A harmincéves szépvízi gátnál jártunk

A szépvízi gát üzemi részlege és a tölcsér alakú árapasztó. A mesterséges tó tízmillió köbméter víz befogadására képes •  Fotó: Pinti Attila

A szépvízi gát üzemi részlege és a tölcsér alakú árapasztó. A mesterséges tó tízmillió köbméter víz befogadására képes

Fotó: Pinti Attila

A szépvízi duzzasztómű, azaz a szépvízi gát építését 1986-ban fejezték be: elsődleges célja azóta is a vízellátás, másodsorban pedig az árvízvédelem. Bár soha nem állt fenn a gát átszakadásának a veszélye, ha ez mégis megtörténne, Csíkszentsimont is elérné az ár.

Iszlai Katalin

2017. április 25., 12:262017. április 25., 12:26

Belépési engedélyt kértünk az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatójától, így testközelből tekinthettük meg a víztározó üzemi részlegét.

A szépvízi duzzasztómű vagy ahogy a térségben ismerik, a szépvízi gát építését 1979-ben kezdték el, és bár már ′84-ben elérték a végleges szintet, két további évet vettek igénybe a különböző bővítések, illetve a biztonsági berendezések beszerelése

– tudtuk meg a víztározó üzemi részlegébe lépve Abos Gábor üzemvezetőtől, aki látogatásunk alkalmával részletesen bemutatta az építmény történetét, működését, és több érdekességet is elárult.

Kikötötték a hegyet

Mint mondta, a mesterséges tóval mindössze egy tanyát árasztottak el, továbbá az ott álló két házból kitelepítették a lakókat, illetve egy malom is megsemmisült. Ezenkívül mezőgazdasági területeket és erdőrészeket „vettek el” az emberektől. Az építkezésen egy ember életét vesztette.

A duzzasztó 550 méter hosszú és 34 méter magas.

A tavat három patak látja el (Pálos-pataka, Szépvíz-pataka és Szalonka-pataka), és összesen 45 négyzetkilométeres vízgyűjtő medencét zár le.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Idézet
Érdekességnek számít, hogy a duzzasztóval szemben található hegy ki van kötve. A geológusok megállapították, hogy a gát építésekor megmozdult, és egy része meg is csúszott. Azt eltávolították, még egyszer elemezték, és az eredmények alapján úgy döntöttek, hogy kikötik a hegyet.

Ez azt jelenti, hogy egy betonmaszkot kapott, ezen keresztül át van fúrva, és a hegybe vastag acél kötelek vannak helyezve, amelyek szintén be vannak betonozva. A szárazon – illetve most már víz alatt – levő rész alatt óriási csavarokkal és anyákkal megfeszítették ezeket a köteleket, majd bebetonozták. Ez azt eredményezte, hogy a hegy saját magához kötődött” – magyarázta Abos.

A nyers víz biztosítása

A duzzasztó annak idején Csíkszereda vízellátásának több mint felét képezte, és most is konzerválva van egy olyan mennyiségű vízkapacitás, amely több mint két évig kielégítené a város szükségleteit.

A duzzasztó elsődleges szerepe tehát a nyers víz biztosítása, és csak másodlagos az árvízvédelem. A duzzasztót agyagos kavicsból építették: ez egy trapéz keresztmetszetű szerkezet, két oldalt a tömörített agyagos kavics található, közepén pedig van egy agyagmag az ilyen szerkezetű építményeknél szokásos szűrőrétegekkel ellátva.

Az agyag képezi azt a réteget, amely nem engedi átszivárogni a vizet, a többi pedig az agyagmag támasztó szerkezete.

A völgy elzárását a duzzasztómű teste alatt folytatja egy körülbelül 60 centiméter széles és 25 méter mély betonfal, amely át van fúrva, és alatta cementlével befecskendezett tömítés zárja a völgyet, ez az altalajvíz átszivárgását gátolja meg.

A tetején van egy falfejgerenda, ami összeköti ezt a falat az agyagmaggal.

Eddig sohasem volt vészhelyzet, azonban százszázalékos biztonság nem létezik •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Eddig sohasem volt vészhelyzet, azonban százszázalékos biztonság nem létezik

Fotó: Pinti Attila

500 kilogrammos láncszemek

A fent említett szerkezet a mechanikai elzárása a völgynek, de a tulajdonképpeni zárószerkezetet a megduplázott fenékürítő alagutak zsilipjei képezik. Ez azt jelenti, hogy két alagút van egymás mellett, és mindegyiken van két-két zsilip: egyik a szolgálati, a másik a biztonsági.

Elővigyázatosságból van két alagút és két zsilip, hiszen akkora tömegű vízmennyiség van mögötte, hogy nem lehet csak egy-egy berendezésben bízni. A zsilipek mozgatószerkezetei a vezérlőtoronyban találhatók, ahol mi is jártunk. Bronzhengerekből állnak, és az üzemvezető szerint úgy kell azokat elképzelni, mint egy dózer gyalurészét működtető hengert. Ezeket a kapukat le kell préselni, és be kell nyomni egy üregbe ahhoz, hogy zárjanak. Egyiket acélrudak mozgatják, a másikat azonban láncszemek. Ez azonban nem egy klasszikus lánc, hiszen egy láncszem 7 és fél méter magas, és a súlya mintegy 500 kilogramm. A kapuk tonnában mérhető vasszerkezetek.

A vízműhöz kerül a víz

Abos hozzátette, a toronyhoz tartozik a nyersvízvétel is: ez a torony oldalán elhelyezett két vízkivevő ablakon keresztül történik.

Idézet
Ezek tulajdonképpen víz alatti üregek a torony lábában, és a két ablak két különböző oldalon, illetve két különböző szinten helyezkedik el. A magasabbik szinten levő a bejárati híd fele néz, az alacsonyabb pedig a tó mélye fele. Ezeken keresztül kerül be a nyers víz a feltöltő kamrába, és innen indul az a vízvezeték, amely a vízműhöz, azaz a víztisztító állomáshoz engedi be a vizet. A víz minőségnek szempontjából a duzzasztóműnek csak informatív jellegű feladata van: az előzetesen említett kamrában vannak elhelyezve azok a műszerek, amelyek hozzávetőlegesen ellenőrzik a víz minőségét, az alapellenőrzést azonban víztisztítás után a szolgáltató végzi el

– emelte ki az üzemvezető.

A szépvízi tóból pénteken egy bizonyos hozamot elengedtek a Szépvíz-patakába. Elővigyázatosság •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A szépvízi tóból pénteken egy bizonyos hozamot elengedtek a Szépvíz-patakába. Elővigyázatosság

Fotó: Pinti Attila

7,2 millió köbméter víz

Megtudtuk azt is, hogy az úgynevezett normális üzemeltetési szint 857,50 méter tengerszint fölötti magasság, ekkor még átfolyik a víz. E fölött azonban további mintegy négy méteres árhullámot is képes átvenni a tölcsér alakú árapasztó. Ottjártunkkor meg volt nyitva a fenékürítő, ami azt jelenti, hogy

a tóból egy bizonyos hozamot elengedtek a Szépvíz-patakába.

Erre azért volt szükség, hogy helyet biztosítsanak egy lehetséges árhullámnak, ami a múlt héten bekövetkezett havazás miatt várható. Csütörtökön 7,6 millió köbméter víz volt a tóban, ebből pénteken egy bizonyos mennyiséget már visszaengedtek, így körülbelül 7,2 millió köbméter maradt.

A mesterséges tó maximálisan 10 millió köbméter víz befogadására képes, de ez már elérné a hidat.

A tölcsér egyébként 28 méter mély, és 13 méter az átmérője, továbbá van benne egy olyan ideg elnevezésű építmény, amely megosztja a tölcsért. Erre azért van szükség, mert ha érkezne egy 4 méteres árhullám, és a víz a tölcsérbe zúdulna, létrejöhetne egy örvény, de az idegnek köszönhetően ez nem tud kialakulni. Az árapasztó és a fenékürítő egy nagy alagútba torkoll, ami a gáttest alatt halad át. A patkó alakú, kibetonozott alagutat azonban az átengedett víz miatt nem tudtuk meglátogatni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Átfogó ellenőrzések

A hasonló építményeknél harminc évente kell átfogó ellenőrzéseket tartani, így a közeljövőben Szépvízen is el kell végezzék a szükséges ellenőrzéseket, mivel műszakilag elavulnak a szerkezetek, és bár minden üzemképes, mégis régiek, ezért sok mindent ki kell cserélni. Ezenkívül a berendezéseket havi rendszerességgel is ellenőrzik. A gáttestet a személyzet felügyeli, és az őrségen kívül villanyszerelők és gépészek is szolgálatban vannak, akik napi rendszerességgel átnézik a gáttestet és a tavat.

Időközönként azt is mérik, hogy mennyire van átázva a gáttest, hiszen „vízátnemeresztő” jellege ellenére még a beton is átengedi a vizet.

Fúrásokban is ellenőrizni szokták a vízszintet egy nagyon egyszerű berendezéssel: egy kötél végén van egy síp, amelyet beengednek az üregbe, és amikor eléri a vizet, füttyent egyet. Az agyagmagba is különböző érzékelőket szereltek, ezekből a nyomást lehet megtudni. A helyszínen további biztonsági berendezéseket is bemutattak, majd kihangsúlyozták, a berendezések negatív eredményei előrejelzések lehetnek arra nézve, hogy valami történhet, és ilyenkor az óvintézkedéseket kell életbe léptetni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Nincs százszázalékos biztonság

Eddig sohasem volt vészhelyzet, azonban százszázalékos biztonság nem létezik.

Idézet
Megtörténhet például, hogy egy nagy árhullám az erdőről kezdi behozni a rönköket, és ez eldugaszolja a tölcsért, illetve ez már akkor megtörténik, amikor valami miatt a kapukat nem tudjuk kinyitni. Ekkora ár azonban mérnöki számítások szerint ezer évben egyszer történhet meg.

Mint minden ilyen építménynél, itt is van egy több variánsban elképzelt katasztrófaállapot: hogy megsérül az építmény, vagy átloccsan, átszivárog a víz. Mindegyik gátszakadási hipotézis esetében tudjuk, hogy mennyi idő alatt jöhet létre, és mennyire, illetve milyen gyorsan sérül meg a gát.

Riasztó berendezéseink vannak, és a lakosság tudja, hogy melyik az a jel, amelyre a patakból kell kiállni, illetve melyik az, amikor kell fogni a gyerek kezét, és menni kell.

Tudjuk, hogy milyen hamar halad le az árhullám, és melyik települést mennyire érinti.

Ennek a szakadási árhullámnak károkat okozó területe elmehet Csíkszentsimonig úgy, hogy valakinek a pincéjét megtölti legalább vízzel. Csíkszeredában esetleg a zsögödi hidat, a derítőállomás területét vagy a börtön kertészetét érintheti” – vázolta Abos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak

A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak
2025. július 11., péntek

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot

Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot
2025. július 11., péntek

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak

A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak
2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér
2025. július 11., péntek

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül
2025. július 11., péntek

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest