Sok vendéget is fogadnak az idősek, itt éppen a málnási nyugdíjaklub érkezett látogatóba a Szilvássy Carola Szeretetotthonba
Fotó: Szilvássy Carola Szeretetotthon/Facebook
Derűsen néz a 2025-ös esztendő elé Tóth Anna, a Diakónia Alapítvány otthongondozó szolgálatának és a Szilvássy Carola Szeretetotthonnak az igazgatója, annak ellenére, hogy az alapítványnak még költségvetése – ahogy az országnak sincs.
2025. január 08., 14:552025. január 08., 14:55
A folyamatos ápolásra szoruló, ágyhoz kötött és/vagy demenciával küzdő betegek ellátásában hiánypótló szolgáltatást nyújtó sepsiszentgyörgyi Szilvássy Carola Szeretetotthonban telt ház van. A 46 férőhelyes ápolóotthonban ha időközben egy-egy bentlakó elhalálozik, már várólistáról hívnak be valakit a helyére. Megesik az is, hogy az üresedésre várva a hozzátartozók már más megoldást találtak, máshol helyezték el az idős rokont, de
Azt, hogy az ilyen típusú ellátásra milyen nagy igény van, mutatja az is, hogy a családtagok nem egyszer a fennjáró időseknek fenntartott otthonba jelentik be az idős rokont, akiről azonban kiderül, hogy nem tud lemenni az étkezéshez, nem tudja magát ellátni, így felvételét vissza kell utasítaniuk – magyarázta Tóth Anna. A fennjáró bentlakóknak kijelölt épületszárnyban, ahol összesen 34 személyt befogadó modern kislakások állnak az idősek rendelkezésére, jelenleg is van 10 szabad hely.
A gazdasági élet minden területét érintő drágulási hullám nem kerülhette el a Szilvássy Carola Szeretetotthont sem, így
Erről a belső szabályzat értelmében már egy hónappal a drágítás életbe léptetése előtt értesíteni kell a hozzátartozókat, ez tehát megtörtént december első napjaiban, de az arányában csekély drágulás miatt senkit nem vettek ki az otthonból – tudtuk meg.
Mivel az otthongondozó szolgálatnak folyamatosan működnie kell, az autók fenntartásának, az üzemanyagnak, az ápoláshoz szükséges fogyóanyagoknak is emelkedett az ára, valamint a minimálbér is nőtt ezévtől,
– illetve meg is tette ezt már több mint húsz esetben. A költségvetés további 30 százalékát a szociális minisztérium állja, 10 százalékot a megyei tanács, a maradékot maguk az ellátottak, illetve az adófelajánlásokból is összejön egy elenyésző, 1 százaléknyi összeg.
A Diakónia által fenntartott idősotthonban önkéntesek is hozzájárulnak a bentlakók jóllétéhez: fodrászként, beszélgetőtársként, egy arcmasszázzsal, mozgásfejlesztéssel, sétáltatással vagy egyébbel.
Fotó: Szilvássy Carola Szeretetotthon/Facebook
Az idősotthon esetében szinte teljes egészében a bentlakók befizetéseiből tartják fent az épületet, biztosítják a fogyóanyagokat, illetve a személyzeti költségeket. Az idei évtől itt is meglesz a lehetőség arra, hogy támogassák az intézményt, vagy az adófelajánlásokat ide irányítsák: azt ugyanis tudni kell, hogy ezeket minden ágazat külön gyűjti és fogadja a maga kedvezményezettjeinek (idősek, gyermekek, fogyatékkal élők) köreitől.
A minimálbér emelése nyomán a bérnövekedés a Diakóniánál is magától értetődő, hiszen az alkalmazottak az alapítvány minden ágazatában – a fogyatékkal foglalkozóknál és a gyermek- és családsegítő ágazatban – a Sanitas szakszervezet tagjai, kollektív munkaszerződésük értelmében tehát az ő fizetésük is megnő, noha nem minimálbérért dolgoznak – tájékoztatott az igazgatónő.
„Nem gondolom, hogy vészjósló évnek néznénk elébe, de március-áprilisban lesz végleges költségvetésünk, amikor látjuk, ki mennyivel tud hozzájárulni. Ez már a civil szervezetek menedzsereinek a nehézsége, hogy ennyire nem kiszámítható a költségvetés” – zárta beszélgetésünket Tóth Anna.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!