A községbe tervezett hulladéktömörítő építése kapcsán kitört konfliktust próbálták csendesíteni szerdán. Nem volt átütő siker.
2015. szeptember 24., 19:302015. szeptember 24., 19:30
A korondi hulladéktömörítő és -átrakó állomás, valamint önkéntes szelektív hulladékgyűjtő udvar megépítését jogi úton támadta meg az a korondi csoport, amelynek tagjai kifogásolták, hogy a kivitelezés közvetlenül a lakóházak közelében zajlik. A szerda esti lakossági fórumon jelen volt a község vezetősége, valamint a megyei tanács és a projekt koordinálását végző csapat képviselői.
Borboly Csaba megyeitanács-elnököt már a rendezvény előtt az építkezés helyszínére hívta Séra Zoltán panaszos, a pert kezdeményező korondi lakos. Borboly elfogadta a meghívást, beismerve, hogy először jár a helyszínen, ám a panaszosok kérdéseire leszögezte, nem ott óhajtja megvitatni az ügyet.
Feszült hangulatú fórum
A rendezvényen Katona Mihály, Korond község polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket, majd ismertette a gyűlés napirendi pontjait. Borboly Csaba méltatta az érintettek és érdeklődők megjelenését, elmondva, hogy a per mindenkit kész tények elé állított. „Olyan ez a per, mint egy kilőtt puskagolyó. Eredményének függvényében hozhatunk csak döntéseket, minden egyéb spekuláció” – fogalmazott. A továbbiakban Barti Tihamér megyei önkormányzati alelnök – aki a megye beruházásait, köztük ezt a projektet is koordinálja – fejezte ki sajnálatát, amiért eddig fajult az ügy, majd Zólya László András, a projekt menedzsere jutott szóhoz. Egyébként már az első felszólalásnál érződött az a feszültség, amellyel a panaszosok fogadták a fórumot – egy-egy közbeszúrt kérdéssel rendre megszakították az elkezdett mondatokat, gondolatokat.
Bemutatás, kivonulás
Zólya révén a projektet részleteiben is megismerhették a jelenlévők: a 46 millió eurós beruházás finanszírozása 70 százalékban uniós pénzekből, illetve 15-15 százalékban kormánytámogatásból, valamint megyei önrészből áll. Elhangzott, a beruházással Hargita megyét egy korszerű hulladékgazdálkodási rendszerbe szerveznék, amely egy északi területre – gyergyóremetei központtal – tervezett lerakóból állna, illetve egy-egy tömörítő- és átrakóállomásból, a déli területen csíkszeredai, a nyugatin pedig korondi központtal.
Az állomás élettartamát körülbelül huszonöt évre saccolta Zólya. A bemutatót kérdések egész sora követte, a panaszosok ugyanis kifogásolták, hogy a szemetet szállító kamionok miatt tönkremennek a környékbeli lakóházak, a háztartásoktól néhány méterre lévő állomás bűzös és zajos lesz, az ingatlanok pedig értéktelenekké válnak. Volt, aki egész egyszerűen azt ajánlotta a vezetőségnek, hogy költözzenek oda és éljenek velük. Mielőtt azonban a hangos szóváltás káoszba torkollt volna, az egyik panaszos javaslatára többen felálltak és kivonultak a kultúrház terméből.
Elkéstek a megoldással?
Zólya válaszait követően a korondi Ambrus Sándor megyei önkormányzati képviselő is elmondta, nem lett volna szabad hagyni, hogy idáig fajuljon az ügy. Rámutatott, ez a lakossági fórum túl kevés, illetve túl későn jött, és ahelyett hogy megoldásokat keresnének a panaszosok véleményeinek figyelembe vételével, még csak az ujjal mutogatás szintjén állnak. Azt tanácsolta, hogy minden energiát igénybe véve olyan megoldást találjanak, amely egyesítheti a megosztott faluközösséget. Katona Mihály polgármester sajnálta, hogy egy olyan beruházás, amely a községet előrevihette volna, és amelyet támogat, ekkora „púp lett a hátán”.
Ragadós az engedélyek kifogásolása
Mint a helyszínen elhangzott, a projekt határideje miatt minél hamarabb a jogi eljárás végére kellene járni, ezért az építkezés felfüggesztésének feloldására vonatkozó tárgyalást előrehozták csütörtökre. A pert kezdeményező Séra Zoltán nem értette, hogyan utasíthatta a megyei tanács a korondi polgármesteri hivatalt, hogy vonja vissza tizenöt éve kiállított építési engedélyét, amit egyébként nem is lehet végrehajtani. Borboly úgy reagált, hogy Séra a megyei tanács ellen indított perében éppen a projektre kiadott építési engedély vélt törvénytelenségére hivatkozik – erre az állításra válaszoltak azzal, hogy Séra házának engedélyével sem volt minden rendben.
Teljesen lezárják a szerdai nap folyamán a Turista utcát Szentegyházán.
Fejlesztési tervet kért Székelyudvarhelytől Magyarország kormányának nevében Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden. A gesztussal azt jelezte a politikus, hogy véget ért a Gálfi Árpád volt polgármester két mandátuma alatt tartott embargó.
Székelyudvarhelyen tartja hatodik Interdiszciplináris Konferenciáját a Nemzetstratégiai Kútatóintézet (NSKI). A hétvégi szakmai találkozón a Kárpát-medencei magyarság társadalmi és gazdasági helyzetéről több értekezés is lesz.
Három, Székelyudvarhelyről származó vizuális művész alkotásait mutatják be szülővárosukban november 14-én, csütörtökön. A tárlat az Elmozdított képek címet kapta.
Befejeződött a Küküllőkeményfalva és Székelyszentkirály közötti 58-as községi út Fenyédhez tartozó szakaszának felújítása. Többen azonban nem tartják be a 7,5 tonnás súlykorlátozást, ezért kamerát szereltet fel a helyszínen az önkormányzat.
Korondon, életnagyságú szobra mellett helyezték örök nyugalomra csütörtökön Lőrincz Márton birkózó olimpiai bajnok Argentínából hazahozott hamvait. Az újratemetési szertartás során felidézték a sportoló hányatott életútját is.
Két, a helyi színháztörténetben meghatározó személy sírját újítják fel a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőkertben a Tomcsa Sándor Színház közreműködésével.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
szóljon hozzá!