A szakember szerint ma Európában az, hogy valaki fával tüzel, egy szegénységi bizonyítvány
Fotó: Barabás Ákos
Romániában a legtöbb energiát fűtésre, világításra és az elektromos készülékek üzemeltetésére, illetve meleg víz előállítására fordították a háztartások. Az országban ugyanakkor főként megújuló energiaforrásokat használ a lakosság az Eurostat friss elemzése szerint. A csalóka adat hátterében a szakember szerint az állhat, hogy nálunk még mindig rengetegen használnak tűzifát a lakások fűtéséhez.
2022. június 26., 14:062022. június 26., 14:06
A háztartások energiafogyasztását vizsgálta friss kutatásában az Europai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat. Mint a 2020-as adatokat feldolgozó összeállításból kiderült, a háztartások adták az EU végső energiafogyasztásának 27 százalékát. A legtöbb energiát fűtésre fordították a háztartások, a legjelentősebb energiaforrás pedig a földgáz volt.
Az Eurostat 2017 óta gyűjti és teszi közzé a háztartások energiafogyasztásának részleteit. 2020-ban a lakossági szektor uniós energiafogyasztásának nagy részét a földgáz (31,7%) és a villamos energia (24,8%) fedezte. A megújuló energiaforrások aránya 20,3 százalék, ezt követik a kőolajtermékek (12,3%) és a hőtermelés (8,2%), kis hányadát pedig továbbra is a széntermékek, azaz szilárd tüzelőanyagok (2,7%) fedezik.
Hollandia (67,9%), Luxemburg (52,1%), Olaszország (52%) és Magyarország (50,7%) több mint 50 százalékban támaszkodott földgázra a lakossági szükségletek kielégítésében. Málta (72%) és Svédország (50,8%) leginkább az elektromosságra hagyatkozott, Horvátország (46%), Észtország (42%) és Szlovénia (41,6%) főként megújuló energiaforrásokat és bioüzemanyagokat használt. Az ír háztartások energiájuk 43 százalékát kőolajtermékekből, a lengyel háztartások 24,6 százalékát szilárd tüzelőanyagból szerezték be.
Az EU-ban a háztartások fő energiafelhasználása otthonaik fűtésére szolgál (62,8%), második helyen áll a vízmelegítés (15,1%), majd a világítás és az elektromos készülékek használata (14,5%), a főzés (6,1%), a helyiségek hűtése (0,4%) és az egyebek (1%) következnek. Romániában a legtöbb energiát fűtésre (62,2%), világításra és az elektromos készülékek üzemeltetésére (13,9%), illetve a használati meleg víz előállítására (13,8%) fordították a háztartások, kisebb arányban pedig főzésre (9,8%) és a helyiségek hűtésére (0,3%).
A kutatásból az is kiderül, hogy az EU-ban a világítás és a hűtés energiaszükségletének 100 százalékát, illetve a főzéshez szükséges energiaszükséglet 50,9 százalékát is a villamos energia fedezi. A földgáz alapvető szerepet játszik a tér és víz melegítésében (38% és 40,9%), valamint a főzésben (31,7%). A fűtés energiaszükségletének 26,8 százalékát, a vízmelegítés 13 százalékát és a főzés 3,6 százalékát a megújulók fedezik. A származtatott hő csak a vízmelegítésben (12,7%) és a helyiségfűtésben (10,2%) játszik fontos szerepet.
Az olajtermékek továbbra is a helyiségfűtési energiafelhasználás 15,6 százalékát, a főzés 13,2 százalékát és a vízmelegítés 12,1 százalékát teszik ki.
Ezek Portugália (86,8%), Horvátország (63,4%), Bulgária (61,9%), Szlovénia (56,2%), Románia (52,8%), Lettország (52,3%) és Észtország (51,5%). A főzés általában villamos energia és gáz felhasználásán alapul, Románia az utóbbit használja legnagyobb mértékben erre a célra (64,9%).
Az, hogy Romániában a megújuló energiaforrások teszik ki az energiafelhasználás legnagyobb részét, nem egy örvendetes dolog,
– mutatott rá megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke. Mint részletezte, az országban a villamosenergia-termelés 30 százalékát azok a vízerőművek adják, amelyeket még a ’60-’70-’80-as években építettek, ehhez jön hozzá az utóbbi évek energiapolitikájának érdemeként 2010 és 2016 között felépült 5000 megawattnyi, főként szél- és naperőmű. Mindez viszont nem mérvadó, hiszen az országban az EU-hoz hasonlóan a legtöbb energiát fűtésre használja a lakosság.
„Ez nem egy olyan statisztika, amivel büszkélkedni kell. Az, hogy égetjük az erdőket és a mindenféle szemetet, nem egy nagy dicsőség. Ez azt mutatja, hogy
Ez egyrészt negatív fényt vet a politikumra, amely nem volt képes úgy népszerűsíteni és olyan intézkedéseket hozni, hogy magasabb legyen a földgázt használók aránya, másrészt a hálózatok sem eléggé fejlettek, számos településen nincsenek is kiépítve.
Magyarországon az energiafogyasztás 50 százalékát teszi ki a földgáz, Romániában alig haladja meg a harmincat. Persze lehet nálunk egy mentalitásbeli probléma is, mert vannak olyan esetek, amikor noha van a településen belül gázhálózat, mégsem használja a lakosság. Azok viszont, akiknek településén nincs kiépítve a gázhálózat, még ha akarnak se tudnak rácsatlakozni, ez az igazi probléma” – hangsúlyozta a szakember.
Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.
Az állami katonai nyugdíjakról szóló törvényt kiegészítő jogszabályt a hét elején fogadta el döntő házként a szenátus – írja az Agerpres.
A jóváhagyott kiegészítést csütörtökön jelentette be a kormányszóvivő – írja az Agerpres.
A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.
Egy korszerű, több mint 9700 férőhelyes stadion fog épülni Brassóban – jelentette be csütörtökön Mihai Constantin kormányszóvivő.
Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) tizennégy fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
Alexandru Rafila szerint egy „17 éves és 9 hónapos” betegnek ugyanabban a kórházban kell folytatnia a kezelését „18 éves és 2 hónapos” korában is.
A 11 kilométer hosszú útszakasz átadását Marcel Ciolacu jelentette be szerdán.
Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást – írja az MTI a Fox News amerikai hírtelevízió szerda reggeli jelentésére hivatkozva.
1 hozzászólás