Fotó: Veres Nándor
Márton Áron születésnapjának 117. évfordulóján emlékezünk a Gyulafehérvári (Erdélyi) Római Katolikus Egyházmegye valamikori püspökére. Arra a püspökre, aki következetesen kiállt a diktatúra ellen, attól függetlenül, hogy milyen felekezetűek voltak annak elszenvedői.
2013. augusztus 27., 17:572013. augusztus 27., 17:57
2013. augusztus 27., 18:232013. augusztus 27., 18:23
Száztizenhét éve augusztus 28-án született Csíkszentdomokoson Márton Áron erdélyi püspök. Földműves család szülöttje volt, aki az elemi iskolába szülőfalujában, a Római Katolikus Elemi Népiskolába járt. Középiskolai tanulmányait előbb a csíksomlyói Római Katolikus Gimnáziumban, a csíkszeredai főgimnáziumban, majd a gyulafehérvári kisszemináriumban végezte. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök Gyulafehérváron 1924. április 19-én diakónussá, július 6-án pedig pappá szentelte. XI. Piusz pápa 1938. december 24-én gyulafehérvári püspökké nevezte ki, majd a következő évben, február 12-én szentelték püspökké.
Csíkszentdomokoson az erdélyi püspök halálának harmincadik évfordulója alkalmából, 2010-ben Márton Áron Múzeumot hoztak létre. Tavaly első alkalommal szervezték meg a Márton Áron Konferenciát, ahol a közvetve vagy közvetlenül Márton Áronhoz kapcsolódó, még nem publikált tanulmányaikat mutathatták be a kutatók. Ennek folyatásaként idén is megszervezik a konferenciát, ahol újabb kutatási eredményeket tárnak a nyilvánosság elé. Továbbá bemutatják a tavalyi konferencia előadásaiból összeállított kötetet is – tudtuk meg Lázár Csillától, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum vezetőjétől.
Az intézményvezető Marton Józsefnek a Márton Áron tanúságtevése a görög katolikus bíborosok felé című munkája alapján beszélt arról, hogy Márton Áron következetesen kiállt az önkényuralom ellen. A püspök tette ezt attól függetlenül, hogy milyen felekezetűek, milyen nyelvűek voltak a diktatúra elszenvedői. Példának okáért 1944-ben a zsidók deportálása alatt Márton Áron volt az egyetlen magas rangú egyházi vezető, aki nyíltan felszólalt a zsidók védelmében – levelet írt a magyar hatóságoknak, hogy állítsák le a deportálásokat. Továbbá 1945-ben, amikor a görög katolikus egyházat vissza akarták olvasztani az ortodox egyházba, akkor ő kiállt a román anyanyelvű görög katolikusok védelmében. Körleveleket adott ki, felszólítva papjait, hogy a római katolikus templomokban engedjék a görög katolikusokat misézni. A hatvanas években újra diplomáciai kapcsolat létesült a Szentszék és Románia között. Felmerült Márton Áron bíborossá való kreálása, de ő visszautasította azt, mondván, hogy nem fogadhatja el azt addig, míg a mártír görög katolikus egyház nála idősebb és többet szenvedett püspökei nem bíborosok – foglalta össze a püspök nagylelkű gesztusait Lázár.
Márton Áron a papi szolgálati helyein (Marosvásárhely, Nagyszeben) már fiatalos érintkezésbe került a más felekezetű, anyanyelvű közösségekkel. Ezért így fogalmazott felszentelése után a neki beszédet mondókhoz szólva: „Ahogy Erdély földjén a hegyek völgyekkel, a mezők erdőkkel, hófedte bércek a síksággal váltakoznak, éppen úgy váltakoznak a népek Erdély földjén, ahol három nyelven beszélnek és hat-hétféle szertartás szerint imádják Istent, de van a krisztusi evangéliumnak ereje, amely hozzásegít ahhoz, hogy a különféle ellentétek összhangba olvadjanak fel, és a testvéri együttműködés útját egyengessék (…)”. Nem véletlen tehát, hogy az erdélyi magyarok sőt, a protestánsok egy része is úgy tekintett rá, mint „a Püspökre”. A görög katolikusok szintén így emlegetik, hiszen amikor betiltották ezen vallás gyakorlását és a papképzést, akkor Márton Áron befogadta a görög katolikus fiatalokat a római katolikus teológiára. Ezzel a gesztusával biztosította a görög katolikus papképzés folytonosságát. Lucian Mureşan görög katolikus érsek is az ő tanítványa volt, aki a domokosi múzeumban jártakor sírva fakadt, mert olyan élénken élt benne felpártolójuk emléke – tudtuk meg a múzeum vezetőjétől.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.
szóljon hozzá!