Leginkább a mikrovállalkozások működtetői látják bizonytalannak a gazdasági jövőképet
Fotó: Gábos Albin
Noha kissé csökkent a munkanélküliségi ráta Hargita megyében az elmúlt hónapban – azaz folytatódott a több hónapja tapasztalható tendencia –, a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség kérdőíves felmérésnek az eredménye nem túl biztató a rövid és középtávon várható alkalmazásokat illetően. Abból ugyanis kiderül, hogy a válaszadó munkáltatók lényegesen kevesebb személyzetbővítést terveznek, mint a járvány előtti évben.
2021. november 07., 21:532021. november 07., 21:53
A szeptemberi 3,43 százalékos értékről október végére 3,34 százalékosra csökkent a munkanélküliség Hargita megyében. A munkanélküliségi ráta több hónapja csökken, októberben 340 alkalmazás történt a megyében, és amint azt Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetője lapunknak elmondta, ez a szám más évekhez képest is egy jó átlag.
Az alkalmazások száma az utóbbi időben folyamatosan nagyobb volt, mint az elmúlt években, ez részben azzal magyarázható, hogy a tavalyi leépítések után kezd magához térni a munkaerőpiac érintett része, másrészt azzal, hogy több ágazatban továbbra is munkaerőhiány van. Folyamatosan 450–500 betöltetlen munkahely van meghirdetve az ügynökségnél. A legtöbb álláskeresőt a kereskedelemben várják, második helyen a könnyűipar áll. Ebben az ágazatban textilipari cégek is keresnek munkaerőt, voltak alkalmazások olyan székelyudvarhelyi készruhaipari vállalkozásnál is, ahol tavaly tömeges leépítésekre kényszerültek a járványhelyzet következményei miatt.
– tájékoztatott Jánó Edit.
A helyzet azonban mégsem nevezhető rózsásnak, és ez az ügynökség által a munkáltatók körében végzett kérdőíves felmérés eredményéből derül ki. Azt vizsgálták, hogy a vállalkozói szektornak, illetve kisebb számban az állami vállalatoknak, közintézményeknek milyen tervei vannak a foglalkoztatottság növelésére, személyzetbővítésekre vonatkozóan. Kiderült,
Az ügynökség 1327 munkaadó válaszát dolgozta fel október végéig (2019-ben 1385 volt a válaszadók száma), ezeknek a döntő többsége magánvállalkozás, de 62 állami vállalat, illetve közintézmény is volt a válaszadók közt.
A csökkenés okaként három jelentős tényezőt nevez meg az ügynökség:
a járványhelyzet miatt nincsenek rövid- és középtávú személyzetbővítési tervei a vállalkozásoknak;
az energiaárak emelkedése fokozta a jövővel kapcsolatos bizonytalanságokat a gazdaságban;
illetve nőtt az infláció és a hitelköltségek.
Megjegyzik ugyanakkor a jelentésben, hogy sok vállalkozás, főként mikrovállalkozások egyik napról a másikra élnek, nincsenek stratégiai terveik a tevékenységükre vonatkozóan, e tekintetben nem proaktívak, hanem inkább passzívak. A válaszadók körében 68 százalékos a mikrovállalkozások aránya, és ezeknek a 77,62 százaléka nem tervez alkalmazásokat az elkövetkező egy évben. A közepes és nagyvállalatok körében valószínűleg a piaci bizonytalanságok – egyes európai piacok zsugorodása, riasztó hírek a világgazdaságból, az új megrendelések csökkenése – generáltak viszonylag nagy arányú (38%) negatív választ a személyzetbővítésre vonatkozó kérdésre.
A mikrovállalkozások nagy része nem tervez alkalmazásokat a közeljövőben
Fotó: Pixabay
A felmérés eredményéből kitűnik, hogy azok a gazdasági egységek, amelyek munkaerőt alkalmaznának a következő 6–12 hónapban legnagyobb számban a feldolgozóiparban tevékenykednek, főként fafeldolgozó, könnyipari, illetve élelmiszeripari vállalkozások. Ezt az ágazatot az egészségügyi és szociális ellátórendszer, az építőipar, a kereskedelmi szektor, a közintézmények, a szállítási ágazat, valamint a vendéglátóipari követi. Az említett ágazatokban tervezik az alkalmazások 93 százalékát az elkövetkező időszakban.
Felsőfokú végzettséggel rendelkező munkaerőt – elsősorban egészségügyi személyzetet és mérnököket – összesen 73-at terveznek alkalmazni a munkaadók az elkövetkező egy évben, szakképzetlen munkaerőt pedig mintegy 400-at. A munkaadók több mint 850 jövőbeni állás betöltésére szakmai tapasztalattal nem rendelkező jelentkezőket is felvennének – derült ki a felmérésből.
A megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség képviselői ugyanakkor nehezményezik, hogy egyes vállalkozások – a közszférában pedig a tanintézetek – nem tartják szükségesnek tájékoztatni az intézményt a jövőbeni terveikről, sokan közülük még a vonatkozó törvény előírásainak sem tesznek eleget. Megjegyzik ugyanakkor azt is, hogy a felmérés és az adatok elemzése hozzájárult a munkáltatók piaci magatartásának jobb megértéséhez, és a felmérés eredménye a munkanélküliek átképzésére vonatkozó programok kidolgozásában is az ügynökség munkatársainak a segítségére lesz.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!