Fotó: Barabás Hajnal
Csíkkarcfalva neves szülöttjének, Mártonffy György püspöknek szobrát leplezték le és áldották meg Nagyboldogasszony búcsúján, szombaton. Az egész alakos alkotást a püspökről elnevezett iskola elé állították.
2015. augusztus 15., 19:052015. augusztus 15., 19:05
2015. augusztus 15., 22:162015. augusztus 15., 22:16
Csíkkarcfalva, régi nevén Nagyboldogasszonyfalva ünnepén, a búcsús szentmisét követően a helyi ifjúsági fúvószenekar kíséretében Mártonffy György lelepzetlen szobrához vonult az ünneplő közösség. Miután a község elöljárói leleplezték a két méteres alkotást, Tamás József püspök röviden méltatta az egykori erdélyi püspök cselekedeteit. „Báró Mártonffy Györgyöt 1713-ban nevezték ki püspöknek, nyolc évi püspöksége alatt az erdélyi katolikusság megerősödött, az elkobzott javait fokozatosan visszaszerezte. Nagy érdeme, hogy a lelkipásztori munkát újjászervezte, a papnevelést elindította” – emelte ki az 1721-ben elhunyt püspök érdemeit Tamás József.
A kerámia alapanyagú, bronzzal bevont szobrot a Mártonffy Györgyről elnevezett helyi iskola előtt állították fel. „A szobor itt fog állni, és emlékeztetni fog történelmünk eme szeletére, amely akkor is a megmaradásunkért folyt. A szobor itt fog állni, és tanúsítani fogja kegyeletét e kornak a múlt iránt, de a jövőbe vetett reményét is. A szobor itt fog állni, hogy biztatás, vagy vád legyen számunkra. Biztatás, hogy semmit se kímélve lépjünk a szobrot megörökítő személy nyomába. Vagy vád, ha eszméinket, hitünket, múltunkat, örökségünket és önmagunkat megtagadtuk” – fogalmazott az egyházi elöljáró.
A szobor megáldásának kis ünnepségén felszólalt az alkotója, Varga Gábor is, aki megköszönte, hogy ezt a szép munkát kapta. Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke pedig kihangsúlyozta, hogy jó helyen van a szobor, hiszen az út mellett elhaladva emlékeztet minket egy olyan személyre, aki sokat tett a közösségért. Az ünnepség végén a csíkkarcfalvi és jenőfalvi fiatalokból álló fúvószenekar kíséretével a közösség elénekelte a Himnuszt és a Székely himnuszt.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
szóljon hozzá!