A cukor, amit helyette fogyasztunk, és amit valójában ennünk kellene

A szacharin (románul zaharină) az egyik legelterjedtebb mesterségesen előállított édesítőszer •  Fotó: Gábos Albin

A szacharin (románul zaharină) az egyik legelterjedtebb mesterségesen előállított édesítőszer

Fotó: Gábos Albin

Tömegek fogyasztanak édesítőszerrel ízesített termékeket, amelyeket a különböző cégek úgy reklámoznak, mint a cukrot helyettesítő, egészségesebb élelmiszerek. Ugyanakkor nagy népszerűségnek örvendenek a mesterségesen előállított cukorhelyettesítők is a diétázók körében. Ezek viszont számos esetben korántsem egészségesek.

Molnár Rajmond

2019. január 10., 09:432019. január 10., 09:43

2019. január 10., 09:572019. január 10., 09:57

Nincs jótékony hatásuk a mesterségesen előállított édesítőszereknek, amelyeket ételeinkbe vagy italainkba teszünk a cukor helyett, vagy a boltok polcain lévő termékekben találhatunk meg. A témában folytatott kutatások és

a fogyasztók megfigyelései alapján is vannak mellékhatásaik

– állítja Szász Hunor, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház dietetikusa.

Édesebbek a cukornál

A két legelterjedtebb mesterségesen előállított édesítőszer jelenleg a piacon a szacharin (románul zaharină), illetve az aszpartám. „A cukorhoz viszonyítva ezeknek akár több százszor is erősebb az ízfokozó hatásuk. A szaharin például 300–400-szor édesebb, mint a cukor, úgyhogy nagyon kevés kell belőle az édes íz eléréséhez” – magyarázta a szakember, aki szerint a szacharin esetében figyelnünk kell a napi bevitelre, naponta 5 mg lenne a megengedett az EU-s szabványoknak megfelelően.

A cukormentes italokon kívül a szacharint használják még különböző kalóriaszegény édességek, lekvárok, dzsemek, zselék és sütemények készítéséhez, de bizonyos gyógyszerek is tartalmazzák. A szacharinnal kapcsolatos negatív hatások a felmerések alapján megoszlanak:

Idézet
az egyik tábor rábólint, a másik meg nem.

Rákkeltő hatásáról is tudatosítanak egyes tanulmányok nagyobb mennyiségben hosszútávon, viszont nincsen a tiltólistán” – közölte a dietetikus.

A diétás italokról

Az aszpartám előfordul szinte az összes mesterségesen édesített élelmiszerben: diétás üdítőkben, ízesített vízben, rágógumikban, szószokban, tehát a különböző cukormentes termékekben.

„Ezeknek viszont nincs jó hatásuk az emberi szervezetre. Hosszú távon nagy mennyiségben fogyasztva idegrendszeri károsodást okoznak – a Parkinson- vagy Alzheimer-kór kiváltó okai is lehetnek –, legalábbis ezt feltételezik a kutatások alapján” – monda Szász Hunor.

Az úgynevezett „light”-os vagy könnyű italoknak is ez az egyik alapanyaguk, amelyeket főként cukormentességükért reklámoznak – folytatta. Ezek az italok üres kalóriákat tartalmaznak, nincsenek pozitív hatással a szervezetünkre, egyszerűen nem táplálják azt, valamint az édesítőszereken kívül egyéb vegyszerek is vannak bennük, amelyek elsősorban a vesére és az idegrendszerre károsak – tudtuk meg.

A 100 százalékos gyümölcslé azt is jelentheti, hogy például két literből csak 150 ml gyümölcslé, a többi pedig ízesítő vagy tartósítószer

– tette hozzá a csíkszeredai dietetikus szakember.

Méz. Tökéletes alternatíva lehet •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Méz. Tökéletes alternatíva lehet

Fotó: Barabás Ákos

Mit jelölnek az E betűk?

„Bármennyire is ragaszkodunk ezekhez az italokhoz, jobb lenne felcserélni az otthon kiszorított gyümölcslevekre, a diétás italok esetében pedig arra kell törekedni, hogy minél kevésbé legyenek belefoglalva a napi fogyasztási listánkba” – hangsúlyozta a dietetikus. A száz százalékos gyümölcslevek kapcsán azt is kiemelte, hogy ezek ízesítve vannak cukorral vagy édesítőszerekkel, ezek adják az illető márka sajátos ízét, nem a benne lévő gyümölcsőrlemény. Ugyanakkor ide lehet sorolni a gabonapelyheket vagy a joghurtokat is.

A különböző E betűk vagy megnevezések mögött bujdosnak a cukoradalékok.

Az élelmiszerek címkéjén a következőkre kell figyelnünk: E 950-968, E 420, E 421 – ugyanis ezek jelölik a cukorhelyettesítőket és édesítőket – avatott be a szakember.

Mit fogyasszunk?

Természetesen egészséges édesítőszereket is fogyaszthatunk cukor helyett – egészítette ki. Ide tartozik a szőlőcukor, nyírfacukor, tejcukor, méz, stevia, eritrit. „Ezek közül a nyírfacukor és a méz bír a legnagyobb pozitív hatással. A méz nemcsak ásványi anyagokban gazdag, hanem baktériumellenes anyagokban is. Megfázás esetén kiváló fegyver, bizonyos esetekben hatásosabb az antibiotikumoknál. Viszont vigyázni kell az alkalmazott hőfokban, forró folyadékba való feloldás esetén elveszíti jó tulajdonságait,

40 Celsius-fok felett a mézben található jótékony anyagok megsemmisülnek.

Ugyanakkor a mézet cukor helyett lehet használni bizonyos édességek édesítésekor. A méz lenne a legelső opció az édesítők esetén, mivel nemcsak édesít, hanem táplál és védi a szervezetünket” – emelte ki a szakember.

A cukornál és az élelmiszeriparban gyakran használt helyettesítőjénél is van jobb •  Fotó: Pixabay Galéria

A cukornál és az élelmiszeriparban gyakran használt helyettesítőjénél is van jobb

Fotó: Pixabay

További lehetőségek

„A juharszirup egy másik értékes és természetes édesítőszer. Kanada a legnagyobb fogyasztója, ugyanis onnan ered, ezt az indiánok fedezték fel. Egy 2010-es kutatás alapján, melyet a Rhode Island Egyetem keretén belül végeztek, megállapították, hogy több mint húsz olyan elemet tartalmaz, ami az emberi egészségre pozitívan hat. Ezt az édesítőt a juharfa nedvéből csapolják, 40 liter nedvből 1 liter szirup lesz, minél sötétebb a folyadék, annál gazdagabb tartalmú a hasznos anyagokban. Ugyanúgy használhatjuk, mint a mézet. Tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat” – magyarázta.

A dietetikus szerint a stevia (egy dél-amerikai gyógynövény) lehet a cukorbetegségben szenvedőknek a válasz, hiszen a glikémiás indexe nulla. Ez egy számérték, amely arra utal, hogy milyen gyorsan szívódik fel az adott élelmiszerben lévő szénhidrát a szervezetben. A stevia természetes édesítő és vérnyomáscsökkentő hatással is bír, ásványi anyagokat tartalmaz, antibakteriális hatása is van, mindemellett pedig emésztőrendszer-barát, gombaölő, ízhatása pedig 300-szorosa a cukornak, és még fogyókúra esetén is alkalmas.

„Jóból” sosem elég

Azt is megtudtuk, mesterségesen előállított édesítőszereket és cukrot szinte minden élelmiszer tartalmaz – még a felvágottak is –, amelyeket a boltok polcain megtalálhatunk. „Jelenleg a cukor az egyik legjelentősebb, egészségünket befolyásoló anyag, ugyanis nemcsak függőséget okoz, hanem hízást idéz elő. Belső szerveink állapotát is veszélybe sodorja, nem utolsó sorban a rákos sejtek egyik tápláléka. A mindennapi kristálycukorból elfogyasztott mennyiség az évek során növekedett, ugyanakkor az egészségre gyakorolt hatása az évek során nem csökkent, emiatt a túlsúly és ezzel járó betegségek okozójaként is tekinthetjük” – húzta alá. Egy 2016-ban készült statisztika szerint

egy romániai lakos évente 33 kg cukrot fogyaszt,

míg a 60-as években 1,5 kg volt az egy főre eső átlag cukorfogyasztás. „Szervezetünk megkapná a neki szükséges napi cukormennyiséget az elfogyasztott zöldségekből és gyümölcsökből, de az emberiség, mint azt láthatjuk, mindenből többet és többet szeretne” – zárta a szakember.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Nyáron indíthatják el a felújított brassói telekabint – videóval

A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.

Nyáron indíthatják el a felújított brassói telekabint – videóval
2025. május 14., szerda

Teherautókat és autóbuszokat ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök

Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.

Teherautókat és autóbuszokat ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök
2025. május 14., szerda

Zacher Gábor: a herbál nem bio, hanem halálos

Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.

Zacher Gábor: a herbál nem bio, hanem halálos
2025. május 14., szerda

Még nem sikerült térfigyelő kamerát felszerelni az úzvölgyi katonatemetőnél, ami a rongálók azonosításában segítene

Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.

Még nem sikerült térfigyelő kamerát felszerelni az úzvölgyi katonatemetőnél, ami a rongálók azonosításában segítene
2025. május 14., szerda

Raffay Ernő történészt lehet meghallgatni több erdélyi városban is

Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.

Raffay Ernő történészt lehet meghallgatni több erdélyi városban is
2025. május 14., szerda

Potápi Árpád Jánosról is megemlékeznek a torockói Duna Napokon

Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.

Potápi Árpád Jánosról is megemlékeznek a torockói Duna Napokon
2025. május 14., szerda

Táblát rongáltak meg ismeretlenek az úzvölgyi katonatemetőnél

Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.

Táblát rongáltak meg ismeretlenek az úzvölgyi katonatemetőnél
2025. május 14., szerda

Csaknem 2000 bírságot rótt ki a rendőrség az autópályákon végzett ellenőrzéseken

A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.

Csaknem 2000 bírságot rótt ki a rendőrség az autópályákon végzett ellenőrzéseken
2025. május 14., szerda

Kedvezményt ad a VIBE-fesztivál a szavazóknak

Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.

Kedvezményt ad a VIBE-fesztivál a szavazóknak