Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
2024. október 23., 21:472024. október 23., 21:47
Az '56-os emlékparkban a Cantus Firmus Vegyeskar és a férfidalárda által elénekelt Szózattal hangolódtak a tiszteletadásra a megjelentek.
A mikrofonhoz lépő Miklós Zoltán parlamenti képviselő beszédében párhuzamot vont aközött, amit az '56-os hősök érezhettek – „elegünk van!” – amikor felléptek az önkénnyel és igazságtalansággal szemben, valamint az erdélyi magyarság mai létérzése között.
– üzente a jelenlevőknek a képviselő.
Fodor Tamás, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja beszéde előtt felkérte az egybegyűlteket, hogy egyperces csenddel adózzanak a napokban elhunyt nemzetpolitikai államtitkár, Potápi Árpád János emlékének.
– fogalmazott a konzul.
Török József, a Kovászna Megyei Volt Politikai Foglyok Szövetségének elnöke személyesen is megszenvedte az '56-os forradalom utáni megtorlást. Mint elmondta, az akkori események híre hallatán Erdélyben is megmozdultak a fiatalok, többen a zöldhatáron átszökve igyekeztek Budapestre, csatlakozni az ellenállókhoz.
Ám a hatalom még 10 évvel a forradalom után is elrettentő ítéleteket hozott a résztvevők esetében, a szervezetek felszámolása végett. De „ahol a hősöket nem feledik, ott mindig lesznek újak” – zárta mondandóját Török József.
Az emlékparkban szervezett ünnepség utolsó felszólalója Péterfi Ágnes unitárius lelkész volt. „Amikor együtt emlékezünk, imádkozunk, tervezzük a jövendőt, annak mindig ereje van” – állította.
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Arra kérte a jelenlevőket, akarjanak mindig hinni népük, nemzetük, közösségük jövőjében és ezért tegyenek meg mindent.
– mondta a lelkész.
Az ünnepségen a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai, Fazakas Bálint és Hatos Katalin szavaltak az alkalomhoz illő verseket. A magyar és székely himnusz eléneklése után elhelyezték koszorúikat az '56-os emlékműnél a város, az RMDSZ, a konzulátus és a civil szerveztek, tanintézmények képviselői, majd a résztvevők fáklyás menettel vonultak át az Erzsébet parkba a kommunista diktatúra áldozatainak emlékére állított kopjafához, ahol a Pro Musica kamarakórus énekelt és Takó István római katolikus plébános mondott áldást.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
A halál témáját dolgozza fel az előadás, amelyet szombaton mutat be a Csíki Játékszín. A Kovács János meghal a humor és a dráma találkozására épít, amelyen egyszerre kacaghatnak és sírhatnak a nézők.
Szakács-Paál István székelyudvarhelyi polgármesterrel egyeztetett, majd az Üldözöttek és áldozatok emlékművénél helyezett el koszorút szerdán Gulyás Gergely magyar országgyűlési képviselő, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Udvarhelyszéken sérüléssel járó baleset történt, Gyergyószéken pedig ittas vezetésen kaptak egy sofőrt a keddi nap folyamán.
szóljon hozzá!