Fotó: Kristó Róbert
Éppen egy évtizede kezdték újra beindítani a magyar nyelv tanítását a moldvai csángó-magyarok körében. A történetről a csango.ro honlapon részletesen értekezik Hegyeli Attila, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége anyanyelvi oktatási programjainak irányítója.
2009. november 18., 13:432009. november 18., 13:43
Fotó: Kristó Róbert
Az MCSMSZ 1990 októberében alakult Sepsiszentgyörgyön, majd közel 10 évig ott is működött. A Csángó Oktatási programot 2000-ben hozták létre eleinte a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége keretében tevékenykedtek, majd fokozatosan a feladatok átkerültek az MCSMSZ-hez. Manapság a csángók jogaiért küzdő szervezet a magyar nyelvű oktatás megszervezését látja a legfontosabb tevékenységének. Az immár Bákóban székelő MCSMSZ jelenleg 21 településen indította be a magyar nyelv tanítását.
„2000-ben egyesek kivitelezhetetlennek, mások vakmerőségnek vagy éppen szélmalomharcnak tartották azon ötletünket, hogy moldvai csángó falvakban kezdjünk el először iskolán kívüli foglalkozások keretében, majd az iskolákban is magyar nyelvű foglalkozásokat szervezni a gyerekeknek. Akkor még nem tudtuk, hogy pontosan mekkora feladatra is vállalkozunk, de egyet láttunk, hogy sok faluban a gyerekek is értenek még, beszélnek még magyarul, azaz „csángósan”, ahogyan ők nevezik a magyar nyelvnek az errefelé hallható számunkra nagyon értékes és szép dialektusát.
Az azóta eltelt 9-10 év alatt sikerült megtapasztalni, hogy milyen ütemben lehet előrehaladni a gyakorlatban, melyek a legsúlyosabb fékező tényezők és melyek azok a módszerek, amely mentén a szervezést tovább kell vinni. De a gyakorlati jellegű tapasztalaton túl felgyűlt egy jelentős oktatás-módszertani, pedagógiai tapasztalat is. Három kiadást is megért már Csángó Szöveggyűjteményünk, készült feladatgyűjtemény és speciális tanterv is. Láttuk azt is, hogy minden esetben az iskolán kívüli foglalkozások által tudtunk továbblépni és bevezettetni az állami iskolákba a magyar nyelv tanítását\" - emeli ki Hegyeli Attila.
Az oktatásért felelő szakember azt is megjegyzi, hogy tíz évvel ezelőtt, Moldvában egyáltalán nem létezett rendszeres magyar nyelven zajló, szervezett foglalkozás a gyerekkel. Volt néhány táboroztatás, néha a gyerekeket erdélyi és magyarországi iskolákba vitték tapasztalatcserére. Ezen kívül néhány településen egy pár lelkes helybéli próbálta magyar nyelvre oktatni a gyereket. dícséretreméltó kezdeményezések ezek de áttörést nem hozhattak. Sőt a hivatalos oktatás sem teléjesen zökkenőmentes.
„Sajnos a mintegy 9000 moldvai csángó gyerek közül, kik még valamennyire beszélik, értik őseik nyelvét alig 1500-at tanítunk pillanatnyilag és mindössze 75 gyerek számára biztosítjuk a magyar nyelven való továbbtanulás lehetőségét. Oktatási programunk az elmúlt 10 évben beindított egy olyan folyamatot, amely révén a csángók magyar nyelvi oktatása megkezdődött, ez azonban nem nevezhető áttörésnek sem a számadatok, sem az elért eredmények szempontjából. A módszer jó, a tanárok és szervezők lelkesedése és hite sem hiányzott, azonban a feladat nagyságához képest pillanatnyilag jórészt az anyagiak hiánya miatt (nem 50 fő kellene ezen dolgozzon, hanem legalább 150) azt mondhatjuk, hogy oktatási programunk hatása a csángó társadalomra nem érte el azt a küszöbértéket, amely révén jelentős hatással lehetett volna” – értékeli a tízéves tevékenységet Hegyeli.
Vannak azért pozítivumok is, hiszen néhány településen sikerült megakadályozni a teljeskörű asszimilációt.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.