Fotó: Mihai Poziumischi/Agerpres
Elutasította a bukaresti szenátus szerdán azt a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által kidolgozott, a törvényhozás két magyar képviselője által decemberben ismét beterjesztett törvényjavaslatot, amely területi autonómiát irányozna elő a Székelyföldnek.
2020. április 29., 16:092020. április 29., 16:09
2020. április 29., 17:592020. április 29., 17:59
A döntéshozó kamaraként eljáró felsőház plénumában rendezett név szerinti voksoláson 126 szavazattal 9 ellenében erősítették meg a Székelyföld autonómiáját elutasító szakbizottsági jelentést.
Az autonómiatervezetet kizárólag az RMDSZ frakciója támogatta. A szenátorok egy része jelen volt a plénum ülésén, ők a mikrofonhoz lépve nyilvánították ki opciójukat. A felsőház többi tagját telefonon hívták fel, és így éltek szavazati jogukkal.
A szenátoroknak egyébként a törvénytervezetet elutasító jelentésről kellett szavazniuk. Vagyis a román szenátorok igennel szavaztak az elutasításra, míg az RMDSZ-es honatyák nemmel.
Ez néhány politikust megzavart, akadt olyan szenátor, aki először azt mondta, hogy ellene szavaz a javaslatnak, ami azt jelentette volna, hogy támogatja az autonómiastatútumot. Megjegyzendő, hogy
Mint ismert, a törvénytervezetet korábban hallgatólagosan fogadta el a képviselőház.
A Székelyföld területi autonómiájáról szóló tervezetet március 25-éig kellett volna tárgyalja a képviselőház. Mivel a plénumban nem tűzték napirendre, hallgatólagosan elfogadták, a napokban átment a szenátusba, amely döntőházként szavaz majd.
Bírálta szerdán Klaus Johannis államfő a Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét, hangsúlyozva, a Szociáldemokrata Párt (PSD) segített az RMDSZ-nek abban, hogy átmenjen a javaslat a képviselőházon.
Románia amerikai egyesült államokbeli nagykövetsége szerdán bejelentette, hogy az ország teljesítette a vízummentességi programban való részvétel fő feltételét, azaz a vízumkérelmek visszautasítási arányának 3 százalék alá szorítását.
Az Állandó Választási Hatóság szerdán bejelentette, hogy az elnökválasztás november 24-i fordulójában induló 14 jelölt pénzügyi megbízottjainak eddig közölt adatai szerint a jelölteknek összesen 119,4 millió lejt állt rendelkezésükre a kampányukra.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) szerint az országos bruttó minimálbér január elsejei megemelése 4050 lejre egy természetes lépés, amely további béremelkedéseket eredményez, hozzájárulva a munkavállalók életszínvonalának javulásához.
A megszokott körülmények között folytathatják tevékenységüket a gépjárművek időszakos műszaki vizsgáztatását (ITP) végző műhelyek – közölte szerdán a Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR).
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) kedden felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, mert a platform a saját közösségi alapelveit megszegve engedélyezte Călin Georgescu politikai hirdetéseit.
A közigazgatási törvénykönyv nem teszi lehetővé, hogy a polgármesteri hivatalnál és a helyi érdekű közszolgáltatásoknál dolgozó alkalmazottak a helyi tanács határozata alapján olyan bérpótlékokat kapjanak, amelyeket más jogszabályok nem írnak elő.
Diana Şoşoacă EP-képviselő, az SOS Románia párt elnöke egy hétfői kampányrendezvényen kijelentette, hogy támogatni fogja Călin Georgescu független jelöltet az államfőválasztás második fordulójában.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőtestülete jóváhagyta hétfő esti ülésén, hogy a Bihar megyei tanács elnöki tisztségét betöltő Ilie Bolojan legyen a párt ideiglenes elnöke – nyilatkozták pártforrások.
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd.
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerint az országban a háziorvosok közel 20 százaléka 70 évnél idősebb, és sok olyan település van, ahol nincs családorvos.
1 hozzászólás