Budapesten, pénteken a Magyar Tudományos Akadémián az 1989-es romániai forradalomra emlékeztek. Az értekezleten elhangzott, hogy habár két évtized eltelt, ma is kell küzdeni a kommunizmus örökségével.
2009. december 04., 21:002009. december 04., 21:00
2009. december 04., 23:572009. december 04., 23:57
Szabadulni kell a kommunista kísértetektől és össze kell fogni a rendszerváltás győzelme érdekében - mondta Tőkés László. EP-képviselő szerint még mindig meg van a társadalmi terepe a posztkommunista ideológiának Romániában.
A romániai forradalom 1989. december 16-án Temesvárról indult ki amikor is erőszakosan ki akarták lakoltatni Tőkés Lászlót, majd miután hívei ezt megakadályozták és a kommunista hatóságok le akarták tartóztatni a református lelkészt, a járókelőkből a magyarok mellett románokból és németekből felduzzadt tömeg ellenszegült. 17-re a tiltakozásból kommunista ellenes tüntetés, forradalom robbant ki. Mivel már a szekusok és rendőrök nem bírtak a tömeggel bevetették a katonaságot, az elején sajnos a tömegbe lőttek, de később a forradalom oldalára áltak.
Az akkor elkezdődött rendszerváltozást folytatnunk kell, mert szembe kell néznünk a kommunizmus visszahúzó örökségével és azt le kell küzdenünk, mert a rendszerváltozást folytatnunk kell – fejtette ki Tőkés László EP-Képviselő.
Temesváron 1989-ben semlegesítették a kommunista rendszer két eszközét, a félelmet és a megosztást - mondta Emil Constantinescu, Románia volt elnöke. Ez a kezdetben kisszámú bátor ember puszta kézzel mind a hadsereget, mind a Securitatét legyőzték és elérték, hogy Temesvár szabad város legyen – hangsúlyozta Constantinescu.
Temesvár ma ugyanazt mondja, mint 20 évvel ezelőtt. Azt, hogy ma sem lehet. Ma sem lehet jó döntéseket hozni az embereknek az ismerete és szeretete nélkül – mondta Balogh Zoltán fideszes országgyűlési képviselő.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke arról beszélt, hogy húsz évvel a közép-európai rendszerváltások után még mindig nem mondhatjuk, hogy célba értünk volna - hangzott el a Duna Tv hiradójában.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin beteggel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.