Fotó: Kristó Róbert
A gyógyszerplafon bevezetésétől tartanak a családorvosok, ugyanis amennyiben ez az intézkedés bekerül az általuk megkötött szerződésbe, havonta csak egy meghatározott összegre írhatnak majd fel ingyenes és kedvezményes gyógyszereket. Ugyanakkor ellenzik azt a már életbe lépett előírást is, mely szerint naponta csak húsz betegnek írhatnak fel ártámogatott gyógyszereket, tapasztalataik szerint ez problémákhoz vezet.
2012. január 24., 18:002012. január 24., 18:00
2012. január 24., 20:242012. január 24., 20:24
Napi húsz ártámogatott gyógyszerreceptet írhatnak fel a háziorvosok
A családorvosok egy része elképzelhetőnek tartja, hogy február elsejétől gyógyszerplafont vezet be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, egy előre meghatározott keretre korlátozva az egy hónapban felírható ingyenes és kedvezményes gyógyszereket. A háziorvosok jelenleg kiegészítő keretszerződés alapján dolgoznak, az egészségbiztosítási pénztárral múlt év végén kötött dokumentum január végéig érvényes, így február elsejétől új szerződést kell kötniük. A családorvosok attól tartanak, hogy az új szerződés tartalmazni fogja azt a szabályozást, amely ellen már korábban is tiltakoztak, vagyis hogy havonta egy előre meghatározott összegre írhatnak majd fel ingyenes és kedvezményes gyógyszereket, ez pedig problémákhoz vezethet azoknál a családorvosoknál, akiknek nagy pácienslistájuk vagy sok krónikus betegük van, hiszen ott idő előtt kimerülhet a gyógyszerkeret.
„Ez azt a veszélyt hordozza magában, hogy a hónap első napjaiban kifogy az illető orvosnál a pénzkeret, és utána nem tudja biztosítottakként ellátni a betegeket, holott valakinek a biztosítotti státusa nem attól kellene függjön, hogy a hónap hányadik napján betegedett meg vagy hányadik napon van szüksége orvosi ellátásra” – mondta el dr. Soós-Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke, kifejtve azt is, hogy a jelenlegi törvény alkalmazási normái szerint egy irányadó keretösszegbe kell beleférjen a családorvosok által havonta felírt ingyenes és kedvezményes gyógyszerek értéke.
Dr. Nagy Levente székelyudvarhelyi családorvos szerint a gyógyszerplafon bevezetése szakmai és etikai problémákat is felvet, az orvosok szabad döntésének elvét korlátozná az intézkedés, hiszen arra kényszerülnének, hogy ne azt a gyógyszert írják fel a betegnek, amelyet a legjobbnak látnak, hanem azt, amelyik a legolcsóbb, hogy beleférjenek a meghatározott keretbe.
Egyébként a háziorvosok elmúlt egy hónapos tapasztalata szerint gondokat okozott az az év elejétől hatályos szabályozás is, mely szerint a 21. betegnek nem írhatnak fel ingyenes és kedvezményes gyógyszerrecepteket. Dr. Nagy Levente elmondta, viszonylag enyhe volt az idő az elmúlt hetekben, nem öltött járványos méreteket a meghűléses esetek száma, így nem okozott komoly problémát az, hogy naponta csak húsz ártámogatott receptet állíthat ki, de azért előfordult néhányszor, hogy az új előírás miatt páciense inkább a teljes árú gyógyszerreceptet kérte, hogy időben hozzájusson gyógyszeréhez. „Panaszkodnak a betegek, de erről nem mi tehetünk. Sajnos a rendelő egy olyan hely, ahol a betegség és egyéb panaszok mellett a társadalmi feszültségek villámai is az orrunk előtt csapnak le” – fogalmazott a családorvos.
„Ez gyakorlatilag olyan, mintha a huszonegyedik beteg nem lenne biztosított. Ez a megszorítás nem jogszerű a biztosítottal szemben” – mondta a szabályozásról dr. Soós-Szabó Klára. A téli megbetegedések miatt naponta átlagban 25–30 beteg keresi fel rendelőjét, így nyilvánvalóan elégedetlenséghez vezet az, amikor valaki már nem kaphat ártámogatott receptet – tudtuk meg a csíkszeredai családorvostól.
A családorvosok egyébként úgy vélik, hogy mivel ebben az esetben a páciensek, biztosítottak jogairól van szó, az őket képviselő érdekvédelmi szervezeteknek is állást kellene foglalniuk az ügyben.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!