Fotó: Veres Nándor
Második alkalommal szerveznek pénteken konferenciát és megemlékezést Csíkszentdomokoson Márton Áronról.
2013. augusztus 28., 16:512013. augusztus 28., 16:51
2013. augusztus 28., 16:562013. augusztus 28., 16:56
Csíkszentdomokoson, Márton Áron szülőfalujában 2010-ben hozták létre a Márton Áron Múzeumot. Kialakítása során több történészi munkát is feldolgoztak, így láthatóvá vált, hogy a Gyulafehérvár környéki kutatások mellett sokan foglalkoznak közvetlenül vagy közvetve Márton Áron életpályájával. Noha a kutatások eredménye a tudósok által lapozott történeti folyóiratokban, szaklapokban megjelentek, a szélesebb közönséghez kevés esetben jutottak el. Annak érdekében, hogy a Márton Áron-kutatások eredményei mindenki számára elérhetőek legyenek, 2012-ben megszervezték az első Márton Áron Konferenciát – mondta Lázár Csilla. A Márton Áron Múzeum vezetője kifejtette, a tavalyi konferenciát kétnaposra tervezték, így rengeteg, addig még nem publikált anyagot mutattak be. Mivel egy év alatt nem születhettek újabb eredmények, így idén ünnepi megemlékezést szerveztek.
A Márton Áron Múzeum és a Márton Áron Egyesület Csíkszentdomokosért szervezésében pénteken 10 órától a csíkszentdomokosi templomban szentmisével kezdődik a program, amelyen homíliát mond és főcelebrál Jakubinyi György érsek. Ezt követően 12 órától a községháza dísztermében hat történész hely- és kultúrtörténeti előadását hallgathatják meg az érdeklődők. A tervek szerint a harminc perces előadások a délutáni órákra véget érnek, azt követően lehetőség lesz megtekinteni a Márton Áron Múzeumot – fejtette ki Lázár.
Megtudtuk, Mihály János történész helytörténeti kutatásai során felkereste a Székelyudvarhely környéki plébániákat, ennek során Márton Áron bérmaútjairól is szerzett információkat. Ezeket összesítve, feldolgozva mutatja be a Márton Áron az udvarhelyszéki Domus Historiákban című előadását. Czikó László plébános államvizsga-dolgozatát írta Márton Áron bérmaútjairól, előadásában eredményeiről számol majd be. Balázs Lajos néprajzkutató Mitikus emlékek Márton Áron életrajzához címmel tart előadást, amelyben összefoglalja gyűjtőmunkája eredményeit. Hegedűs Enikő művészettörténész bemutatja Márton Áron kapcsolatát a kortárs művészekkel. Gál Hunor diakónus a püspökről készült fényképeket és azok feldolgozási módját ismerteti. Ferencz Kornélia, a Mária Rádió önkéntese másfél éve gyűjti papok és teológusok Márton Áronról szóló visszaemlékezéseit, ezekbe enged betekinteni pénteken – részletezte múzeumvezető. Hozzátette, meglepetésként a megemlékezés végén bemutatásra kerül a tavalyi konferencia előadásaiból összeállított kötet is.
Lázár Csilla kiemelte, a Márton Áronra való emlékezés mellett céljuk, hogy annak a fiatal kutatócsoportnak tagjai, akik ebből a korszakból publikálnak, megismerjék egymást, ezzel pedig további munkára ösztönözzék őket. Továbbá kifejtette, szeretnék a konferenciát a továbbiakban is megszervezni, a kutatások előrehaladtától függően akár kétévente.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
szóljon hozzá!