A patológus, akinek oroszlánszerepe van a diagnózis felállításában

Mindig van helye a mosolynak is •  Fotó: Haáz Vince

Mindig van helye a mosolynak is

Fotó: Haáz Vince

Szöveteket és keneteket vizsgál, néha boncol. Másodvéleményt kér, ha szükséges, hogy pontos legyen a diagnózis és hatékony a kezelés. Bár nincs közvetlen kapcsolata a betegekkel, mégis megrázza egy-egy eset, különösen ha fiatal betegről van szó, vagy ismerősről, hozzátartozóról. Dr. Szász Emőke Andrea patológussal a munkájáról beszélgettünk, annak apropóján, hogy a marosvásárhelyi 2-es poliklinika épületében működő patológia laboratóriumot tízmillió lejes pályázati alapból szeretnék felújítani.

Simon Virág

2024. június 30., 17:022024. június 30., 17:02

2024. június 30., 17:052024. június 30., 17:05

– Ha a patológus szót halljuk, a boncolások vagy a közkedvelt, gyilkosságok kivizsgálását bemutató sorozatok jutnak eszünkbe. De mivel is foglalkozik manapság, Erdélyben, Marosvásárhelyen a patológus?

– A boncolások a munkánk húsz százalékát teszik ki. Nálunk, a megyei kórházban ritkább a boncolás és csak a család vagy a kórház kérésére történik. Van, amikor a hozzátartozókban kérdések merülnek fel, aggályok a halál okát illetően és szeretnék pontosan megtudni, hogy miben halt meg szerettük.

A megfestett, vizsgálatra kész szövetminta •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A megfestett, vizsgálatra kész szövetminta

Fotó: Haáz Vince

De az is megtörténik, hogy a boncolást a kórház kéri, mert nem tisztázott a halál oka.

De nekünk, patológusoknak a fő feladatunk a sejtek, szövetminták, kenetek vizsgálata mikroszkóp alatt,

hogy egy pontos diagnózist állítsunk fel.

Mi lesz a diagnózis? •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Mi lesz a diagnózis?

Fotó: Haáz Vince

A pontos diagnózis kulcsfontosságú a betegségek felismerésében és a kezelés kiválasztásában.

Idézet
Mivel nincs közvetlen kapcsolatunk a páciensekkel, kevesen tudják, hogy mekkora szerepünk van a kezelésükben, gyógyulásukban. Mi tesszük a pontot az i-re, a mi munkák nyomán tudják a gyógymódot kiválasztani az orvosok.

Általában minden patológus szakosodik egy-egy szervre, az én szakterületem a pajzsmirigy és a gasztrointesztinális patológia. Már harmadéves orvostanhallgatóként tudtam, hogy patológus akarok lenni.

Akkor tanított Egyed Imre professzor úr, vele tanultuk a morfopatológiát, annyira megfogott az amit mondott, hogy azt mondtam, én is ezzel szeretnék foglalkozni.

Megtetszett az is, hogy nincs közvetlen kapcsolatunk a páciensekkel, ez segíti a munkám, úgy érzem, valamilyen szinten védve vagyok.

Még így is túlságosan sajnálom a betegeket, sok tragikus esettel találkozom, de legalább nem látom az embereket szenvedni.

– Néha egy-egy szövettani vizsgálat elhúzódik, néha elhangzik, hogy ezeket a vizsgálatokat Kolozsváron végzik.

– A Marosvásárhelyen megműtött betegek szöveteit mindig itthon vizsgáljuk, így a Maros Megyei Klinikai Kórházban kimetszett szöveteket, levett keneteket mi itt, Vásárhelyen. Tudni kell, hogy ez egy időigényes munka.

Ahogy a szövetminta beérkezik a laboratóriumba, elő kell készíteni, formalinba rögzítjük, hogy ne kezdjen el bomlani,

azután, ahogy mi mondjuk, el kell indítani.

Sok a vizsgálatra váró minta •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Sok a vizsgálatra váró minta

Fotó: Haáz Vince

Ez azt jelenti, hogy le kell mérni, fel kell metszeni, dokumentálni kell. Majd beágyazzuk paraffinba, következik a metszés és a festés. Hiszen a szövetdarab színtelen, meg kell festeni, hogy a mikroszkóp alatt látható legyen, festés nélkül nem tudjuk megvizsgálni.

Idézet
A mikroszkóp alatt vizsgált szövetminta alapján kell diagnózist felállítani és ez nem mindig egyszerű. Sokat olvasunk, tanulunk és a tapasztalatunk is segít. A pontos diagnózis felállítása komoly felelősséggel jár.

Vannak olyan esetek, amikor továbbküldjük a mintákat, kérünk másodvéleményt, együttműködünk más intézetekkel, szakorvosokkal, ez is időbe telik.

Mi a Maros Megyei Klinikai Kórházhoz tartozunk, amely a megyei tanács támogatásával benyújtott egy pályázatot, hogy új gépekkel és eszközökkel szereljék fel a laboratóriumot. Ez azért fontos, mert a jelenlegi laboratóriumi gépeink túlterheltek, elavultak.

Új gépekre, berendezésekre van szükség •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Új gépekre, berendezésekre van szükség

Fotó: Haáz Vince

Nagy szükségünk van egy molekuláris biológiai részlegre, hiszen a legtöbb daganat genetikai mutációkkal rendelkezik és ha ezt ki tudnánk mutatni, akkor pontosabb lenne a diagnózis és a betegek személyre szabott kezelést kaphatnak. Hiszen

a legtöbb szövet, amit vizsgálunk, daganat része és egyre több a daganatos megbetegedés, és egyre több a fiatal páciens is.

Ha a pályázatból sikerül új gépeket vásárolni és létrehozni a molekuláris biológiai részleget is, akkor a szövetvizsgálatok is gyorsabban meglesznek.

– Biztos vannak emlékezetes esetek, olyanok, amelyeket elmesél, vagy amelyeket akár az egyetemen tanít.

– Minden eset egyedülálló és tanulságos. Emlékezetes annak a fiatal orvostanhallgatónak az esete, akinek a könyökéből metszettek ki egy kis szövetdarabot és azt hitték, hogy valamiféle gyulladás. 23 éves volt és a vizsgálat után megállapítottam, hogy egy ritka és rosszindulatú daganata, bifázisos szinoviális szarkómája van.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mivel ritka betegség volt, konzultáltam kollégákkal, majd elküldtem a szövetmintát Budapestre a Semmelweis Intézetbe és ott megerősítették a molekuláris biológiai vizsgálatok alapján, hogy az általam felállított diagnózis valóban helyes.

Idézet
Az, hogy időben felismertem a betegséget, tudtam segíteni, a páciens megkapta a megfelelő kezelést, mindez megmentette az életét.

Azóta is tartjuk a kapcsolatot, beszámol arról, hogy jól van és megköszöni, hogy felismertem a betegségét, és ennek köszönhetően meggyógyult.

Fejlesztésére pályázik a Maros Megyei Klinikai Kórház

A Maros Megyei Klinikai Kórház a patológiai laboratórium korszerűsítésére pályázik, a benyújtott projekt összértéke 10,8 millió lej. Ebből 8,4 millió lej a vissza nem térítendő támogatás, 1,2 millió lej az állami költségvetési hozzájárulás, és a fennmaradó összeget a Maros megyei tanács biztosítja. A kórház anatómiai patológiai osztálya évente több mint 30 000 vizsgálatot végez, kiszolgálva a megyei kórházhoz tartozó összes orvosi és sebészeti osztályt, beleértve az onkológiai osztályt is. A jelenlegi berendezéseket maximális kapacitáson használják, de jóval több vizsgálatra lenne szükség. Az új berendezések molekuláris vizsgálatokat is lehetővé tesznek majd, amelyek a daganatok genetikai mutációinak kimutatásával javítani fogják a szövettani diagnózis minőségét, így a Maros Megyei Klinikai Kórházban teljes és célzott diagnózist lehet majd felállítani, és a daganatos betegek személyre szabott kezelést kaphatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Új kollektív munkaszerződés, jórészt csak „papíron” javuló feltételek a szociális ellátórendszerben

Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.

Új kollektív munkaszerződés, jórészt csak „papíron” javuló feltételek a szociális ellátórendszerben
2025. április 03., csütörtök

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását
2025. április 03., csütörtök

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését

Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését
2025. április 03., csütörtök

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna

A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna
2025. április 03., csütörtök

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás

Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás
2025. április 03., csütörtök

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton

Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton
2025. április 03., csütörtök

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból
2025. április 03., csütörtök

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában

Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában
2025. április 03., csütörtök

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson

A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson
2025. április 03., csütörtök

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze

Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze