Fotó: Boda L. Gergely
Hulladéktárolási díjat vezetnek be 2016. január elsejétől: eszerint egy tonna szemét tárolása 80 lejbe fog kerülni, az illeték pedig év végéig megkétszereződik – jelentette be Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter. „A díj azért is magas, hogy senkinek ne legyen kedve a hulladék felhalmozásához” – fogalmazott a tárcavezető. Gavrilescu elmondása szerint az illeték bevezetésével Románia felzárkózik az Európai Unió „nulla szemét” elvéhez, amelynek alapján minden hulladékot újra kell hasznosítani, illetve nyersanyaggá kell alakítani.
2015. július 16., 15:092015. július 16., 15:09
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség legfrissebb, hétfőn közölt jelentése szerint 2012-ben a romániai megyei jogú városokban a hulladéknak kevesebb mint 5 százalékát hasznosították újra, ezzel az ország csak Törökországot, Montenegrót, Szerbiát és Macedóniát előzi meg az európai listán – az utóbbi két államban egyáltalán nem zajlott ilyen tevékenység. Bulgária ehhez képest 25 százalékos teljesítményt nyújtott. Az összeállítás élén Németország áll, ahol a szemét több mint 60 százalékát komposztálták, illetve újrahasznosították.
A hulladéktárolási díj kivetését már a 2013/31-es számú kormányrendelet előírta, eszerint 2014-ben tonnánkénti 50 lejes díjat vezettek volna be, az összeg pedig 2015-ben 80 lejre, 2016-ban pedig 120 lejre emelkedett volna. A rendeletet végül módosította a parlament, amely csak 2017-től vezette volna be a tonnánkénti 80 lejes illetéket.
Marosvásárhelyen és környékén csak a használt pillepalackoknak van állandó piaca. Papírt már jóval nehezebb értékesíteni, sörös dobozokat pedig nemigen éri meg gyűjteni, mert súlyuk elenyésző. Egy guberáló portálunknak elmondta, hogy ő kimondottan csak műanyag dobozokat és palackokat gyűjt, illetve ócskavasat próbál összeszedni. „A sörös doboz nem ér semmit, annyira könnyű, vasat meg egyre ritkábban lehet találni a kukák körül. Sokkal több a sörös- meg az ablaküveg, de azt nem tudjuk eladni” – mondta. A használt elektronikai háztartási cikkektől ingyenesen meg lehet válni bizonyos szakboltoknál vagy a köztisztasági vállalat udvarán. A városban elméletileg megoldottnak számít a szelektív gyűjtés, gyakorlatilag viszont szinte egyáltalán nem működik. A konténereket felborító, időnként akár felgyújtó cigányok miatt a lakótelepekről eltünedeztek a szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas nagy műanyagkukák, melyeket a lakótársulások kérésére számoltak fel. Legutóbb a héten is a tűzoltóknak kellett eloltaniuk egy Tudor lakótelepi szeméttárolónál keletkezett tüzet. A tűz átterjedt egy utánfutóra is, amelyet a tároló mellett parkoltak.
A nevelési hatáson kívül sok hasznuk azonban eddig sem volt. „Konténerekkel vagy azok nélkül, lássuk be, Marosvásárhelyen eddig sem működött megfelelőképpen a szelektív hulladékgyűjtés. A pillepalackokon kívül szinte semmire nincs vevő. Mivel az önkormányzatnak még nem sikerült megnyitni a kakasdi átrakóállomást, a külön-külön gyűjtött szemét egy helyre jut. Szelektív gyűjtésről majd akkor beszélhetünk, amikor megnyílik az átrakó és a kerelőszentpáli új tároló” – szögezte le Csegzi Sándor. A polgármester tanácsadója nagyon reméli, hogy őszig megoldódik mindkét létesítmény működtetésének kérdése. Addig is a városi és megyei önkormányzatnak ki kell választania a telephelyek működtetőit, és be kell fejeznie az oda vezető infrastruktúra kialakítását. „Mindezzel nem kellene megérnünk 2016. január elsejét és azt, hogy a lakossággal fizettessük meg azt a tonnánkénti 80 lejt, amit a minisztérium szeretne bevasalni” – tette hozzá Csegzi.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!