A szakember szerint ma Európában az, hogy valaki fával tüzel, egy szegénységi bizonyítvány
Fotó: Barabás Ákos
Romániában a legtöbb energiát fűtésre, világításra és az elektromos készülékek üzemeltetésére, illetve meleg víz előállítására fordították a háztartások. Az országban ugyanakkor főként megújuló energiaforrásokat használ a lakosság az Eurostat friss elemzése szerint. A csalóka adat hátterében a szakember szerint az állhat, hogy nálunk még mindig rengetegen használnak tűzifát a lakások fűtéséhez.
2022. június 26., 14:062022. június 26., 14:06
A háztartások energiafogyasztását vizsgálta friss kutatásában az Europai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat. Mint a 2020-as adatokat feldolgozó összeállításból kiderült, a háztartások adták az EU végső energiafogyasztásának 27 százalékát. A legtöbb energiát fűtésre fordították a háztartások, a legjelentősebb energiaforrás pedig a földgáz volt.
Az Eurostat 2017 óta gyűjti és teszi közzé a háztartások energiafogyasztásának részleteit. 2020-ban a lakossági szektor uniós energiafogyasztásának nagy részét a földgáz (31,7%) és a villamos energia (24,8%) fedezte. A megújuló energiaforrások aránya 20,3 százalék, ezt követik a kőolajtermékek (12,3%) és a hőtermelés (8,2%), kis hányadát pedig továbbra is a széntermékek, azaz szilárd tüzelőanyagok (2,7%) fedezik.
Hollandia (67,9%), Luxemburg (52,1%), Olaszország (52%) és Magyarország (50,7%) több mint 50 százalékban támaszkodott földgázra a lakossági szükségletek kielégítésében. Málta (72%) és Svédország (50,8%) leginkább az elektromosságra hagyatkozott, Horvátország (46%), Észtország (42%) és Szlovénia (41,6%) főként megújuló energiaforrásokat és bioüzemanyagokat használt. Az ír háztartások energiájuk 43 százalékát kőolajtermékekből, a lengyel háztartások 24,6 százalékát szilárd tüzelőanyagból szerezték be.
Az EU-ban a háztartások fő energiafelhasználása otthonaik fűtésére szolgál (62,8%), második helyen áll a vízmelegítés (15,1%), majd a világítás és az elektromos készülékek használata (14,5%), a főzés (6,1%), a helyiségek hűtése (0,4%) és az egyebek (1%) következnek. Romániában a legtöbb energiát fűtésre (62,2%), világításra és az elektromos készülékek üzemeltetésére (13,9%), illetve a használati meleg víz előállítására (13,8%) fordították a háztartások, kisebb arányban pedig főzésre (9,8%) és a helyiségek hűtésére (0,3%).
A kutatásból az is kiderül, hogy az EU-ban a világítás és a hűtés energiaszükségletének 100 százalékát, illetve a főzéshez szükséges energiaszükséglet 50,9 százalékát is a villamos energia fedezi. A földgáz alapvető szerepet játszik a tér és víz melegítésében (38% és 40,9%), valamint a főzésben (31,7%). A fűtés energiaszükségletének 26,8 százalékát, a vízmelegítés 13 százalékát és a főzés 3,6 százalékát a megújulók fedezik. A származtatott hő csak a vízmelegítésben (12,7%) és a helyiségfűtésben (10,2%) játszik fontos szerepet.
Az olajtermékek továbbra is a helyiségfűtési energiafelhasználás 15,6 százalékát, a főzés 13,2 százalékát és a vízmelegítés 12,1 százalékát teszik ki.
Ezek Portugália (86,8%), Horvátország (63,4%), Bulgária (61,9%), Szlovénia (56,2%), Románia (52,8%), Lettország (52,3%) és Észtország (51,5%). A főzés általában villamos energia és gáz felhasználásán alapul, Románia az utóbbit használja legnagyobb mértékben erre a célra (64,9%).
Az, hogy Romániában a megújuló energiaforrások teszik ki az energiafelhasználás legnagyobb részét, nem egy örvendetes dolog,
– mutatott rá megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke. Mint részletezte, az országban a villamosenergia-termelés 30 százalékát azok a vízerőművek adják, amelyeket még a ’60-’70-’80-as években építettek, ehhez jön hozzá az utóbbi évek energiapolitikájának érdemeként 2010 és 2016 között felépült 5000 megawattnyi, főként szél- és naperőmű. Mindez viszont nem mérvadó, hiszen az országban az EU-hoz hasonlóan a legtöbb energiát fűtésre használja a lakosság.
„Ez nem egy olyan statisztika, amivel büszkélkedni kell. Az, hogy égetjük az erdőket és a mindenféle szemetet, nem egy nagy dicsőség. Ez azt mutatja, hogy
Ez egyrészt negatív fényt vet a politikumra, amely nem volt képes úgy népszerűsíteni és olyan intézkedéseket hozni, hogy magasabb legyen a földgázt használók aránya, másrészt a hálózatok sem eléggé fejlettek, számos településen nincsenek is kiépítve.
Magyarországon az energiafogyasztás 50 százalékát teszi ki a földgáz, Romániában alig haladja meg a harmincat. Persze lehet nálunk egy mentalitásbeli probléma is, mert vannak olyan esetek, amikor noha van a településen belül gázhálózat, mégsem használja a lakosság. Azok viszont, akiknek településén nincs kiépítve a gázhálózat, még ha akarnak se tudnak rácsatlakozni, ez az igazi probléma” – hangsúlyozta a szakember.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.
1 hozzászólás