Fotó: Pinti Attila
A konszolidáció szakasza lezárult, a felzárkózás ideje következik Magyarországon – jelentette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Tusványoson. A kelet-közép-európai térség „felvirágoztatásához” azonban az itt élő nemzetek közötti munkára van szükség – vélték a csütörtöki előadás felszólalói.
2015. július 23., 16:142015. július 23., 16:14
Elemzők szerint 3,3 százalékos gazdasági növekedés várható idén Magyarországon – közölte bevezetőjében Sükösd Levente újságíró, a „bizonyítványosztás” – gazdasági fellendülés témában tartott előadás moderátora a Lőricz Csaba-sátor alatt.
Folyamatban a gazdasági növekedés
Varga Mihály rövid ismertetője szerint míg 2010-ben, a kormányváltás idején „Magyarország egy szinten volt Görögországgal, csőd előtt álló országként számon tartva”, addig manapság egy folyamatos gazdasági növekedésnek lehetünk tanúi. „Mára fényévekre vagyunk Görögországtól. A Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) 2008-ban felvett hitelt visszafizettünk, az Európai Bizottság nyújtotta hitelből is keveset kell már törleszteni” – ismertette az elmúlt öt év gazdasági változásait a nemzetgazdasági miniszter. Ehhez azonban elmondása szerint hosszú út vezetett: az új munkatörvénykönyvvel megszüntették a korkedvezményes nyugdíjazást, „társadalmi igazságosságot” szolgáltatva ezzel – mivel sokan (többek között tűzoltók, rendőrök) „negyvenegynéhány évesen már kérhették a nyugdíjazást”.
Emellett bevezették az egykulcsos adórendszert, adót vetettek ki a népegészségre veszélyes termékekre, elindították a munkahelyvédelmi programot, a devizahitelek kivezetését és forintosítását. „Az államháztartás egyensúlyba került. Megszűnt a túlzottdeficit-eljárás az ország ellen. A konszolidáció szakasza lezárult, a felzárkózás, a jobb élet ideje következik” – hangsúlyozta Varga Mihály.
Vannak még rizikófaktorok
A gazdasági növekedést visszafogó rizikófaktorokról szólva Lőcsei Tamás, a PwC üzletágvezetője úgy vélekedett, „amennyiben az Európai Unió továbbra is ezt a lassú reaktív politikát folytatja, beválik az a jóslat, miszerint 2050-re Nigéria gazdasági növekedésben megelőzi Németországot”. Meglátása szerint „a nyugat-európai társadalom elöregedése rendkívül negatívan befolyásolja a folyamatot”. A „technológiai forradalom korában” Magyarország külkereskedelmi partnereivel kapcsolatban Lőcsei elmondta, Németország után második helyen Románia áll. „A világ az Amerikai Egyesült Államokra és Kínára fókuszál, míg Magyarország a környező országokra. De például az ukrajnai helyzet is rendkívül negatívan befolyásolja a befektetési döntéseket, az ország északi része fokozottan hátrányban van” – vázolta.
Jövő a kutatás-fejlesztésben
„Romániával azért lehetne élénkebb a külkereskedelem” – tette hozzá Lőcsei beszámolójához Varga Mihály, örvendetes hírként értékelve Victor Ponta román miniszterelnök bejelentését, miszerint folytatódik az észak-erdélyi autópálya építése. „Ez alapvető fontosságú, de vannak még fejlődési lehetőségek. Kelet-Közép-Európának érdemes kiaknáznia például az elektromobilitásban rejtő potenciált, ugyanakkor figyelni kell a technológiai forradalomra is. A kutatás-fejlesztést itt kell tartani a térségben, hogy a fiatalok ne az Amerikai Egyesült Államokba menjenek dolgozni” – hangsúlyozta. Szerinte a bérfelzárkóztatás az egyik legfontosabb, megoldásra váró probléma, mivel „ez a bérszínvonal folyamatos agyelszívást eredményez”.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!