Fotó: Kiss Gábor
Romániának adott igazat a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjának (ICSID) nemzetközi választottbírósága a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatt a Gabriel Resources által indított kártérítési perben – jelentették be pénteken késő este a kormány képviselői.
2024. március 09., 09:112024. március 09., 09:11
2024. március 09., 11:372024. március 09., 11:37
A washigtoni székhelyű választottbíróság döntése értelmében Romániának nem kell kártérítést fizetnie a pert kezdeményező Gabriel Resources Ltd. és Gabriel Resources (Jersey) vállalatnak, sőt utóbbiak kötelesek megtéríteni a perköltségeket az államnak – derül ki a kormány közleményéből, amelyet az Agerpres szemlézett.
– idézték a közleményben Marcel Ciolacut. A miniszterelnök ugyanakkor köszönetet mondott az ügyvédeknek, akik „professzionálisan és becsülettel képviselték Romániát!”
A döntés kapcsán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is örömét fejezte ki Facebook-oldalán, ugyanis az ő környezetvédelmi minisztersége alatt indult a per.
Marcel Boloş pénzügyminiszter a Digi24 televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy
A kanadai cégek 2015 júliusában kezdeményezték a kártérítési eljárást az ICSID nemzetközi választottbíróságánál. A bíróság 2023 szeptemberében az eljárást lezártnak nyilvánította.
A kormány sajtóosztálya nemrég az Agerpres érdeklődésére azt nyilatkozta, hogy
Keresetükben azzal vádolták a román államot, hogy megsértette a 2009-ben ratifikált román-kanadai és az 1995-ben ratifikált román-brit beruházásvédelmi megállapodást a verespataki bányaprojekt meghiúsításával.
A világörökségnek számító nemzeti értékeket nem szabad eladni, ezeket meg kell védeni – jelentette ki Dacian Cioloş volt miniszterelnök péntek éjszaka, miután a kormány közölte, hogy a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjának (ICSID) nemzetközi választottbírósága Romániának adott igazat a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatt a Gabriel Resources által indított kártérítési perben.
"Verespatak továbbra az UNESCO világörökségi listáján marad, és a román államnak nem kell semmiféle kártérítést fizetnie.
– fogalmazott Facebook-bejegyzésében az európai parlamenti képviselő.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter a Verespatak-perben született döntésre reagálva szombaton kijelentette, hogy ezzel lezártnak tekinthető a romániai ciántechnológiás aranykitermelés ügye.
Az RMDSZ politikusa szombaton elmondta, hogy
Tánczos gratulált a környezetvédelmi minisztériumnál dolgozó volt kollégáinak „a professzionális és komoly munkájukért”. Azt mondta, nekik is köszönhető, hogy Románia számára kedvező ítélet született a Verespatak-perben,
A volt tárcavezető szerint ugyanakkor érthetetlen, hogy Marcel Boloş pénzügyminiszter miért bocsátkozott feltételezésekbe az elmúlt hetekben a per kimenetelét illetően, miközben az évek során a kormány és az illetékes minisztériumok képviselői is tartózkodtak a nyilatkozatoktól. Tánczos úgy véli, Boloş kijelentései miatt most meglepőnek számít a Románia számára kedvező döntés.
– zárta nyilatkozatát Tánczos Barna.
Üdvözölte Románia győzelmét a Verespatak-perben Klaus Iohannis államfő, és
„Hosszú éveken át tartó politikai és jogi viták után elérkezett az igazság pillanata. Románia megnyerte a Verespatak-pert, és nem kell semmiféle büntetést vagy kártérítést fizetnie. Harcolt és sikerült megvédenie nemzeti örökségét” – fogalmazott szombati Facebook-bejegyzésében az elnök.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!