Fotó: Barabás Orsolya
Tizenhárom évvel ezelőtt, augusztus 20-án szentelték fel a gyergyószentmiklósi Szent István-templomot. Azóta a hely az Istennel és egymással való találkozási tér és közösséget formáló központ lett. A nemzeti ünnep alkalmából tartott hálaadó ünnepi szentmisén megáldották az új kenyeret is.
2021. augusztus 20., 20:282021. augusztus 20., 20:28
2021. augusztus 21., 17:292021. augusztus 21., 17:29
Kevés olyan templom van, amelynek a név- és születésnapját is megünneplik. Ilyen a gyergyószentmiklósi Szent István-templom, melynek búcsúját május 30-án tartják, de augusztus 20-án évről évre hálát adnak azért, hogy felépült. Pénteken délután szentmisével ünnepelték a Szent István-templom felszentelésének tizenharmadik évfordulóját.
Az ünnepi szónok, főtisztelendő Dávid György – aki augusztus elsejétől a gyergyói egyházkerület főesperese, a Szent Miklós-templom plébánosa – kiemelte: István király ünneplésekor nem csak a méltatása a cél, hanem, hogy magunkat is próbáljuk jobbá tenni, és erőt meríteni belőle a világban való küzdelmeinkben.
– emelte ki, hozzátéve, hogy Gyergyó népe mindig is büszke volt a hitére, erről pedig a 13 éve felszentelt templom is tanúskodik. Prédikációjában szólt arról is, hogy a kenyér az élet, a beteljesedés, a bizalom, az öröm és a hála jelképe is, és felelevenítette a három kenyértörténetet, ami megjelenik Jézus életében.
Fotó: Barabás Orsolya
Keresztes Zoltán, a Szent István-templom plébánosa hálát adott a mindennapi betevő falatért is, és megköszönte Dávid György főesperesnek, hogy „megérkezésében megállt, és időt szakított a közös ünneplésre”. Azt kívánta neki, hogy
Idén kilencedik alkalommal áldották meg a szentmisét követően a templom előtt a helyi pékségek által felajánlott kenyerek, vagyis az új kenyér megáldására.
Fotó: Barabás Orsolya
„Amikor bajban vagyunk, például, ha betegek vagyunk, akkor kezdünk el gondolkozni azon, hogy milyen fontos az egészségünk, amikor az egyháztól eltávolodunk, akkor hiányérzetünk van, úgy érezzük, hogy hitéletünkben problémák vannak.
– mondta el ünnepi beszédében Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
Fotó: Barabás Orsolya
Angi Zoltán városmenedzser tolmácsolta Csergő Tibor András polgármester gondolatait, kiemelve, hogy milyen fontos szerepe van a templomnak és a térnek a közösség életében, legyen ünnep vagy szánkózás a templom melletti dombocskán. A megáldott kenyérből vehettek a jelenlévők, a többit pedig a szeretetkonyha javára ajánlották fel.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
1 hozzászólás