, illetve
– jelentette ki Kató Béla.
Kató Béla püspök, a Sapientia Alapítvány kuratóriumának elnöke Betheln Gábor, erdélyi fejedelmet is megidézte
Fotó: Haáz Vince
Domokos József, a Marosvásárhelyi Kar dékánja is hangsúlyozta, számunkra, erdélyi magyarok számára
A Sapientia Marosvásárhelyi Kara pedig lehetőséget ad arra, hogy évente tizenhárom alapképzési és négy mesterképzési szakon több száz hallgató oklevelet szerezzen. Idén 278 ballagó diák van, akikhez többek közt a dékán is szólt.
A búcsúzók
Fotó: Haáz Vince
„Az egyetemi éveitek során, remélem, a Sapientia jó közeg volt arra, hogy magatokat szakmai irányba fejlesszétek, elsajátítsátok a szakterületeteknek megfelelő elméleti tudást és gyakorlatba is ültessétek azt. Oktatóitok az évek során arra törekedtek, hogy felvértezzenek azzal a tudással, amit az évek során kamatoztatni tudtok” – összegzett a dékán.
Fotó: Haáz Vince
Személyre szabott diplomaosztó-kalapok
Fotó: Haáz Vince
Különleges kalapok
Fotó: Haáz Vince
Különleges figurák
Fotó: Haáz Vince
Istentisztelet közben
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
szóljon hozzá!