
Fotó: Borbély Fanni
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
2025. április 17., 16:002025. április 17., 16:00
Csíkszeredában 2022. óta tartják meg jelenlegi formájában a Magyar Film Napja köré szervezett eseménysorozatot. A programot ismertető csütörtöki sajtótájékoztatón Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere rámutatott, hogy történelmi tény, hogy 1901. április 30-án mutatták be az első magyar filmet, Zsitkovszky Béla A táncz című alkotását az Uránia Filmszínházban. Ennek apropóján mostmár az egész Kárpát-medencében, így
– fogalmazott a városvezető.
DolhaI István, Magyarország csíkszeredai főkonzulja kiemelte, minden évben érdemes megemlékezni az 1901-es dátumról, hiszen fontos az, hogy a magyar film emlékezete Csíkban is tovább tudjon élni, és ebben segít a Csíki Mozi.
Fotó: Borbély Fanni
Antal Sándor, a Csíki Mozi igazgatója pedig elmondta, hogy az idei magyar filmnapok eseménysorozatának egyik fő tematikája a Holokauszt 80. évfordulójára való megemlékezés, amely téma köré két film is a programba került,
valamint az Emma és a halálfejes lepke szlovák-cseh-magyar koprodukció is filmvászonra kerül. Az igazgató hozzátette, igyekeztek úgy összeállítani a programot, hogy régi és új filmek, helyi és magyarországi érdekessségek is helyet kapjanak benne. A Magyar film napja programjait április 24-27. között szervezik meg, a vetítésekre pedig ingyenes lesz a belépés.
Április 24. 19 óra – Megnyitó, a Magyar Filmakadémia kiállítása
Április 25. 17 óra - Ahogy az óra jár – beszélgetés a végén Fecső Zoltán rendezővel
20 óra – Emma és a halálfejes lepke
Április 26. 11 óra – Legendárium Animációs Stúdió bemutatkozása
17 óra – Székely Legendárium: Babba Mária premier
20 óra – Az almafa virágai
Április 27. 16 óra – A tolonc - némafilm zenei aláfestéssel – vetítéssel egybekötött beszélgetés az erdélyi magyar filmgyártás kezdeteiről
19 óra - A régi fény ragyogjon- Szigetvár, 1566 - vetítéssel egybekötött beszélgetés a modern magyar filmkészítésről
Tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat július 2–5. között. A jubileumi rendezvényen hazai és magyarországi szakemberek osztják meg tapasztalataikat, és a nagyközönség számára is lesznek előadások.
Több mint egy hónapon át, június 11. és július 19. között közösségi meccsnézést szerveznek Csíkszereda központjában.
Korszerűbb körülmények között, a Poliklinika első emeletén működik tovább a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosi laboratóriuma, ahol helyet kaptak a mikrobiológiai laboratórium európai uniós támogatásból, újonnan vásárolt műszerei is.
A következő évben kezdődhet el Csíkszereda városbejáratainál az új, a városlakók tetszését elnyerő arculati elemek építése. Az ötletpályázat nyomán legjobbnak ítélt elképzelés alapján idén a műszaki terveket szeretnék elkészíttetni.
Megérett a borzsovai fürdő a felújításra, ezért a Csík Metropoliszövezet Egyesület, a csíkborzsovai közbirtokosság és a szépvízi önkormányzat összefogásával kedden kalákában fogtak hozzá a részbeni rendbetételéhez.
Két, egymással teljesen ellentétes ítélet született a tusnádfürdői Csukás-tó területének kisajátítása ügyében, az egyik a volt tulajdonosnak, a másik az önkormányzatnak adott igazat. Ezért egyelőre a tó jogi helyzete nem változik.
Tönkrement, megrongált utcabútorzatok és gyalogos-útburkolatok rontják Csíkszereda központjának látványát. A városháza feladatai közé tartozik a köztéri elemek folyamatos karbantartása, helyenként azonban még a gyakori javítgatás sem segít.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
Csak az útburkolati jelzések festése maradt még hátra a csíkmadarasi elkerülőúton, amelyet rövidesen megnyitnak a forgalom előtt. A vasútvonal által kettészelt község lakói számára jelentős könnyítést jelent ez a közlekedésben.
Szerda délután riasztották a mentőket Kászonfeltízre, ahol egy kirándulócsoport 13-15 éves diákjai rosszul lettek egy helyi panzióban.
szóljon hozzá!