A kamaszoknak az elfogadó és kizárólagosan nekik szentelt figyelem nagy kincs – lenne. De inkább hiányzik – derült ki a fiatalokkal dolgozó szakemberek beszélgetéséből
Fotó: Bodor Tünde
Bár olykor kiállhatatlanok és feszegetik a határokat, a kamaszok körében általános a szorongás. Eközben annak ellenére is számítanak a szülők támogatására, hogy közben eltaszítják őket maguktól. Gordiuszi csomó.
2024. november 27., 11:352024. november 27., 11:35
Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter Megyei Könyvtárban zajló Szülők Akadémiája előadás-sorozat ötödik eseményén Pálfy Alíz pszichológus, a Mikes Kelemen Főgimnázium iskolai tanácsadója, Para Noémi pszichológus, a Plugor Sándor Művészeti Líceum iskolai tanácsadója és Kánya Imre, az FK Csíkszereda és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia U15–U18 korosztályos csapatainak mentáltrénere – egyidejűleg mindhárom meghívott mentálhigiénés szakember – vett részt egy kerekasztal-beszélgetésen.
A gyermek életének szakaszait sorra véve a Szülők Akadémiája eljutott a serdülőkorig, ami igen sokaknak kihívást jelent – még a meghívott hölgyszakértőknek is, akiknek szintén kamasz gyerekeik vannak.
Kondor Ágotának, az előadás-sorozat ötletgazdájának, egyúttal moderátorának kérdésére válaszolva Pálffy Alíz elmondta:
Félnek a szeretet elvesztésétől, a szüleik elvesztésétől, a megbélyegzéstől, a kirekesztéstől, a felelősségtől, a pályaválasztástól, a rossz döntés meghozatalától és annak következményeitől, hogy nem lesz jó párkapcsolatuk, a másságtól, az átlagosságtól, az érettségitől és a szülők kritikájától.
Nehéz feladat a kamaszoknak önazonosaknak lenni, de másképp, mint ahogy a családban voltak
Fotó: Bodor Tünde
Összefoglalva: életszorongásuk van, aminek biológiai háttere is van. Erre Para Noémi világított rá. Ebben a korban ugyanis még fejlődésben van az agy prefrontális lebenye – amely éppen a döntéshozatalért felelős –, ez a folyamat pedig csak huszonéves korban zárul le.
A másik oldalon a szülő is fél: főképpen attól, hogy a gyerek rossz társaságba keveredik. Aki figyel, az bizonyos jelek láttán jó, ha rákérdez és érdeklődik az iskolában: a pupillák változása, bizonyos illatok jelenléte is erre utaló jel lehet, de ha a gyerek ezt már ügyesen álcázná is, a teljesítményromlás, a kései hazajárás, szabályok megszegése mindenképpen intő jellegű.
Ha a gyermek elmondja egy bulis kalandját, nagyon fontos lenne a felnőtteknek nem azt mondani, amit gondolnak (már előzetes rémképeket látván), hanem arra reagálni, amit hallanak. A kommunikáció másik sarkalatos kérdése pedig – és ezt nagyon sok kamasz megfogalmazta –, hogy
Jó esély a kapcsolódásra olyan közös program is, amely némi változást nyújt a megszokott rutinhoz, otthonhoz képest.
Feltevődött a kérdés, hogy a kamaszok tulajdonképpen mit is szeretnének a szüleiktől? Nyilván olyat, amit nem kapnak meg. Megértést, több közös programot, biztatást, bizalmat, ne hasonlítsák őket a testvérekhez, ne nézzék őket tízévesnek.
A kerekasztal résztvevői (balról jobbra): Pálfy Alíz, Kánya Imre, Para Noémi, Kondor Ágota
Fotó: Kondor Ágota
„Mindenem megvan, de azt szeretném, hogy ott legyenek a kilátón” – fogalmazott az egyik gyerek.
A szakember tanácsa szülőknek
Ne csak a kamasszal, magukkal szemben is tanúsítsanak megértést a szülők! – fogalmazott nyomatékosan Pállfy Alíz. Bocsássanak meg maguknak azért, hogy nem csinálnak mindent jól. „Hibázni ér”, értett egyet Para Noémi, aki hozzátette, a hibákból utólag tanulni és ennek köszönhetően fejlődni lehet, ha ezeket is megbeszélik. Sok témát kibeszéltek a kerekasztal résztvevői, többek között az online és iskolai zaklatást, a digitális eszközök használatát – mind igen aktuális problémája napjainknak.
Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője elismerte vereségét választási ellenfelével, Nicușor Dannal szemben. Egy videóüzenetben arra kérte támogatóit, hogy folytassák a „harcot az igazságért”.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!