Barack Obama amerikai elnök – az első olyan vezetőként, akinek országa háborúban áll – csütörtökön Oslóban átvette a idei Nobel-békedíjat. Sokan vitatják az Egyesült Államok elnökének érdemeit.
2009. december 10., 16:152009. december 10., 16:15
2010. január 06., 14:132010. január 06., 14:13
Az oslói városházán a norvég királyi család jelenlétében tartott ünnepségen Thorbjorn Jagland, a norvég Nobel-bizottság elnöke védelmébe vette a sokak által bírált döntést. Hangsúlyozta, hogy a díjjal Obama elnöknek a nukleáris leszerelésre, az általános felmelegedésre és a világ problémáinak párbeszéd útján történő megoldására irányuló erőfeszítéseit honorálták. Obama elnök beszédében hangsúlyozta: hálával és alázattal fogadja a megtiszteltetést – írja az MTI.
Jogvédő szervezetek bírálták Obama kitüntetését. Többet kellene tennie nemzetközi szinten az emberi jogok előmozdítása érdekében – fogalmazta meg bírálatát a Human Rights Watch és az Amnesty International. Egy Egyesült Államokban végzett legutóbbi felmérés szerint, három amerikai közül kettő véli úgy, hogy az elnök nem érdemli meg a Nobel-békedíjat. Egy szerdán közzétett felmérés szerint Norvégiában, pedig a megkérdezettek csak 35,7 százaléka véli úgy, hogy Obama megérdemli a díjat, és 33,5 százalékuknak ezzel ellentétes a véleménye.
Obama a bírálatokra reagálva, amelyek szerint korai volt a kitüntetés, újságírók előtt leszögezte: Folytatni kívánja a munkát az Egyesült Államok számára fontos kérdésekben és a világ békéjének és biztonságának építéséért. Főképp az atomfegyverek terjedésének megállításáért, az éghajlatváltozás kihívásainak kezeléséért és az afganisztáni helyzet stabilizálásáért harcol.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.