Romániában főként megújuló energiaforrásokat használ a lakosság fűtésre, tehát többnyire fával tüzel

A szakember szerint ma Európában az, hogy valaki fával tüzel, egy szegénységi bizonyítvány •  Fotó: Barabás Ákos

A szakember szerint ma Európában az, hogy valaki fával tüzel, egy szegénységi bizonyítvány

Fotó: Barabás Ákos

Romániában a legtöbb energiát fűtésre, világításra és az elektromos készülékek üzemeltetésére, illetve meleg víz előállítására fordították a háztartások. Az országban ugyanakkor főként megújuló energiaforrásokat használ a lakosság az Eurostat friss elemzése szerint. A csalóka adat hátterében a szakember szerint az állhat, hogy nálunk még mindig rengetegen használnak tűzifát a lakások fűtéséhez.

Iszlai Katalin

2022. június 26., 14:062022. június 26., 14:06

A háztartások energiafogyasztását vizsgálta friss kutatásában az Europai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat. Mint a 2020-as adatokat feldolgozó összeállításból kiderült, a háztartások adták az EU végső energiafogyasztásának 27 százalékát. A legtöbb energiát fűtésre fordították a háztartások, a legjelentősebb energiaforrás pedig a földgáz volt.

A megújulók az élen

Az Eurostat 2017 óta gyűjti és teszi közzé a háztartások energiafogyasztásának részleteit. 2020-ban a lakossági szektor uniós energiafogyasztásának nagy részét a földgáz (31,7%) és a villamos energia (24,8%) fedezte. A megújuló energiaforrások aránya 20,3 százalék, ezt követik a kőolajtermékek (12,3%) és a hőtermelés (8,2%), kis hányadát pedig továbbra is a széntermékek, azaz szilárd tüzelőanyagok (2,7%) fedezik.

Hollandia (67,9%), Luxemburg (52,1%), Olaszország (52%) és Magyarország (50,7%) több mint 50 százalékban támaszkodott földgázra a lakossági szükségletek kielégítésében. Málta (72%) és Svédország (50,8%) leginkább az elektromosságra hagyatkozott, Horvátország (46%), Észtország (42%) és Szlovénia (41,6%) főként megújuló energiaforrásokat és bioüzemanyagokat használt. Az ír háztartások energiájuk 43 százalékát kőolajtermékekből, a lengyel háztartások 24,6 százalékát szilárd tüzelőanyagból szerezték be.

Romániában a lakossági energiafelhasználás legjelentősebb energiaforrását a megújulók teszik ki (38,2%), ezt követi a földgáz (34,3%) és a villamos energia (14,6%).

Az EU-ban a háztartások fő energiafelhasználása otthonaik fűtésére szolgál (62,8%), második helyen áll a vízmelegítés (15,1%), majd a világítás és az elektromos készülékek használata (14,5%), a főzés (6,1%), a helyiségek hűtése (0,4%) és az egyebek (1%) következnek. Romániában a legtöbb energiát fűtésre (62,2%), világításra és az elektromos készülékek üzemeltetésére (13,9%), illetve a használati meleg víz előállítására (13,8%) fordították a háztartások, kisebb arányban pedig főzésre (9,8%) és a helyiségek hűtésére (0,3%).

Mit mire használunk?

A kutatásból az is kiderül, hogy az EU-ban a világítás és a hűtés energiaszükségletének 100 százalékát, illetve a főzéshez szükséges energiaszükséglet 50,9 százalékát is a villamos energia fedezi. A földgáz alapvető szerepet játszik a tér és víz melegítésében (38% és 40,9%), valamint a főzésben (31,7%). A fűtés energiaszükségletének 26,8 százalékát, a vízmelegítés 13 százalékát és a főzés 3,6 százalékát a megújulók fedezik. A származtatott hő csak a vízmelegítésben (12,7%) és a helyiségfűtésben (10,2%) játszik fontos szerepet.

Galéria

Az olajtermékek továbbra is a helyiségfűtési energiafelhasználás 15,6 százalékát, a főzés 13,2 százalékát és a vízmelegítés 12,1 százalékát teszik ki.

Az EU 27 tagállamából hét az otthonaik fűtéséhez szükséges energia több mint felét megújuló energiából állítja elő.

Ezek Portugália (86,8%), Horvátország (63,4%), Bulgária (61,9%), Szlovénia (56,2%), Románia (52,8%), Lettország (52,3%) és Észtország (51,5%). A főzés általában villamos energia és gáz felhasználásán alapul, Románia az utóbbit használja legnagyobb mértékben erre a célra (64,9%).

Mi áll a számok mögött?

Az, hogy Romániában a megújuló energiaforrások teszik ki az energiafelhasználás legnagyobb részét, nem egy örvendetes dolog,

a gyakorlatban ugyanis ez azt jelenti, hogy a lakosság nagy része még mindig fával tüzel

– mutatott rá megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke. Mint részletezte, az országban a villamosenergia-termelés 30 százalékát azok a vízerőművek adják, amelyeket még a ’60-’70-’80-as években építettek, ehhez jön hozzá az utóbbi évek energiapolitikájának érdemeként 2010 és 2016 között felépült 5000 megawattnyi, főként szél- és naperőmű. Mindez viszont nem mérvadó, hiszen az országban az EU-hoz hasonlóan a legtöbb energiát fűtésre használja a lakosság.

Annak, hogy nálunk a fűtéséhez szükséges energia több mint felét megújuló energiából állítják elő, az lehet az oka, hogy több millió háztartás fával fűt, a fa pedig még megújulónak számít.

„Ez nem egy olyan statisztika, amivel büszkélkedni kell. Az, hogy égetjük az erdőket és a mindenféle szemetet, nem egy nagy dicsőség. Ez azt mutatja, hogy

Idézet
annak ellenére, hogy Romániának még mindig van saját termelésű földgáza, többen használják a tűzifát, mint a gázt.

Ez egyrészt negatív fényt vet a politikumra, amely nem volt képes úgy népszerűsíteni és olyan intézkedéseket hozni, hogy magasabb legyen a földgázt használók aránya, másrészt a hálózatok sem eléggé fejlettek, számos településen nincsenek is kiépítve.

Idézet
Ma Európában az, hogy valaki fával tüzel, egy szegénységi bizonyítvány.

Magyarországon az energiafogyasztás 50 százalékát teszi ki a földgáz, Romániában alig haladja meg a harmincat. Persze lehet nálunk egy mentalitásbeli probléma is, mert vannak olyan esetek, amikor noha van a településen belül gázhálózat, mégsem használja a lakosság. Azok viszont, akiknek településén nincs kiépítve a gázhálózat, még ha akarnak se tudnak rácsatlakozni, ez az igazi probléma” – hangsúlyozta a szakember.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump
2025. június 24., kedd

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok

A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok
2025. június 24., kedd

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár

A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár
2025. június 24., kedd

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után

Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után
2025. június 24., kedd

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal

Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal