Az elmúlt két évben nem volt lehetőség a megszokott módon ünnepelni. Idén már más a helyzet. Archív
Fotó: Veres Nándor
Ismét hagyományos formában szervezik meg húsvét vasárnapján a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda központjában. A nyolc órakor kezdődő ünnepség idején forgalomkorlátozásokra kell számítani.
2022. április 13., 13:162022. április 13., 13:16
2022. április 13., 14:202022. április 13., 14:20
Az elmúlt két évben rendhagyó módon szervezték meg a csíkszeredai ételszentelést a koronavírus-járvány miatt:
Idén azonban a veszélyhelyzet feloldása lehetővé tette, hogy
A járványhelyzet előtti formában tartják meg húsvét vasárnapján a hagyományos ételszentelést a város központjában – tudtuk meg Darvas-Kozma József címzetes esperestől, a Csíkszeredai Szent Kereszt Főplébánia plébánosától. Mint részletezte,
Az oltár a Szakszervezetek Művelődési Háza előtt kap helyet, onnan végzik a szertartást, majd a sorok között haladva megszentelik a kosarakban helyet kapó eledeleket. A helyszínen kihangosítva lehet követni a szertartást.
Az ételszentelés miatt vasárnap reggel nyolc és kilenc óra között forgalomkorlátozásokra kell számítani a városközpontban. Bors Béla alpolgármester elmondása szerint le lesz zárva a forgalom előtt a Kossuth Lajos utca Raiffeisen és Transilvania bankok közötti szakasza, illetve a Temesvári sugárút a Sapientia egyetem új főbejárata előtt, egészen a görög katolikus templomig, a másik irányban pedig a Gál Sándor szobor előtti útkereszteződésig.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!