Fotó: Gligor Róbert László
A hétvégén hetedik alkalommal hajtottak fejet az első világháborús áldozatok előtt a Bekecsen. Emlékezhetünk, ünnepelhetünk, de visszaszerzett jussainkat meg is kell védenünk – hangzott el az ünnepségen.
2013. október 07., 13:522013. október 07., 13:52
Autókkal, szekerekkel, de még kisbuszokkal is feljutottak a hegyre azok, akik az évenként megrendezett Bekecsi Lovas Napok keretében ünnepelni akartak az első világháborús hősök emlékműveinél. Az előző havas napok nyomai még látszodtak a tetőn, de szombaton gyönyörű őszi idő fogadott mindenkit: gyereket, felnőttet, turistát, zarándokot, bekecsaljit és anyaországit. Az idei ünnepség szervezését a nyárádmagyarósi önkormányzat és iskola, a Bekecs Kulturális Egyesület, a Nyárádmente Kistérségi Társulás és a megyei önkormányzat karolta fel.
A megbékélés ideje
A hegytetőre igyekvők egy része kitérőt tett a Falu erdeje felé, ahol huszonhét magyar és két bosnyák katona sírkertje áll: itt a magyarósi önkormányzat és a megyei RMDSZ helyezett el koszorút, míg Nagy Béla nyárádselyei református lelkész azt hangsúlyozta: nincs nagyobb szeretet annál, ha valaki másokért adja az életét. Az itt elesett katonák nem voltak nyárádmentiek, de a legnagyobb áldozathozatallal megvédték szülőföldünket. Vannak pillanatok, amikor hadrendbe kell állni, de most eljött az a pillanat, hogy békejobbot nyújtsunk egymásnak, hogy több türelemmel, megértéssel elkerüljük az összecsapásokat.
Megvédeni azt, ami a miénk
Megnyitó és köszöntő beszédében Kacsó Antal magyarósi polgármester a 97 évvel ezelőtti áldozatokról beszélt, kiemelve: egész történelmünkben különböző nemzetek támadtak ránk, hogy a keserves munkával megszerzett javainkat elrabolják. 1990 után történelmi igazságszolgáltatás történt, elvett erdeinket, földjeinket visszaadták. Ám a ma legnagyobb kihívása az, hogy megvédjük mindazt, amiért mások az életüket áldozták, mert enélkül hontalanná, földönfutóvá lehetünk – figyelmeztetett Kacsó.
Borbély László parlamenti képviselő rámutatott: történelmünkben sok volt a harc és a kudarc, ugyanígy 1848-ban, 1956-ban, 1989-ben is, de mi mindahányszor nyertünk a kudarcokból, mert az akkor megfogalmazott eszmék érvényesülni tudtak. Ma az életünk kulcsszavai kell legyenek azok, amit az ember itt a Bekecsen érez: szépség, gyönyörűség, magasztosság, változatosság – mondta a megyei RMDSZ elnöke, Brassai Zsombor. A kor szelleme nem ezekről az értékekről szól, de mi képesek vagyunk dacolni az idők viharával és változtatni.
„Mi vagyunk a cél”
Az iskolások műsora után Fülöp László tűzmester meggyújtotta a lármafát, majd a közeli kápolnánál tett séta után a tömeg a Körtövés mezején álló másik emlékműhöz vonult. Itt Benkő József marosvásárhelyi tanár, hadtörténeti kutató beszélt az 1916 nyarán történtekről, amikor Románia hirtelen megtámadta Magyarországot, amely nem volt felkészülve ilyen hadmozdulatra, a székely határőrök pedig gyengén voltak felfegyverkezve. Ezért a románok gyors sikereket értek el, Brassó, Nagyszeben, Csíkszereda, Székelyudvarhely hamar elesett, és augusztus 26-án a román csapatok elérték Szováta térségét. A 9. kassai és a 10. miskolci ezredek bosnyák alakulatokkal megerősítve a Bekecsen foglalták el állásaikat. A sokáig elhúzódó harcok döntő pillanata az volt, amikor október 5-én a magyarok visszaverték a románok nagy ellentámadását, és visszaszorították őket a hegyről. Ezután következtek a gyors sikerek és Erdély felszabadítása. A magyarok nagy hibája az, hogy folyton csak a vesztességekre emlékeznek, de itt az ideje a győztes csatákra is emlékezni – emelte ki Benkő.
Az elesettek emlékművénél Majkó Norbert szovátai katolikus segédlelkész azokról az ősökről emlékezett meg, akik harcoltak a céljaikért. Gyerő Attila unitárius teológiai hallgató, tábori lelkész azt hangsúlyozta, hogy az itt vérüket hullató honfitársak egyetlen szót adtak át nekünk: kitartás.
Az emlékmű körül a turisták és zarándokok mellett sok huszár, lovas és gyalogos állt körbe: a torboszlói kopjás lófők, a 9. magyar királyi honvédezred mezőpaniti huszárai, a 15. Mátyás huszárezred gernyeszegi, mezőpaniti, marossárpataki lovasai, továbbá erdőszentgyörgyi, marosvásárhelyi, gyergyószetmiklósi, bihardiószegi, szegedi, szentjobbi, székelyudvarhelyi és szovátai huszárok és gyalogosok, valamint a marosvásárhelyi 23. határvadász zászlóalj hagyományőrzői. Az emlékezés koszorúit is elhelyezték a résztvevők, majd az ünneplés lehajtott zászlók mellett a himnuszok éneklésével zárult.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
Hatalmas lángok csaptak fel egy épületben Szászrégenben, amelyben raktár, autószerelő-műhely és lakrész is ki volt alakítva. A lángok megfékezésén számos tűzoltó dolgozott, a hétfőn éjszaka kigyulladt épületnek sikerült egy részét megmenteni.
Szombaton 16 óráig lezárják a 15-ös jelzésű (E578), Marosvásárhely és Kolozsvár közötti országút Maroskece-közeli (15. és 23. kilométer között) szakaszát.
Fotográfia és művészet címmel szervez kerekasztal-beszélgetést a Művészeti és Népiskola január 26-án 16 órától a sepsiszentgyörgyi Föld Szint közösségi téren.
Egy eltűn férfit keresnek Dózsa György községben a Nyárád folyó mentén. Kedden az akcióhoz a Maros megyei rendőrség és tűzoltóság, egy búvárcsapat és helyi önkéntesek is csatlakoztak – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!