Igencsak megosztotta az érintetteket egy elmebetegségben szenvedő csíkszentdomokosi nő viselkedése. A hölgy gyerekei a gyermekvédelmi rendszerhez kerültek, mivel betegsége miatt nem tudta teljes felelősséggel nevelni őket. Ő azóta gyerekeit keresi. Két hete az egyik nevelőnőt is bántalmazta látván, hogy épp egyik gyerekét sétáltatja.
2016. szeptember 22., 12:162016. szeptember 22., 12:16
2016. szeptember 22., 14:072016. szeptember 22., 14:07
„Megragadta a kislány kezét, és nem engedte, annak ellenére sem, hogy az nagyon sírt, és kérte, hogy engedje el” – fogott bele a történtek ismertetésébe Csiszer Magdolna, a Hargita Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság munkatársa, a 2-es számú elhelyező központ nevelője. Az eset szeptember 9-én történt: a csíkszeredai Kossuth Lajos utcában a Nagy István Művészeti Szakközépiskola felé haladtak, hogy beírassa a hat éves kislányt az iskolába. Hirtelen felbukkant a kislány csíkszentdomokosi édesanyja. „Folyton az hajtogatta, hogy az ő kislánya, és vinni akarta, én pedig tettem a szolgálati kötelességemet és nem engedtem, fogtam a kislányt. Átadtam a telefonomat egy idős férfinek, hogy hívja a rendőrséget. Nagyon agresszívé vált az anya: üvöltött, rúgott, engem szájon ütött, és azokhoz is hozzáütött, akik hozzászóltak, hogy ne szenvedtesse a kislányt” – részletezte a történteket a nevelő.
Az előzményekről
Mint a nevelőnő magyarázta, megvonták a nőtől a szülői jogot, de minden hónapban egyszer látogathatja a lányát, bár volt rá alkalom, hogy rendőrségi eset lett belőle. Hasonlóan, mint szeptember 9-én, ugyanis akkor is a rendőrségnek kellett közbelépnie: a nőt megbilincselték, és mentővel elszállították a csíkszeredai pszichiátriára. Sok szemtanúja volt az esetnek. „Nagyon veszélyeztetett helyzetben vagyunk, mert továbbra is vinnünk kell iskolába a kislányt, és folyton figyelnünk kell, hogy az anya mikor bukkan fel ismét. Ha nem szedi a gyógyszerét, és ha alkoholt is fogyasztat, ki tudja mi lehet a következménye.” Mint megtudtuk, a kislány nem az egyedüli gyermeke a csíkszentdomokosi édesanyának, de mindegyik gyermekét elvették tőle, mert elmebetegségben szenved.
A szeptember 9-i incidens után a bántalmazott nevelőszülő feljelentést tett a rendőrségen – tudtuk meg Gheorghe Filiptől, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől. „Ennek értelmében bántalmazás elkövetése miatt büntetőeljárás indult a feltételezhetően beteg nő ellen, jelenleg folyik az eset kivizsgálása” – mondta.
„Nincs kezelés alatt és egyre súlyosbodik az állapota. Sajnos nem ellenőrzi senki a gyógyszeres kezelését. A rendszer kiemeli a gyermekeket a családból, viszont a szülőkön, ebben az esetben a betegen, nem segít senki” – adott hangot elégedetlenségének az esettel kapcsolatban egy, a neve elhallgatását kérő szociális munkás.
Mikor vehetik el a gyermeket?
Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője nem a konkrét esetről beszélt (ezt ugyanis nem teheti meg), hanem arról az eljárásról, ahogyan kiemelhetik a gyermeket a családból. Elsőként a polgármesteri hivatalok szociális munkatársai felmérés végeznek, majd javaslatot tesznek a gyermekek kiemeléséről, ezt követően a gyermekvédelmi igazgatóság is felmérést végez és javaslatot tesz. Azonban a döntést a gyermekvédelmi bizottság vagy – amennyiben a szülők nem egyeznek bele az intézkedésbe – a törvényszék hozza meg. „A gyermekeket csak akkor emeljük ki a családból, ha veszélyben van a fejlődésük, nincsenek biztonságban, olyan nélkülözésnek vannak kitéve, amely veszélyezteti a növekedésüket, és nem járatják iskolába sem” – hangsúlyozta az igazgató.
Személyes tapasztalat
Olyannal is beszéltünk, akinek személyes tapasztalata volt a beteg anyával. „Szerintem veszélyes az anyuka viselkedése. Mai napig előttem van az elborult arca, ahogyan a gyermekemre nézett, és ahogyan a babakocsi fele nyúlt. Azt sem tud kimenni a fejemből, amilyen meggyőződéssel állította, hogy elloptam a gyerekét, ahogyan kiabált nekem, és meglökte a vállamat” – emlékezett vissza a tavaszi esetre, ami Csíkszereda központjában történt. Ő egyébként nem érti, hogy hogyan engedhetik a hatóságok, hogy az utcán sétáljon egy ennyire beteg nő. „Segítségre, kezelésre van szüksége, nem szabadna megvárni azt, hogy komoly baj történjen” – mondta.
Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke azonban úgy véli, hogy ártalmatlan a nő. „Nyáron több anyuka babájára is azt mondta, hogy az övé, személyesen is találkoztam vele a kórházban, és tőlem is megkérdezte a kisbabámra nézve, hogy: »ez nem az én gyermekem?« De nem volt agresszív”– mesélte az egyesület elnöke. Hozzáfűzte, hogy az egyesület levelezőlistáján és Facebook-oldalán az anyukák sajnálatukat fejezték ki iránta, hiszen akarta nevelni a gyermekeit, de elvették tőle a betegsége miatt.
Ellentmondásos történet
Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere az ügy kapcsán úgy fogalmazott, hogy ellentmondásos a szóban forgó édesanya története. „Szociális segélyt kap, amelyért pár órát kell dolgoznia, amit meg is tesz. Sajnos a gyermekeket nem volt képes felelősen nevelni, akik emiatt bekerültek a gyermekvédelmi rendszerbe. Utána voltak időszakok, hogy ment a kisgyermekes szülők után, ez biztosan zavarta őket, de nincs értesülésem arról, hogy bárkit is bántalmazott volna” – osztotta meg. Hozzátette, a jogszabályok értelmében, hogy valakit orvosi kivizsgálásra lehessen vinni, az illető személynek is bele kell egyeznie, csakhogy a domokosi nő elzárkózik ettől. Mint magyarázta, az előírás szerint lehet kérni kényszerkezelést, de ehhez bizonyíték kell. „Valakit fejbe kell verni ahhoz, hogy közveszélyességet lehessen bizonyítani” – jegyezte meg némi iróniával. Szerinte nem volt megalapozott kényszerbeutalást kérni a falubeli édesanya esetében.
Pszichiátriai betegsége van
Veress Albert csíkszeredai elmegyógyász főorvos megkeresésünkre elmondta, a mentális egészségről szóló törvény szabályozza, hogy hogyan, milyen eljárással és feltételekkel kérhető a kényszerbeutalás egy adott beteg esetében. „Csak önveszélyesség és közveszélyesség esetén lehet szó erről az intézkedésről” – hangsúlyozta. Hozzátette: ismeri a szóban forgó nőt, akinek elmegyógyászati betegsége van, és nem együttműködő a kezelés tekintetében, azonban nem kezdeményezték a kényszerbeutalását, mert nem úgy ítélték meg, hogy közveszélyes volna. „Ha törvénybe ütközőt tesz, indítsanak ellene bűntetőeljárást, annak alapján vagy a rendőrség vagy a bíróság kérheti a hivatalos törvényszéki orvostani elmegyógyászati kivizsgálását” – magyarázta a pszichiáter.
Törvényi háttér
A 2002-ből származó és 2012-ben újraközölt, mentális egészségről szóló 487-es törvény szerint egy beteg kényszerbeutalását többek között a családorvos, a pszichiáter, a családtagok, valamint a rendőrség, a csendőrség, a tűzoltóság, az ügyészség, a polgármesteri hivatalok és a bíróság kérvényezheti. A kényszerbeutalás indokoltságát egy szakemberekből álló bizottságnak kell elemeznie, vizsgálnia, majd a döntésüket az igazságügyi szervnek is jóvá kell hagynia.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.