Felpörgetik az aláírásgyűjtést

Felpörgetik az aláírásgyűjtést

Fotó: Veres Nándor

Az ajándékba kapott idő is vészesen fogy: már csak néhány hét van hátra a nemzeti régiók egyenlőségéért indított európai polgári kezdeményezés „hosszabbításból”, amit Brüsszel adott a kezdeményező Székely Nemzeti Tanácsnak. Az aláírásgyűjtés igazi motorja, az Írdalá.hu mozgalom vezetője, Pesty László a héten a Székelyhon szerkesztőségében válaszolt kérdéseinkre.

Szüszer Róbert

2020. október 03., 22:232020. október 03., 22:23

2020. szeptember 30., 12:072020. szeptember 30., 12:07

– Hol tart most az aláírási kampány? Rövid idő alatt kellene rengeteg aláírás sok országból.

– Azt ígértem a magyar politikai vezetőknek, hogy egymillió helyett kétmilliót gyűjtünk november 7-re, illetve, hogy a hét helyett tíz országot ikszelünk ki. Egy picit sokan aggódnak, hogy öt hét van vissza és nem nagyon mozdul a digitális aláírófelület. Azzal tudom őket megnyugtatni, hogy Erdélyben, Felvidéken és Magyarországon is, illetve mindenhol az európai térképen, hogy nézzék meg a tavaszi grafikonokat. Öt héttel a május hetedikei határidő előtt ugyanúgy mozdulatlan volt a grafikon. Bízom benne, hogy előbb-utóbb megmozdul. Megmozdult tavasszal is, hátha most is megmozdul. Bizalmat kérek.

– Sikerült-e megmozgatni, elérni franciaországi vagy spanyolországi baszkokat, a katalánokról nem is beszélve. Vagy a balti államokban az orosz kisebbségét? Megannyi olyan nemzeti kisebbség van Európában, amelyek érintettek ebben a történetben.

– A lényeget fogtad meg! Annyi mindenki van, és annyi távoli kultúrát kell elérjünk a saját üzenetével, a saját nyelvén lehetőleg, ami marketingkommunikációs szempontból nagyon nehéz feladat. Négy hete, amikor a Google Display-kampányunkat elindítottuk, hét országba 22 nyelven kezdtünk el kommunikálni, 504 bannerrel jöttünk ki. Ez egy tesztidőszak, ebből nyilván kevesebb lesz később, csomót lecserélünk aszerint, hogy működik vagy nem működik, de hát pokoli nehéz. Mindenkinek lehetőleg a saját nyelvén és a saját szájíze szerint kell üzenni. Nem tudom itt Erdélyben mit gondolnak erről az egész kisebbségi kérdésről az emberek, de Magyarországon van egy olyan tévhit, hogy a székelységgel való foglalkozás, a határon túli magyarsággal való foglalkozás okán, ez egy jobboldali témafelvetés. Az elmúlt 30 évben valljuk be, ez az volt. A magyar politikai térben ezzel inkább a jobboldal foglalkozott. Európában ez teljesen másképp van, ott ez egy liberális felvetés. És ezt, mielőtt az ember nekiállna ezzel a kérdéssel érdemben foglalkozni, nem árt tudni. Elmennék odáig, hogy Spanyolországban, Katalóniában vagy Baszkföldön a Franco-diktatúra évtizedeinek hatására, amikor is a kisebbségekkel ez a jobboldalinak nevezhető rezsim nagyon csúnyán bánt, a baszkokban és a katalánokban kialakult egyfajta védekező mechanizmusként a baloldaliság. A mai napig, akik baszk vagy katalán függetlenségi törekvéseket dédelgetnek, és radikálisak, szeparatisták és fontos nekik a kisebbségi lét, és fontos az ő a megmaradásuk, azok bizony baloldali gondolkodok. Ezt azért hoztam fel, mert nagyon sok európai országban, ha nem is ennyire kemény, de hasonlóképpen van. Mielőtt kimész a közönség elé egy ilyen kampánnyal, pontosan tudnod kell, hogy miként gondolkoznak ezek az emberek, különben mellélősz.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

– Vannak visszajelzések ezekből a közegekből?

– Vannak, működik valamelyest a Google Display-kampányunk, de az áttörést nem ettől várom. A közösség média az egyik kulcs. Ahogy tavasszal is csináltuk a négy platformon, Twitteren, Youtube-on, Instagramon és Facebookon sokat hozhat. Számítok ugyanakkor az influeszerekre, őrájuk is szükség van. Mint ahogy a politikusokra is kismértékben, nagyobb mértékben művészekre, popsztárokra és sportolókra, színészekre és más celebritásokra, akik a közösségi médiás követőtáborukat, amely bizonyos esetekben több százezer embert jelent. Vagy ott van például az FC Barcelona labdarúgóklub katalán focistája, Gerard Piqué, akit 18 millióan követnek. Egy tudatos, radikálisan gondolkodó katalánról van szó, aki azzal is szokta froclizni a spanyol sajtót, hogy csak katalánul szólal meg a spanyol sajtótájékoztatókon. Ennek az embernek a feleségét, Shakirát 100 millióan követik a Facebookon. Rájuk speciel hat hónapja vadászunk, nem biztos, hogy összejön, de azért meséltem el ezt a példát, mert ez a zsáner, a gondolkozásnak ez az iránya, ami megszülheti a hét ország eredményes és gyors kipipálását, és ami megszülheti a Kárpát-medencében is a plusz egymilliót. Hiszen tavasszal is így csináltuk.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

– Az Írdalá.hu csapata besegített Soós Zoltán marosvásárhelyi független polgármesterjelölt (aki nyert is) kampányába is.

– Igen, az Írdalá.hu csapata egy nagyszerű megállapodást kötött, egy nagyon jó együttműködésünk van most egy érdekes csapattal, ez a gerilla.hu. Ez egy nagyon érdekes társaság, régóta ismerjük az ott dolgozókat, és az utóbbi időszakban nagyon eredményes együttműködés bontakozott ki, ők nagyon nagymértékben segítik az Írdalá.hu törekvéseit. Érkezett egy felkérés, hogy a marosvásárhelyi magyar jelölt, Soós Zoltán kapcsán próbáljuk meg bevonni Bölöni Lászlót. A kérésemre a gerilla.hu csapata csinált vele videoanyagokat. A forgatáshoz igénybe tudtuk venni a belga Gent labdarúgóklubjának a teljes stadionját. Készült magyar, illetve román nyelvű anyag is, úgy tudom, ezek nagyon működtek a webes felületeken.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

– Sokak számára nem egyértelmű, hogy miért kell hét országból támogatás szerezni, miért nem elég, ha az egymillió aláírás már összegyűlt három országból?

– Az európai jogszabály, ami ezt meghatározza, három dolgot mond: egy év alatt kell egymilliót csinálni hét országból. Egy megadott limitet kell teljesíteni. Ez a limit ez európai uniós tagállamként meg van szabva. Mondok két példát: Spanyolországban 40 ezer, Szlovéniában, amely jóval kisebb, hatezer. Amikor letelik a határidő, ránézünk a térképre, rámutatunk hét országra, ahol vagy megcsináltuk vagy nem. Ha megcsináltuk, érvényes. Ha nem tudunk hét ilyen országot mutatni, akkor elcsesztük.

– Ezért van tehát, hogy különböző nemzeti kisebbségeket igyekeztek bevonni.

– Igen, pontosan. A tavaszi hadjáratban a törvény által előírt hét országból, hármat sikerült kipipálnunk. Ez Románia, Magyarország és Szlovákia. Ebben a háromban megvolt a kellő aláírásszám. Nem volt érvényes május hetedikén a dolog, mert hogy négy ország még hiányzott. Amikor megkaptuk Brüsszeltől a hosszabbítást a koronavírus okán, akkor újra neki tudtunk állni a dolognak, nem olyan rég. Ugye, Brüsszel kapcsán vannak mindenféle pletykák, hogy az ilyen kezdeményezéseknél hiába érvényes a gyűjtés, jól lehúzzák a vécén később, egy-két éves távlatban. Én azt mondtam, hogy toljunk még rá még egymillió aláírást és hét ország helyett pipáljunk ki tízet, hogy ezzel növeljük a súlyát a a kezdeményezésnek Brüsszelben. Hátha a torkukon akad. Ezért ígértem már nyáron még egymilliót, összesen kettőt és hét helyett tíz országot, hogy a lobbi súlyát megnöveljem hosszútávon. Külön hangsúlyt fektetünk négy országra, Horvátországra, Szlovéniára, Svédországra és Litvániára. És picit parkolópályán, de azért odafigyelünk Spanyolországra, Lengyelországra, Olaszországra. Mindemellett még harmadik prioritásként fokozottan foglalkozunk Európa-szerte a német kisebbséggel, sok helyen vannak, és a balti oroszokkal úgy általában.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

– Hasonlóan átérzik a tétet, hogy ez nekik mért jó, teszem fel a baszkföldi San Sebastiánban, ahol egyébként teljesen jól elvannak?

– Valóban vannak olyan nemzeti régiók Európában, ahol nagyon jól elvannak, ahol a többségi társadalom és a kisebbség viszonya valóban rendezett és az életszínvonal is magas. Minél alacsonyabb az életszínvonal valahol, annál könnyebb mozgósítani egy kisebbséget, hiszen szociális problémái is vannak, amely összefügg ezzel a többségi kisebbségi problematikával. De elképesztő problémák vannak a művelt nyugaton is, az EU számos tagállamában küzdenek a kisebbségek hasonló problémákkal, mint a székelyek. Két példát mondanék: a baltikumi oroszok jelentős része oly mértékben diszkriminált, hogy nem is rendelkezik állampolgársággal, tehát a balti államok nagyon súlyosan sújtják az oroszokat. Furcsa az ő státuszuk, igazából nem is orosz állampolgárok, de nem is lett, észt és litván állampolgárok, valami köztes státuszuk van, emiatt nem írhatják alá a kezdeményezést, mert nincs uniós állampolgárságuk. Tehát ott egy nagyon súlyos jogfosztás van. Másik példa: Katalóniában kilenc politikai vezető van börtönben pusztán politikai megfontolásból. Ezek ugyanolyan politikai foglyok, mint Beke meg Szőcs. Azzal a különbséggel, hogy még azzal sem fáradtak a politikai hatóságok, hogy valami különösebb köztörvényes bűnt próbáljanak rájuk varrni, egyszerűen lázítás a vád, kilenc-tíz éveket kaptak, és semmi esélyük, hogy szabaduljanak. A fantasztikus, több évszázados civil fejlődésen átesett európai társadalmakban legalább olyan súlyos problémák vannak, mint itt.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 30., vasárnap

Kitart a kánikula

Kánikulára és kellemetlen hőérzetre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat Románia legnagyobb részére.

Kitart a kánikula
Kitart a kánikula
2024. június 30., vasárnap

Kitart a kánikula

2024. június 30., vasárnap

És akkor júliustól Magyarország következik

Az Európai Unió Tanácsának elnökségét félévente más-más uniós tagállam adja: 2024 júliusától ezt a feladatot Magyarország veszi át.

És akkor júliustól Magyarország következik
2024. június 30., vasárnap

A nép, amely a háborús árkokból halastavakat csinált

Vietnámi kalandjairól mesélt a minap Dávid Zoltán, csíkszeredai földrajztanár az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában. Előadásában képet adott a finom ázsiai ételről, a szebbnél szebb tájakról és a valódi kulturális sokkról, amivel szembesült.

A nép, amely a háborús árkokból halastavakat csinált
2024. június 30., vasárnap

Székelyként két hónap erejéig Chilét választotta

Néhány éve még Kézdiszentléleken vett részt egy régészeti ásatáson, nemrég pedig már a világ másik végén, a dél-amerikai Chilében gyakornokoskodott a csíkszéki Balázs Sára. Mi ez a „kilengés”?

Székelyként két hónap erejéig Chilét választotta
2024. június 29., szombat

Senkit sem kellett kizárni a kisebbségek anyanyelvéből és irodalmából tartott képességvizsgáról

Az oktatási minisztérium szombati tájékoztatása szerint 9193 diák vett részt a nemzeti kisebbségekhez tartozó nyolcadikosok pénteki anyanyelv és irodalom képességvizsgáján.

Senkit sem kellett kizárni a kisebbségek anyanyelvéből és irodalmából tartott képességvizsgáról
2024. június 28., péntek

A tanintézetekben is lehet térfigyelő kamerákat felszerelni, de csak minden érintett beleegyezésével

Bizonyos feltételek mellett az iskolákban felszerelhetők térfigyelő kamerák - írja elő egy pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet.

A tanintézetekben is lehet térfigyelő kamerákat felszerelni, de csak minden érintett beleegyezésével
2024. június 28., péntek

Ha önnek nyak- vagy arctetoválása van, búcsút inthet egy potenciális rendőri karriernek

A rendőrségi beosztott állásokra versenyvizsgázó személyek nem viselhetnek tetoválást az arcukon és/vagy a nyakukon - írja elő a pénteken elfogadott sürgősségi rendelet. A jogszabállyal a kormány a rendőrök jogállását szabályozó törvényt módosította.

Ha önnek nyak- vagy arctetoválása van, búcsút inthet egy potenciális rendőri karriernek
2024. június 28., péntek

Kelemen Hunor szerint év végén kellene államelnököt választani

Kelemen Hunor azt fogja támogatni, hogy november 30-án tartsák az államelnök-választás első fordulóját és december 8-án a másodikat – írja az Agerpres hírügynökség.

Kelemen Hunor szerint év végén kellene államelnököt választani
2024. június 28., péntek

Többe fog kerülni a földgáz július elsejétől

Tizenkilenc százalékkal drágul július elsejétől a földgáz szállítási díja – számolt be az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) döntéséről az Agerpres. Ezt a drágulást a fogyasztók is megérzik.

Többe fog kerülni a földgáz július elsejétől
2024. június 27., csütörtök

Ingyenes szűrésben részesülhetnek az egészségbiztosítással nem rendelkezők is

A július elsejétől hatályba lépő keretszerződés legfontosabb újdonsága, hogy a súlyos betegségek korai felismerésére szolgáló ingyenes szűrésben részesülnek a biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező személyek is.

Ingyenes szűrésben részesülhetnek az egészségbiztosítással nem rendelkezők is
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!