Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az már korábban kiderült, hogy országos szinten a félévi dolgozatok megírása elmarad, az online térbe szorult oktatás során mégis minősíteni, osztályozni kell a diákokat, hiszen félév végén le is kell zárni őket. Tanárokkal beszélgettünk, hogyan zajlik a „számonkérés”.
2020. november 25., 09:112020. november 25., 09:11
„Az évnyitó gyűlésen már elhangzott, hogy lehetséges a diákok tudásának felmérése online formában is” – kezdte Anita, aki angol nyelvet tanít 1–5. osztályokban. Az első hetek online óráinak tapasztalata ráébresztette, hogy külön kell választania az alsóbb osztályokat a nagyobbaktól.
– mesélte. Mivel angol nyelvből több online felület is létezik, ahol úgynevezett élő feladatlapot is el tud készíteni, bevallása szerint kissé könnyebb dolga van más tanárokhoz képest. „Inkább interaktív besorolásúakat választok. Így az elhangzottakra – például öt zöld ceruza – csak rá kell kattintson a diák. A feladatlap végén pedig emailcím segítségével automatikusan elküldi nekem a rendszer a válaszokat. Ezeket tudom pontozni, így alakulnak ki a jegyek” – avatott be a részletekbe. Az online tanórán is hasonlóan kérdezi őket vagy épp feladatokat ad ki, amelyet a következő óráig vissza kell küldeniük.
Mint mondta, a tanfelügyelőségtől kaptak is segítséget különféle segédeszközök formájában a világhálón, amelyeket lehetőség szerint fel lehet használni az online oktatásban. „Irányvonalat mutattak, de nem korlátozták le, hogy csak ezzel a programmal és ezen a platformon mérheted fel a tudásszintet. Ellenben az elvárás-rendszer nem változott: ahol heti két tanóra van, ott legalább három jegy szükséges a félévi lezáráshoz” – tudatta.
Az oktatási intézmények év eleji bezárásával már némiképp elkezdődött az online feladatok, tesztek összeállítása és utólagos kiértékelése. Lalău Renáta is ezt részesítette előnyben, mint ahogy többek között most is ezt a felmérési formát választja. „Adok még leckéhez kapcsolódó házi feladatokat. Ezt órán közösen ellenőrizzük, ahol mindenkit felszólítok, így az órai tevékenységet is figyelembe tudom venni. Esetleg kiadok egy feladatot, amit öt perc alatt meg kell oldani, így helyben is lehet jegyet adni a diáknak” – sorolta az általános iskolában tanító Renáta. A román nyelv és irodalom szakos tanárnő elismerte,
„Nyolcvan százalékban visszakapom a házi feladatokat. Nagyjából ezzel az aránnyal dolgozunk az órán is, a többiek sajnos eszköz hiányában nem tudnak részt venni a tanórán sem” – mondta. Ő a kisebb feladatokra „kicsi jegyeket” vagy plusz pontokat, a komplikáltabbakra naplóba írandó jegyeket ad. Úgy látja, a diák feleltetése jelen körülmények között szinte lehetetlen.
– világított rá. Renáta is kiemelte, a tanfelügyelőség és a minisztérium honlapjára is folyamatosan töltik fel az újabb és változatosabb oktatási módszereket és értékelési útmutatókat. „Ezek általában ajánlások és bevált módszerek, tehát nincsenek magukra hagyva a tanárok” – húzta alá. Abban mindkét pedagógus egyetértett, hogy bár több felmérési módozatnak is lehetőséget teremt az online oktatás, igazából egyik sem helyettesíti a fizikai, iskolában történő jegyadási rendszert.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A Prahova megyei Salvamont kéri a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7 óra 45 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Súlyos, öt ember életét követelő közúti baleset történt szombaton a 2-es országúton, a Suceava megyei Grăniceşti településen.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11.723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
1 hozzászólás