December 6. előtt csak egy alkalommal ütköztették politikai álláspontjaikat Traian Băsescu és Mircea Geoană államfőjelöltek. Nem folyt civilizált vita, egyik politikus sem vállalt fel sajátos, magyarokat is érintő kérdéseket. Csütörtök este két teljesen ellentétes politikai alkatot ismerhettünk meg.
2009. december 04., 10:492009. december 04., 10:49
2009. december 04., 17:432009. december 04., 17:43
A politikai programok rövid vázolásával indult a vita, Geoană a személye köré gyűjtött jól körvonalazódó csapatot említette. Ha ő lenne az elnök, akkor egy erős szövetség jönne létre, karácsonyig új kormány is alakulna. Ha megszűnik a politikai válság, el lehet indítani az ország újraépítését, mivel csak egy Románia létezik, jól oda kell figyelni a reformokra. Ő hisz egy újfajta politizálás lehetőségében, melyre a szociális érzékenység a jellemző és a főcélja a magánszektor fejlesztése.
Băsescu szerint a referendum igazolta, hogy a politikai osztály teljes reformjára van a legnagyobb szükség. Ha ő marad az államfő, akkor megteremt egy modern állami formát, mely átlátható és a politikusaitól folyton felelősségvállalást követel. Nem alakulhat ki az érdekcsoportok által irányított korrupt rendszer. December 6-án tehát egy modern társadalomra, vagy az Iliescu-rendszer egyfajta visszatérésére között lehet választani, hisz a jelenlegi parlamenti honatyák nem szavazták meg a parlamentben a referendum kihirdetését.
Miért nem szavaznak egymásra?
Mircea Geoană azért nem szavazna Traian Băsescura, mert túl akaratos, eddig minden politikai szövetség, melynek ő állt az élén felbomlott és sohasem tartotta szavát. „Sokszor szúrta hátba partnereit” – fogalmazott élesen a szociáldemokrata jelölt. A demokrata liberálisok jelöltje ellenfelére azért nem tenné le voksát, mert túl gyenge embernek tartja, aki szerinte könnyen befolyásolható és hátulról irányítható, mivel nincs saját véleménye. „Geoană egy kaméleon, aki a helyzet függvényében változtatja színét” – vágott vissza Băsescu. Ez a két különböző természet továbbra is markánsan egymásnak feszült, a legtöbb kérdést megválaszolva legtöbbször homlokegyenest ellentétes álláspontokat fogalmaztak meg.
Parlament–elnök–kormány viszony
A parlament–elnök viszonyt tekintve Băsescu minden honatya immunitását eltörölné, mert egy „döntéshozó intézmény nem lehet előjogokkal felruházott politikusok helye” – emelte ki. A referendum megerősítette, hogy át kell alakítani a döntéshozó testület szerkezetét. Szerinte minden állampolgárt, beleértve a vezető politikusokat is, a törvényszék elé kell lehessen idézni. Erre Geonă közbevágott, hogy ott volna Ridzi és Udrea korrupciós ügye, mire Băsescu kijelentette, hogy a volt sportminiszter ügye már a törvényszéken van. Udrea esetében még nem született döntés, de a szociáldemokrata Adrian Năstase dossziéja azért nem kerülhetett a törvényszékre, mert többek között maga Geoană is ellene szavazott. Elnök-kormány viszony szempontjából Băsescu úgy véli hogy partneri kapcsolat szükséges. Az államfő nem lehet pusztán megfigyelő, hanem, ha valami rendellenességet lát, közbe is kell avatkozzon.
Geoană szerint a jelenlegi elnök mandátuma igazolta, hogy az elnök nem szólhat bele a kormány dolgaiba. A miniszterelnök kell megválassza csapatát és a testület tárcavezetőinek kinevezésében mindig az övé kell legyen az utolsó szó. A parlamenttel kapcsolatban a szociáldemokrata jelölt pedig úgy vélekedett, hogy mivel ezt a nép válassza, így nem lehet népellenesnek titulálni, és emiatt még az ellenzéki pártok véleményét is figyelembe kell venni.
Külpolitika
Geoană helyrepofozná az ország presztízsét minden szomszéddal – beleértve Ukrajnát is – jó, baráti kapcsolatokat építene. Nemcsak az uniót és az Egyesült Államokat tartaná szem előtt, hanem a nagyon gyorsan fejlődő Kínát és az ásványi kincsekben gazdag Oroszországgal is együttműködő szerződéseket kötne.
Băsescu szerint a külpolitikát a nemzeti érdek határozza meg, kapcsolatokat csak úgy érdemes létesíteni, ha Románia érdekei nem sérülnek. Ő az Egyesült Államokat, a Nyugat-Atlanti és az Európai Unióval szemben is ezt az elvet alkalmazná.
Utóhangok
Băsescu a szavazó tévénézők véleménye alapján a vitát főlényesen megnyerte. Ha azonban az esten résztvevő politikusok támogatóit vesszük figyelembe, Geoană nyert, mivel a szociáldemokrata politikusokon kívül a háta mögött ült Klaus Johannis, Crin Antonescu. Ami még fontosabb, támogatói között olyan közéleti személyiségeket is láthattunk, mint Mircea Dinescu költőt, Maia Morgenstern és Mircea Diaconu színészeket, Cristian Ţopescu sportkommentátort, valamint Nadia Comăneci, Mihai Leu és Ilie Năstase sportolókat.
Traian Băsescut főleg csak a PD-L vezetői, mint Adriean Videanu, Elena Udrea, Monica Macove, Emil Boc és Theodor Stolojan valamint Theodor Paleologu kísérte el. A román demokrata-liberálisok sorait csak Anghel Iordănescu labdarúgóedző és Chişinău polgármestere, vagyis Dorin Chirtoacă törték meg.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.