Budapesten, pénteken a Magyar Tudományos Akadémián az 1989-es romániai forradalomra emlékeztek. Az értekezleten elhangzott, hogy habár két évtized eltelt, ma is kell küzdeni a kommunizmus örökségével.
2009. december 04., 21:002009. december 04., 21:00
2009. december 04., 23:572009. december 04., 23:57
Szabadulni kell a kommunista kísértetektől és össze kell fogni a rendszerváltás győzelme érdekében - mondta Tőkés László. EP-képviselő szerint még mindig meg van a társadalmi terepe a posztkommunista ideológiának Romániában.
A romániai forradalom 1989. december 16-án Temesvárról indult ki amikor is erőszakosan ki akarták lakoltatni Tőkés Lászlót, majd miután hívei ezt megakadályozták és a kommunista hatóságok le akarták tartóztatni a református lelkészt, a járókelőkből a magyarok mellett románokból és németekből felduzzadt tömeg ellenszegült. 17-re a tiltakozásból kommunista ellenes tüntetés, forradalom robbant ki. Mivel már a szekusok és rendőrök nem bírtak a tömeggel bevetették a katonaságot, az elején sajnos a tömegbe lőttek, de később a forradalom oldalára áltak.
Az akkor elkezdődött rendszerváltozást folytatnunk kell, mert szembe kell néznünk a kommunizmus visszahúzó örökségével és azt le kell küzdenünk, mert a rendszerváltozást folytatnunk kell – fejtette ki Tőkés László EP-Képviselő.
Temesváron 1989-ben semlegesítették a kommunista rendszer két eszközét, a félelmet és a megosztást - mondta Emil Constantinescu, Románia volt elnöke. Ez a kezdetben kisszámú bátor ember puszta kézzel mind a hadsereget, mind a Securitatét legyőzték és elérték, hogy Temesvár szabad város legyen – hangsúlyozta Constantinescu.
Temesvár ma ugyanazt mondja, mint 20 évvel ezelőtt. Azt, hogy ma sem lehet. Ma sem lehet jó döntéseket hozni az embereknek az ismerete és szeretete nélkül – mondta Balogh Zoltán fideszes országgyűlési képviselő.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke arról beszélt, hogy húsz évvel a közép-európai rendszerváltások után még mindig nem mondhatjuk, hogy célba értünk volna - hangzott el a Duna Tv hiradójában.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.