Fotó: Presidency.ro
Bírálta szerdán Klaus Johannis államfő a Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét, hangsúlyozva, a Szociáldemokrata Párt (PSD) segített az RMDSZ-nek abban, hogy átmenjen a javaslat a képviselőházon.
2020. április 29., 13:122020. április 29., 13:12
2020. április 30., 19:182020. április 30., 19:18
Bírálta szerdán Klaus Johannis államfő a Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét, hangsúlyozva, a Szociáldemokrata Párt (PSD) segített az RMDSZ-nek abban, hogy átmenjen a javaslat a képviselőházon.
„Jó napot kívánok, PSD! (ezt magyarul mondta az elnök - szerk. megj.) Hihetetlen, kedves románok, hogy mi zajlik Románia Parlamentjében.
Miközben jómagam, a kormány és a többi hatóság az emberek életéért küzdünk, azért harcolunk, hogy szabaduljunk meg ettől a járványtól, a nagy PSD azért harcol a parlamenti titkos irodákban, hogy adja Erdélyt a magyaroknak.
– fogalmazott az államfő a Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában.
Johannis hozzátette, lehet, ezáltal jobban megértik az emberek, miért ragaszkodott az előre hozott választásokhoz.
– nyomatékosította.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti törvényhozás alsóháza április 23-án fogadta el hallgatólagosan a Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezetét. A javaslatról a szenátus szavaz döntő házként.
A Székelyföld területi autonómiájáról szóló tervezetet március 25-éig kellett volna tárgyalja a képviselőház. Mivel a plénumban nem tűzték napirendre, hallgatólagosan elfogadták, a napokban átment a szenátusba, amely döntőházként szavaz majd.
A román alkotmány 75. cikkelyének második bekezdése értelmében a törvénytervezetekről a parlament először megkeresett kamarája 45 napon belül dönt, ha pedig nem bocsátják szavazásra az előterjesztést, a határidő átlépése esetén a törvény az illető ház által elfogadottnak számít, és átkerül a parlament másik házához. Itt már nincs határidő szabva az elfogadásra vagy elutasításra. A törvénytervezetet az RMDSZ listáján mandátumot szerzett, korábban a Magyar Polgári Párt (MPP) színeiben politizáló Biró Zsolt és Kulcsár-Terza József képviselő nyújtotta be tavaly decemberben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem támogatja a Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezetét és ellene fog szavazni a szenátusban, amely döntő ház az ügyben – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu az Agerpres beszámolója szerint.
A PSD a képviselőház szakbizottságában is a törvénytervezet ellen foglalt állást, a tervezet minden bizottságban negatív véleményezést kapott, negatív véleményezéssel került a képviselőház napirendjére, írta Ciolacu szerdai Facebook-bejegyzésében.
Florin Roman, a PNL képviselőházi frakciójának vezetője azon a véleményen van, hogy a Székelyföld autonómiastatútumáról szóló törvénytervezet hallgatólagos elfogadása a PSD és az RMDSZ közötti „politikai alku” eredménye. Az RMDSZ ennek fejében támogatja a PSD-t, hogy átvigye a parlamenten a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos populista tervezeteit, állítja Roman.
– jelentette ki Victor Ponta, az alakulat elnöke.
Varujan Vosganian, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) szóvivője az Agerpres hírügynökségnek kijelentette, az alakulat szenátorai a törvénytervezet ellen fognak voksolni. Meggyőződése ugyanakkor, hogy csak a házbizottság figyelmetlenségének tudható be a tervezet hallgatólagos elfogadása.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szintén bejelentette, hogy a tervezet ellen voksol a szenátusban. Úgy vélik, a jogszabályjavaslat szembemegy az alkotmány előírásaival, és „semmiféleképpen nincs a segítségünkre a jelenlegi nehéz időszakban”. „A törvénytervezet a demagógia és a politikai cinizmus újabb példája egy olyan alakulat részéről, amely nem tett túl sokat az elmúlt 30 évben a magyarok lakta régiók gazdasági fejlődése érdekében, ugyanakkor politikai szövetségeséhez, a PSD-hez hasonlóan időnként kijátssza a nacionalista kártyát” – fogalmaz közleményében az USR.
A Népi Mozgalom Párt elnöke (PMP), Eugen Tomac szerint Székelyföld autonómiastatútuma törvénytervezetének hallgatólagos elfogadása „a román nép és Románia egyik legnagyobb megaláztatását jelenti”, szenátoraik a tervezet ellen voksolnak.
Robert Cazanciuc, a felsőház ügyvivő elnöke szerdán 14 órára összehívta a ház plenáris ülését, amelynek napirendjén egyetlen pont szerepel: a Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezete.
A kormány csütörtökön jóváhagyta a határozattervezetet az államelnök-választás 2025. május 4-i kiírásáról; a kampányidőszak február 18-án kezdődik.
Tavaly novemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 8337 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma 1,7-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet csütörtökön közzétett adataiból.
2024-ben közel 9300 hívást regisztráltak az országos esélyegyenlőségi ügynökség (ANES) által működtetett, a nap 24 órájában hívható ingyenes 0800 500 333-as segélyvonalra.
Huszonhat késszúrással ölte meg 33 éves élettársát egy férfi Prahova megyében. A gyanúsítottat őrizetbe vették.
A bukaresti egészségügyi igazgatóság (DSP) 4400 lejes bírságot rótt ki a fővárosi Ion Cantacuzino kórházra az ellopott amputált lábak ügye miatt a rendőrség igénylésére végzett ellenőrzések nyomán.
Charles Darwin sírját rongálták meg hétfőn Londonban környezetvédelmi aktivisták. Meg is magyarázták, hogy miért éppen az övét.
A fővárosi rendőrök nyomoznak egy ismeretlen tettes ellen, aki betört egy bukaresti kórházba, és emberi testrészeket lopott el egy anatómiai hulladékokat tároló hűtőládából.
Állatok marták halálra a dél-romániai Craiova városában azt a négyéves kisfiút, akinek a holttestét vasárnap este találták meg egy lakóhelyéhez közeli bozótban – közölte hétfőn a Dolj megyei rendőrség.
A Richter-skálán 3,5-ös erősségű földrengés volt hétfőn 19 óra 8 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Kaliforniában a Nemzeti Gárda további ezer tagját vezényelték a tűzvész elleni védekezésre – közölte Gavin Newsom kormányzó vasárnap.
8 hozzászólás